Skocz do zawartości

Jaki teleskop (refraktor)


dargeo

Rekomendowane odpowiedzi

Po wybraniu montażu (WS AZ-EQ6 GT) przyszedł czas na wybór odpowiedniego teleskopu. Oczywiście tak jak wcześniej sprzed przeznaczony przede wszystkim do astro-foto ale chce też coś przez niego zobaczyć. Na początek zdjęcia będą robione canonem 7D i 350D. Oczywiście są to moje początki w astro ale sprzęt który kupuję ma starczyć na kilka lat według zasady że biednego nie stać na zakup kiepskiego sprzętu :). Oto kilka propozycji, które wybrałem po długich godzinach spędzonych na forum:

1. Astrograf TS APO80Q 80/520 f/6,5 quintuplet 2" / 1,25" OTA (TLAPO80Q)

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2720&lunety=Astrograf_TS_APO80Q_80/520_f/6,5_quintuplet_2%27%27_/_1,25%27%27_OTA_%28TLAPO80Q%29

2. Refraktor TS APO65Q 65/420mm quadruplet 2" / 1,25" OTA (TSAPO65Q)

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_324&products_id=1967&osCsid=01c51bbb122001e590ddb4dbbac0728f&lunety=Refraktor_TS_APO65Q_65/420mm_quadruplet_2%27%27_/_1,25%27%27_OTA_%28TSAPO65Q%29

3. TS APO ED 80/560mm3" OTA

http://www.astrokrak.pl/refraktory-apo-ed-/1426-teleskop-apo-ts-ed-80-560-mm-3-ota.html

4. Refraktor TS APO ED 80/560 f/7 PHOTOLINE OTA z wyciągiem 3 cale (TSED8053)

http://www.teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2279&popup_popup_popup=1

NA początek to wystarczy. Oczywiście takie bonusy jak flatner czy skrzynka, okular itp są mile widziane. Proszę o propozycje i uzasadnienie czemu akurat ten a nie inny produkt oraz jakie dodatkowe koszty należy ponieść by mieć komplet. Mam nadzieję,że nie osiwieję :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się po co taki duży montaż do takich małych refraktorów? Do tego by wystarczył z zapasem HEQ5. Na Twój montaż bym brał np newtona 8", który da Ci ponad 2x więcej światła i rozdzielczości. Dodatkowo będzie dobry do okazyjnego wizuala, podczas gdy refraktory będą do tego bardzo słabe (za małe). Może to mój sentyment do newtonów, ale nie rozumiem, jak można wydawać tyle kasy za takie małe pierdełka :) W każdym razie mógłbyś w tej cenie już kupić jakiegoś lepszej klasy newtona, niż SW. A nawet zwykły SW daje wysokiej klasy obraz.

Jako dodatki oprócz flattenera/korektora komy potrzebujesz jeszcze zestawu do guidingu, czyli np SW80/400 + QHY5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, nie generalizujmy tutaj, że 8" będzie lepszy od tych refraktorów, to jest 1000mm - ja robiłem takim zdjęcia i nie wyobrażam sobie robienia nim rozległych mgławic (poza mozaiką, ale przy naszych warunkach to czasami przedsięwzięcie na lata). Oczywiście do mniejszych obiektów (planetarki, galaktyki) będzie jak znalazł.

 

Oczywiście zakładając, że kolega dargeo świadomie dobiera taką ogniskową do obiektów, które chciałby focić. Ja zaczynałem od N150/750 i to na nim wyrobiłem sobie zdanie co do tego co chcę robić i kupiłem refraktor świadomie decydując się głównie na mgławice i większe galaktyki.

 

Dlatego ja osobiście zaproponowałbym kupno czegoś tańszego żeby nauczyć się robić zdjęcia i obsługiwać cały ten sprzęt niż od razu kupować drogi a potem płakać - "rany, żałuję, że nie kupiłem innego teleskopu"

 

Paweł

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pav1007, masz rację, nie wiemy, na co się kolega nastawia, choć myślę, że więcej jest osób nastawionych na mniejsze galaktyki itp. dargeo, co chcesz focić?

