Skocz do zawartości

Astrofotografia i nie tylko


HAL84

Rekomendowane odpowiedzi

Moje pytanie kieruję rzecz jasna do bardziej doświadczonych ode mnie użytkowników tego forum.

Planuję zakup optyki i montażu z głównym przeznaczeniem na astrofotografię, ale nadającego się również do obserwacji wizualnych (stąd moim zdaniem optyką nie może być bardzo ciemna), powiedzmy w proporcjach 1/3 obserwacje wizualne, 2/3 astrofotografii. Nie jestem zupełnie zielony w temacie, gdyż wiele nocy spędziłem przy uniwersalne 150/900, a nawet za pomocą podczepionego do niego aparatu z obiektywem 200 mm zrobiłem kilka ostrych zdjęć, choć było to karkołomne przedsięwzięcie.

Wracając jednak chciałbym prosić o poradę w zakresie:

1. Instrumentu, czy ma to być jakiś dobrej klasy ale nie za drogi refraktor, czy może maksutov lub schmidt, bo raczej w tym momencie newton odpada biorąc pod uwagę powyższe przeznaczenie (ale może ktoś myśli inaczej)

2. Montaż który będzie solidny, stabilny i posłuży na dłużej

3. Jakieś dodatkowe wyposażenie? Na razie planuję fotografować lustrzanką jako że ceny kamer ccd są póki co niedostępne dla mojego budżetu

 

Budżet jakim bym dysponował to 5-8 tys

Edytowane przez HAL84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakupu kamery ccd i tak nie unikniesz, planując zająć się astrofotografią,

chociażby na potrzeby guidingu, bo niestety wszystkie montaże (może z wyjątkiem tych najdroższych na silnikach DD) wymagają kontroli prowadzenia dla (w zasadzie) każdej ogniskowej >100mm

Może więc na początek kup w miarę przyzwoity montaż np. HEQ5 do tego np. 80ED, ale zacznij focić najszerszymi obiektywami jakie posiadasz do lustrzanki. A dopiero jak Cię to wciągnie, to pomyślisz o guidingu i dłuższych ogniskowych. A refraktor 80ED zarówno nieźle sprawdza się w obserwacjach, jak i astrofotografii. Dziś już może nie jest uważany jako refraktor "dobrej klasy", ale przynajmniej jest szansa, że wyrobisz się w zaplanowanym budżecie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Jestem nowym i zielonym forumowiczem, ale z pełnym zapałem do rozpoczęcia przygody z astrofotografią. Kupiłem teleskop (Sky-Watcher Synta N150/750 EQ3-2) głównie aby realizować swoje zainteresowania z przeszłości :-)

Zaczynam od początku i jestem świadomy jak wiele jeszcze przede mną - ale to mnie wcale nie zniechęca, a wręcz przeciwnie - mobilizuje.

 

Ponieważ zaplanowałem doposażenie w napęd w osi RA aby móc zacząć z astrofoto (lustrzanka, zdjęcia w ognisku), zastanawiam się na ile dla początkującego będzie dużym wyzwaniem praca z napędem w dwóch osiach?

Czy nie lepiej od razu zainwestować 200 zł więcej i kupić taki napęd, a finalnie uzyskać możliwość dłuższych czasów ekspozycji?

Nie za bardzo mogę mieć punkt zaczepienie, ponieważ nie mam nawet doświadczeń z napędem w jednej osi.

Jak już pisałem jestem bardzo początkującym amatorem astronomii, więc proszę o wyrozumiałość.

 

pozdrawiam,

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Drugi napęd w żaden sposób nie wpływa na wydłużenie czasu ekspozycji. W eq3-2 (który się nie guiduje) druga oś w trakcie fotografowania pozostaje z definicji nieruchoma zatem nie ma sensu jej napędzać a tym bardziej nie wpłynie to na wydłużenie czasu.

Jeżeli mogę coś podpowiedzieć. Mam eq3-2 z napędem w jednej osi i podczepiam do niego canona z obiektywami M42, do fotografowania na szeroko. Ogniskowe 28 do 135. I w tej roli sprawuje się doskonale.

Pozdrawiam,

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I od takiej astrofotografii polecałbym zacząć, a kupionego SkyWatchera wykorzystał do obserwacji. Poprowadzenie 750mm ogniskowej wymaga montażu z guidingiem. Zacznij od krótkich ogniskowych na EQ3-2, można naprawdę piękne fotki wyprodukować, a jeśli wsiąkniesz w temat, przygotuj dużą świnkę i zacznij ją zapełniać zaskórniakami.

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Nie wiedziałem że komuś przyszło coś takiego do głowy jak guidowanie eq3-2. Chociaż z drugiej strony znając upór niektórych ludzi do szukania rozwiązań niestandardowych wcale mnie to nie dziwi.

