Skocz do zawartości

Teleskop dla początkującego obserwatora nieba.


icemen123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Chciałbym kupić swój pierwszy teleskop.Mój zakres cenowy to 700-800 zł.Chciałbym obserwować głównie planety,gwiazdy,mgławice.Chciałbym dodać też że mieszkam na wsi i obserwacja była by lepsza.

Mam możliwość wyjścia na łąkę i obserwacji stamtąd.Chodzi mi też o dużą mobilność.

No nie wiem co więcej napisać.Liczę na pomoc.Na pierwszy rzut spodobał mi się ten teleskop http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=922&lunety=Teleskop_Spinor_Optics_R-90/900_EQ-3. Czekam jednak na dalsze propozycje.

Dodam że jeszcze ten jest fajny http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_35&products_id=1473&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_MAK_102/1300_EQ-2_%28BKMAK102EQ2%29.

Edytowane przez icemen123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlinkowany zbyt mobilny nie jest. Rurka długa, montaż, statyw, przeciwciężar... Nie myślałeś o używanym newtonie 8" na montażu Dobsona?

NIe twierdzę że jest bardziej mobilny, ale rura pod pachę, montaz w drugiej ręce - i na łąkę. Jeśli masz ciemne niebo, szkoda tego nie wykorzystać. Zobaczysz o niebo więcej, niż obiektywem 90mm. Przedewszystkim te mgiełki - mglawice i galaktyki, gromadki kuliste. Pamiętaj, że apetyt rośnie w miarę jedzenia a forumowicze mają jeszcze inne określenie: " calica złośliwa".

 

Na forach da się kupić używany i w b. dobrym stanie, rotacja sprzętu jest duża. Może być kłopot z transportem, dostawą na miejsce, ale dla chcącego nic trudnego...

 

Pozdrawiam!

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.Nie wiem właściwie.Nie chciałbym używanego bo na tej stronie mam już dostawę gratis i wszystko inne.Gwarancja 2 lata.Sam nie wiem.Patrzyliście na ten? http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_35&products_id=1473&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_MAK_102/1300_EQ-2_%28BKMAK102EQ2%29

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Popieram przedmówcę! Teleskop na montażu paralaktycznym dla początkującego to mordęga. Wiem, po sam przeszedłem tę drogę :icon_biggrin: Fajnie wyglądają te wszystkie śruby i pokrętła, ale przy próbie skierowania teleskopu na cokolwiek szybko się zniechęcisz. A obrazy (szczególnie głębokiego nieba) w Syncie 8" i którymkolwiek z tych proponowanych teleskopów to jak niebo, a ziemia. Dosłownie! :icon_wink:

 

Pozdrawiam!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już raczej kup tę 150-tkę, ale pamiętaj: szybko zatęsknisz za czymś większym, tak to już jest...Oczywiści jeśli Cię to " zakręci " ! Alex dobrze Ci pisze, montaż paralaktyczny dla początkującego i w dodatku z tak małym obiektywem - to zawracanie głowy.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

icemen123,

nie do końca rozumiem - piszesz, że chodzi Ci o montaż paralaktyczny po uwadze Alexa (która jest bardzo słuszna) a potem linkujesz teleskop na montażu dobsona (azymutalnym).

 

Do obserwacji montaż azymutalny jest niezrównany - można na nim powiesić na prawdę dużą tubę. Paralaktyczne są głównie stosowane w astrofotografii, lub dla leniwych by mieć system GoTo (wyszukiwania obiektu) i śledzenia go podczas obserwacji - jednakże te słabsze mają sporo minusów.

 

Koledzy dobrze Ci radzą, byś szedł w kierunku montażu dobsona (Synta 6" i 8" tutaj wiodą prym).

 

Paweł

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie stać Cię na 8" to tak, bierz 6", ale jak zbignieww napisał - jak mieszkasz pod ciemnym niebem to bardzo szybko zatęsknisz za czymś większym :-)

Może masz możliwość odłożenia trochę pieniążków - jeśli tak to celuj w 8" - jest to chyba najpopularniejszy teleskop do obserwacji.

 

Może przed świętami uda się coś "wyskrobać" od kogoś :-D

 

Paweł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale napisz jaki budżet przewidujesz na to przeznaczyć, bo ten co podałeś w pierwszym poście nie starcza na nową Synte 8". Więc domyślam się że uda ci się zgromadzić więcej funduszy.

Pierwsze co mi się nasuwa na myśl z dodatkowych rzeczy, to pomyśl czy będziesz chciał obserwować słońce? Jeśli tak to najlepiej od razu kupić filtr słoneczny (folię Baader ND5), nie jest to droga rzecz a niezbędna do bezpiecznej obserwacji słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej synty przydadzą Ci się również porządne okulary, 6-8mm, 13-16mm, 24-30mm. Czasem możesz w dziale Giełda dorwać porządne okulary w idealnym stanie i w idealnej dla Twojego budżetu cenie ;). Osobiście polecam Vixeny albo Explore Scientific lub droższe TeleVue. Na pewno za jakiś czas będziesz również myślał o filtrach ... nie musisz kupować wszystkiego naraz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry na razie bym sobie odpuścił bo są ważniejsze wydatki w pierwszej kolejności. A jeśli już koniecznie chcesz filtr, to wziąłbym polaryzacyjny (taki w którym reguluje się poziom przepuszczalności światła). Bo na pewno poprawi komfort obserwacji księżyca, szczególnie blisko pełni.

 

Filtry muszą być kompatybilne nie tyle z teleskopem co z okularami których się będzie używać. Możemy wyróżnić dwa standardowe "rozmiary" okularów: z mocowaniem 1,25 cala i z mocowaniem 2 calowym. I w takich rozmiarach występują też filtry.

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naucz się obserwować z tymi okularami co dostaniesz w komplecie. Poznaj techniki obserwacji, naucz się szukania obiektów itd...

 

Pieniążki sobie odkładaj i może w przyszłości dokupisz jakiś filtr (może H-beta czy jakiś inny) jak już będziesz konkretnie wiedział do czego go potrzebujesz, a nie na zasadzie "wkręcę i zobaczę co będzie widać" czy np dokupisz okular jakiego będziesz potrzebował.

 

Zainstaluj stellarium (nie używaj go w czasie obserwacji) i kup jakąś mapę nieba + latarkę z czerwonym światłem.

 

P.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że filtr na który warto wydać pieniądze na samym początku, to filtr słoneczny ( folia do obserwacji ND5), bo na pewno będzie Cię kusić by spojrzeć też na najbliższą nam gwiazdę. A taki filtr jest niezbędny do bezpiecznej obserwacji Słońca.

Sama folia nie jest droga więc warto się w nią wyposażyć.

 

Świetny atlas nieba na początek, jest tu na forum. Można sobie wydrukować i to za darmo:) zaraz podam link jak tylko znajdę.

Edytowane przez DarX86
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj link do atlasu; http://astropolis.pl/topic/27228-atlas-nieba-dla-pocztkujcych/

A i tabela Wimmera podana przez Durusa też jest super;)

Tak sama folia ND5 wystarczy do bezpiecznej obserwacji, tylko musisz kupić arkusz o wymiarach odpowiednich do Twojego teleskopu, oraz dokupić lub wykonać samemu oprawę do tej foli.

Tak by można było pewnie zamocować ją na teleskopie. (by nie było ryzyka że spadnie z teleskopu w czasie obserwacji)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.