 

wessel, myslę, że OAG jest dla początkującego dużo bardziej kłopotliwy i nie zdaje on sobie sprawy z mnogości problemów przy dobraniu złączek itp. Ze swoim OAGiem męczę się już trochę, a jakieś doświadczenie w astrofoto już mam. Drugi argument to cena. OAGi są generalnie droższe od takiego refraktorka. Trzecia sprawa to skomplikowanie obsługi. Tu też początkujący może mieć problemy z poprawnym ustawieniem pryzmatu, wyostrzeniem. No i najważniejsze - do refraktora z 500 mm ogniskowej myślę, że OAG to przerost formy nad treścią. Takie teleskopy nie mają problemów z ugięciami, a ich ogniskowa nawet jeśli by się pojawiły, to tego nie ujawni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to się obawiam, że w przypadku Newtona będę miał problem z regulacją lustra - zmiany ogniskowej w zależności od temp.

Paweł jeśli tańszy sprzęt to jaki? co byś polecał co by nie miało aberracji chromatycznej.

Guidera myślę, że kupię w przyszłym terminie jak będę fotografował na większych ogniskowych.

Jeszcze jedno pytanie: Czemu mając Obiektyw Sigma APO 70-300 5,6 nie można nim robić zdjęć kosmosu?

 

MateuszW dla mnie na początku szokiem był widok drogi mlecznej, którą kiedyś zrobiłem, wiec przypuszczam,że wszystko co zobaczę na niebie będzie dla mnie szokiem. Napewno będę się rozwijał i chciał fotografować wszystko co można i co dam rade sfotografować.

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to się obawiam, że w przypadku Newtona będę miał problem z regulacją lustra - zmiany ogniskowej w zależności od temp.

Ale to będziesz miał w każdym sprzęcie, który nie jest wykonany z włókien węglowych (popularny carbon) - każdy metal rozszerza się lub kurczy pod wpływem temperatury.

Kwestia odpowiedniego wychłodzenia i ew. refocusowania w trakcie sesji.

Refraktor nie jest lekiem na całe zło.

 

Paweł jeśli tańszy sprzęt to jaki? co byś polecał co by nie miało aberracji chromatycznej.

Newtona, np wspomnianego 150/750 - to bardzo popularny sprzęt i wiele ludzi zaczyna od niego. Nauczysz się kolimacji a i poobserwować też coś można przez niego.

Przede wszystkim naucz się robić zdjęcia a potem je obrabiać. Na zmianę sprzętu przyjdzie czas, a zrobisz to bardziej świadomie - z własnego doświadczenia, a nie, że ktoś Ci powiem "rób galaktyki bo fajniejsze"

Newton nie ma aberracji chromatycznej jedynie komę, do tego będziesz musiał dokupić korektor komy i kolimator.

 

Ja zanim dobrałem teleskop pod swoje potrzeby to miałem N150/750 (na którym nauczyłem się akwizycji zdjęć, w tym obsługi guidera i zrobiłem na nim na prawdę wiele zdjęć), potem 200/1000 który w ogóle mi nie podszedł i dopiero na końcu 80Q.

 

Im więcej nauczysz się na początku tym później cały proces będzie dla Ciebie przyjemnością :-)

 

Guidera myślę, że kupię w przyszłym terminie jak będę fotografował na większych ogniskowych.

Czytając te słowa utwierdzam się w przekonaniu, że chcesz kupić sprzęt a tak na prawdę nie wiesz do czego go wykorzystać, owszem - wiesz, że do robienia zdjęć.

Guider to praktycznie obowiązek w astrofotografii długoczasowej (słowo klucz). Czy to będzie ogniskowa 500mm czy 1000mm jeśli chcesz wyciągnąć dłuższe czasy niż 1minuta to musisz mieć guider.

 

Niestety nie jest tak pięknie, że wsadzasz teleskop o ogniskowej 500mm na montaż (który kosztuje krocie przecież) i robisz nieporuszone fotki po 10-20min. Zerknij ile kosztują montaże ASA (DDM), do nich nie musisz używać guidera - ale to inna liga.

 

Jeszcze jedno pytanie: Czemu mając Obiektyw Sigma APO 70-200 5,6 nie można nim robić zdjęć kosmosu?

Można, ale obawiam się, że błędy optyczne tego obiektywu zabiją zdjęcie.

 

Nie chcę Cię zniechęcić do astrofotografii - chcę Ci zaoszczędzić frustracji (w jakimś stopniu) - bo takowe na pewno będziesz miał, czy to z osiowościami, czy z prowadzeniem czy z kupą innych pierdół.

Ja życzę sporej dozy cierpliwości :-)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, cierpliwość się znajdzie :) i chęć nauki i doskonalenia swojego warsztatu również ;). W moim wieku nie szaleje się zbytnio :)

Natomiast w kwestii co chcę fotografować to naprawdę chcę fotografować wszystko. Uwielbiam fotografię zarówno architektura, przyroda, astro i inne.