 

Powracając do tematu. Wyobraziwszy sobie że montaż eq3-2 zostałby poddany procesowi przeróbki umożliwiającemu zastosowanie śledzenia, to wtedy jak najbardziej napęd w drugiej osi mógłby wpłynąć na wydłużenie efektywnego czasu jednej ekspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka modyfikacja jest banalnie prosta. To przylutowanie jednego kabla. Jednak do ogniskowej 750mm to i tak bez sensu. Najgorsze są luzy w deklinacji i prędkość 2x, co skutecznie psuje efekty guidowania (analogiczna sytuacja, co w EQ5). Taki guiding by się przydał ewentualnie do wydłużenia czasów z obiektywem. Można by np. dać aparat na piggybacku i guidować tym newtonem + webcam. To takie najekonomiczniejsze rozwiązanie, jakie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna tez dokupic upgrade kit synscan tylko to juz troche kosztuje, u mnie na poziomie 280 funtow, uzywki sie prawie nie trafiaja. Pamietam jak sprzedawalem swoj [eq3 pro synscan] wystawiajac cene 270 funtow to bylo duze zainteresowanie. Guidowalem w ten sposob EDka 600mm ogniskowej, w miare lekki w systemie off axis guider, spokojnie po 600s. Nie wiem jaka waga tego newtona, u mnie calosc wazyla niecale 3kg u Ciebie ponad, to raczej by bylo ciezko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Drugi napęd w żaden sposób nie wpływa na wydłużenie czasu ekspozycji. W eq3-2 (który się nie guiduje) druga oś w trakcie fotografowania pozostaje z definicji nieruchoma zatem nie ma sensu jej napędzać a tym bardziej nie wpłynie to na wydłużenie czasu.

Jeżeli mogę coś podpowiedzieć. Mam eq3-2 z napędem w jednej osi i podczepiam do niego canona z obiektywami M42, do fotografowania na szeroko. Ogniskowe 28 do 135. I w tej roli sprawuje się doskonale.

Pozdrawiam,

 

czy dobrze rozumiem,iż sugerujesz fotografię sposobem "na barana"?

myślałem o tym ale jeszcze nie miałem okazji spróbować, myślę że warto spróbować....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile nie przeszkadzają Ci kreski, to coś z tego wyjdzie :) (Twoja pierwsza astrofotka) . Przy ogniskowej 750, już po sekundzie-dwóch gwiazdki będą lekko rozmazane.

Inna sprawa że spokojnie możesz ten czas poświęcić na trening na sucho lub pod niebem aby dobrze zestawić wszystko za sobą, zapoznać się z obsługą montażu "po ciemaku", procesem ustawiania na biegun, ogarnąć złączki i kable, ogarnąć specyficzne ustawienia aparatu do astrofoto, pomyśleć o wyzwalaczu, pikaczu lub laptoku do sterowania aparatem, pomyśleć o sposobie ostrzenia. I oczywiście obowiązkowa nauka kolimacji newtona. To nie będzie czas stracony.

Wracając do "na barana". Nie, nie o to chodzi. Mam na myśli zamocowanie aparatu z obiektywem bezpośrednio na montażu, bez teleskopu. To znaczy można na barana na teleskopie, ale gdy sam teleskop nie pracuje to wygodniej obejść się bez niego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

Pozytywnie nastawiony czekałem do północy na odpowiednie warunki, Wydawało się że są dobre... No i nic z tego nie wyszło, totalnie żadnej ostrości i obrazu.

 

Rozpocząłem od prób obserwacji okularem 2" 28mm, i widoki były zadowalające, ale po zmianie na okular 1.25 10mm nie mogłem w ogóle złapać ostrości (?) Widziałem tylko rozmyte światło, tak samo dla księżyca - tego nie rozumiem bo poprzednimi razami i miałem ostrość i piękny obraz.

(czy to może wynikać z tego że teleskop nie jest poprawnie skolimowany?)

 

Teraz próba zdjęć w ognisku teleskop.

Podpiąłem body Canona 600D do wyciągu, ostrość na max i żadnego obrazu - totalnie nic,ustawiałem rózne ISO i czasy ekspozycji oraz siłę, ale bez rezultatu - nie mam pomyslu jak się do tego zabrać, albo co robilem źle....

 

Dzień wcześniej próbowałem robić zdjęcia z lustrzanką z obiektywem na ogniskowej 18mm i coś tam wyszło, co prawda nie ma idealnej ostrości.

 

Pewnie próbuje "wyważać otwarte drzwi" jak to początkujący ale ograniczenia z którymi się spotykam nie dają mi spokoju.

Śledziłem wiele watków dotyczących fotografii w ognisku i jest tam z grubsza napisane o podpięciu samego "body" oraz czasach ekspozycji - nie rozumiem więc dlaczego u mnie zupełnie nic nie bylo widać?

 

Pozdrawiam,

 

post-24032-0-29838300-1380438263_thumb.jpg

post-24032-0-75612000-1380438266_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.