Wiem, że guider to praktycznie obowiązek w astrofotografii długoczasowej ale jednocześnie mysłałem, że sam montaż po ustawieniu ma możliwość prowadzenia bez guidera (bez dodatkowych kosztów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Jeszcze jedno pytanie: Czemu mając Obiektyw Sigma APO 70-300 5,6 nie można nim robić zdjęć kosmosu?

 

Możesz jak najbardziej i mając taki montaż i ten obiektyw gorąco Cię zachęcam żebyś spróbował swojego pierwszego astrofoto właśnie przez obiektywy (tu nie ma żadnej ukrytej ironii). Będziesz mógł poćwiczyć obróbkę, zobaczysz jak wygląda niebo przez taki obiektyw i na pewno takie doświadczenie zaprocentuje przy wyborze pierwszego astrografu. Będziesz też mógł zacząć od razu, bo ogniskowymi 100-200, a i 300mm można pofocić bez guidera.

Tak jak koledzy proponują na początek newton 6" f/4 albo f/5 będzie dobry i w miarę uniwersalny - szybko się przekonasz czy będziesz chciał małe i wygodne APO, czy na przykład 10" f/2.8 astrograf - http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5227_Boren-Simon-PowerNewt-2-8-10-CF---10--F-2-8-Astrograph.html którego Twój montaż też uniesie i poprowadzi, bo ogniskowa niewielka, a za to jasność potężna :) co w naszych warunkach klimatycznych jest niezmiernie istotne. Sprzętem o jasności f/2.8 uzyskasz taki sam efekt w godzinę jak instrumentem f/5.6 w cztery godziny i instrumentem f/7 w sześć godzin.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ogniskowej myślę 300 mm ten montaż da radę bez guidowania, ale więcej nie da rady ze względu na PE. I bez guidingu trzeba zwracać większą uwagę na ustawienie polarnej, a z guidingiem już wystarczy z reguły zwykła lunetka.

Też jestem za tym, abyś na razie kupił taniego 150/750, bo jasno widać, że nie wiesz jeszcze, czy wolisz szerokie kadry mgławic, czy może małe i średnie DSy :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, cierpliwość się znajdzie :) i chęć nauki i doskonalenia swojego warsztatu również ;). W moim wieku nie szaleje się zbytnio :)
No to super :-) Ja też sądziłem, że jestem osobą cierpliwą :-)))

Astrofotografia to wymagająca kochanka :-)

Natomiast w kwestii co chcę fotografować to naprawdę chcę fotografować wszystko. Uwielbiam fotografię zarówno architektura, przyroda, astro i inne.
Dlatego też proponuję teleskop, który da Ci na początek możliwość fotografowania wszystkiego. Jest jasny (f/5), nie będzie stanowił problemu z kolimacją. Nauczysz się tego i zobaczysz co Cię bardziej kręci.

Wiem, że guider to praktycznie obowiązek w astrofotografii długoczasowej ale jednocześnie mysłałem, że sam montaż po ustawieniu ma możliwość prowadzenia bez guidera (bez dodatkowych kosztów)
Montaż a prowadzenie - włączasz śledzenie i on kontruje ruch obrotowy ziemi, ale do tego dochodzi jeszcze wiele czynników np. Ustawienie na biegun - jak ustawisz źle to będzie ci dryfować gwiazda w osi DEC czy błąd okresowy montażu. Reasumując - montaż będzie Ci prowadził ale niewystarczająco precyzyjnie do długiego czasu naświetlania.

 

Będziesz się również musiał nauczyć poprawnego ustawiania montażu na biegun.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abym miał dobry sprzęt należy dokupić refraktor do guidingu typu SkyWatcher Synta R-80/400 OTA za 290 zł

http://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-80/400-OTA-%28SK804-OTA%29-teleskopy-1894.html

do tego kamerkę monochromatyczną QHY 5 za 875 zł

http://teleskopy.pl/product_info.php?manufacturers_id=73&products_id=2099&lunety=Kamera_QHY_5_%28mono,_CMOS,_do_guidingu%29

więc na tubę oraz wszelkie dodatki pozostało ok 2tys. zł może ciut więcej.

Powiedzmy, że tuba to coś takiego jeśli oczywiście się nadaje

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-do-gso-8-f5-m-crf-ota,d2751.html

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro montaż już masz , aparat i obiektyw też , przeczytaj jeszcze raz to co napisał Jolo kilka postów wyżej i skorzystaj z jego rady.

Nauczysz się ustawiać montaż , zbierać materiał , obróbki a wraz z nabywanym doświadczeniem zdecydujesz jaki teleskop kupić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwracając uwagę na propozycje przedmówców oraz własne upodobania :) postanowiłem skompletować następujący sprzęt:

Montaż hybrydowy Sky-Watcher AZ-EQ6 GT, Teleskop Newtona DO-GSO 8" F/5 M-CRF OTA, Kamera Astrolumina ALccd 5T ,Teleskop Sky-Watcher (Synta) BK804AZ3, T-ring Canon EOS ,adapter 2'' na gwint 42/0,75, Okular Sky-Watcher SWA Plossl 5 mm 58 stopni, Okular Delta Optical-GSO Super View 30 mm 2” ,nasadka 90mm do gaidingu, korektor komy, Kolimator Laserowy Baader Mark III ,Wskaźnik laserowy (zielony) z 5 wymiennymi końcówkami,

Do tego oczywiście aparat eos7d i eos350d, które posiadam

Jeśli są jeszcze jakieś sugestie to proszę o opinie.

Dziękuję bardzo

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - f/5 to 1000mm a f/4 to 800...

ale... przy f/4 możesz mieć spore problemy z osiągnięciem płaskiego pola bez poprawnej kolimacji. Niestety wg mnie do f/4 ten kolimator co wybrałeś nie wystarczy. Tutaj najlepiej się sprawdzą kolimatory Hotech'a samocentrujące, lub jeszcze idąc dalej - Cat's Eye

 

f/4 jest bardzo wymagające jeśli chodzi o kolimację.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego oczywiście aparat eos7d i eos350d, które posiadam

Jeśli są jeszcze jakieś sugestie to proszę o opinie.

Jeśli nie będzie Ci żal wystawiać EOS'a 7D na nierzadko mroźne/wilgotne noce i długie czasy naświetlania, to OK. Czy to 7D czy 350D, można spokojnie robić fajne zdjęcia galaktyk i części mgławic (sam przez długi czas robiłem zdjęcia lustrzankami niemodyfikowanymi). Natomiast przyszłościowo nastawiałbym się albo na modyfikację 350D (wywalenie oryginalnego filtra IR i wstawienie dedykowanego, który przepuszcza więcej czerwieni), albo przesiadkę na dedykowaną kamerę CCD.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - f/5 to 1000mm a f/4 to 800...

ale... przy f/4 możesz mieć spore problemy z osiągnięciem płaskiego pola bez poprawnej kolimacji. Niestety wg mnie do f/4 ten kolimator co wybrałeś nie wystarczy. Tutaj najlepiej się sprawdzą kolimatory Hotech'a samocentrujące, lub jeszcze idąc dalej - Cat's Eye

 

f/4 jest bardzo wymagające jeśli chodzi o kolimację.

 

P.

 

Jaki model oraz jaki koszt jest takiego kolimatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie będzie Ci żal wystawiać EOS'a 7D na nierzadko mroźne/wilgotne noce i długie czasy naświetlania, to OK. Czy to 7D czy 350D, można spokojnie robić fajne zdjęcia galaktyk i części mgławic (sam przez długi czas robiłem zdjęcia lustrzankami niemodyfikowanymi). Natomiast przyszłościowo nastawiałbym się albo na modyfikację 350D (wywalenie oryginalnego filtra IR i wstawienie dedykowanego, który przepuszcza więcej czerwieni), albo przesiadkę na dedykowaną kamerę CCD.

 

Pewnie w przyszłości przesiądę się na dedykowaną kamerkę ale obecnie i tak sporo wydam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cats Eye to kolimator optyczny (ale podobno niezrównany), tutaj jest cały proces kolimacji i obszerny tutorial: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php?Cat=0&Board=reflectors&Number=3532750

koszt to ok 100$ z tego co pamiętam/kojarzę - ale proszę mnie poprawić jak się mylę. Wiem, że Szymek_O użytkuje takowy.

 

Kolimatory hotecha samocentrujące są laserowe i koszt to ok 200-300pln - są na stronie astromarketu, ale na chwilę obecną strona nie działa. Skontaktuj się przez forum z Jazz'em lub Adamem Jesionem jakbyś był zainteresowany

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze zmienił z tuby 80/400 na szukacz- lżejszy i nie będziesz miał nigdy problemów z gwiazdą do guidowania , taki http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_48&products_id=2415&lunety=Luneta_do_guidingu_StarGuider_Guidescope_50_mm_f_=_162_mm_/_1,25''_z_opraw%B1_i_stopk%B1 i do tego obejmy z szyną dowetail.

 

Rafał

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.