Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop - Sky-Watcher 1309


seba1012

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj

Ja zaczynałem swoją przygodę własnie od takiego teleskopu.

Byłem z niego bardzo zadowolony. Trzeba nauczyć się obsługi i ustawienia montażu EQ ale to jest proste. Trochę wprawy wymaga odnajdywanie obiektów na niebie (kwestia wprawy). To przez ten teleskop pierwszy raz obserwowałem Andromedę, Oriona, Saturna, Jowisza z księżycami i wiele innych obiektów.

Swój posiadający jeszcze roczną gwarancję sprzedałem za 400zł wiec cena jest atrakcyjna. Jeżeli nie masz więcej kasy możesz śmiało zainwestować ten sprzęt. W razie jakiś problemów niejasności pisz na forum zawsze ktoś Ci pomoże/wyjaśni.

W moich dziennikach możesz poczytać o obserwacjach tym sprzętem.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam . Seba 1012 opowiadaj jak tam zakup 1309 jak sie sprawdza czy jestes z niego zadowolony . Pytam poniewaz jestem nowym uzytkownikiem rowniez zaczynam swoja przygode z astronomia i równiez nastawiłem sie na zakup własnie tego teleskopu . Dziekuje za odpowiedz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zakupie pierwszego teleskopu najlepiej kupić sprzęt o jak największej aperturze na jaką możemy sobie pozwolić finansowo lub fizycznie (ciężar, objętość). Większa apertura zbiera więcej światła.

Z małymi lustrami jest tak, że po pierwszych obserwacjach chce się więcej, a każde dwa cale średnicy więcej to spory wzrost powierzchni zbierającej fotony.

 

@seba1012 sprawdź przed obserwacjami kolimacje bo często jej po prostu nie ma.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DuRus oczywiscie rozumie o czym mówisz i tak mysle , ze srednica 130mm przy 900 mm ogniskowej dla mnie amatora jak na poczatek jest uwazam dobra biorac pod uwage , ze obserwacje bede starał sie prowadzic na poczatek z balkonu o wymiarach 2,5 X 1,5 metra ( blok 4 pietro) . aaa i jeszcze jedno pytanie czy sprzedawca nie moze przed sprzedaza skolimowac ? zamierzan kupic w Delta Optical . Dziekuje za odpowiedz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa i jeszcze jedno pytanie czy sprzedawca nie moze przed sprzedaza skolimowac ? zamierzan kupic w Delta Optical . Dziekuje za odpowiedz .

Sprzedawca przed wysyłką może przeprowadzić kolimację, ale to nie znaczy że sprzęt dotrze do Ciebie skolimowany. Po trudach podróży może być różnie. Lepiej dla spokoju przed obserwacją samemu sprawdzić i ewentualnie wprowadzić korekty.

Kolimacja nie jest tak skomplikowana jak się wydaje, a nauka tego i tak Cię czeka, więc po co odkładać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o sam teleskop to przecież od czegoś trzeba zacząć:) Na pierwsze obserwacje w sam raz. na balkonie może być trochę ciasno biorąc pod uwagę że tuba ma 90cm a balkon 150cm, zostanie niecały metr byś się tam zmieścił ( zależne od położenie tuby). A co do warunków, to też nic nie pisałeś, tylko że blok więc prawdopodobnie miasto? No i w którym kierunku masz skierowany balkon?

Na Twoim miejscu postarałbym się kupić teleskop na giełdzie, nie traci się tyle w razie odsprzedaży. A nawet jest taki np tutaj:

http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-sk1309-eq2-i3837226504.html

Oczywiście można starać się by jeszcze coś z ceny urwać. A mam tu na myśli cenę początkową, a nie kup teraz:)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DarX86 balkon skierowany na zachód miasto dosyc słabo oswietlone biorac pod uwage ,ze naprzeciwko mnie stoi nastepny blok o godzinie 20:00 o tej porze roku uwazam ,ze sa dobre warunki obserwacyjne co do zakupu na giełdzie ? a jesli bedzie uszkodzony .Dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ejjjj nooooo odpowiedzi multum fajne forum ???

 

Hej,

Luźna dygresja: staraj się czytać swoje posty przed wysłaniem, dbać o interpunkcję i o to, by były zrozumiałe. Zwiększysz szansę, że ktoś odpowie (w szczególności, gdy pytasz o coś, co można wyszukać w sieci). :)

 

A co do pytania o ogniskową: myślę, że możesz spokojnie brać 130/900.

130/900 prawdopodobnie da Ci nieco lepsze obrazy Księżyca i planet (a przypuszam, że od tego zaczniesz obserwacje). Lustro 130/650 to światłosiła f/5, a takie trudniej wykonać (z odpowiednią dokładnością) od f/6.9 (130/900) - różnica może być widoczna w obserwacjach planetarnych. Kolejnym czynnikiem mogłoby być to, że w dwóch Newtonach o tej samej średnicy, ale różnych ogniskowych, ten z krótszą ogniskową potrzebuje większego lusterka wtórnego (co oznacza większe przesłonięcie środka lustra głównego i większe pogorszenie kontrastu). A piszę "mogłoby", bo dopuszczam możliwość, że w tych dwóch teleskopach montują takie samo lusterko wtórne (czyli nieco za duże w jednym lub odrobinę za małe do drugiego) nie przejmując się specjalnie tematem.

 

Kolejna rzecz - teleskop o krótkiej ogniskowej może się fajnie sprawdzić przy przeglądzie nieba i obiektach rozległych (małe powiększenie, duże pole widzenia); ten o długiej ogniskowej z kolei da z kitowymi okularami większe powiększenie (do planet) i mniejsze pole. Oczywiście za jakiś czas stwierdzisz, że kitowe okulary Cię nie zadowalają i będziesz chciał dokupić jakiś okular - myślę, że wtedy już na bazie swoich doświadczeń będziesz wiedział, czego Ci brakuje.

 

Rzuciłem jeszcze okiem na te dwa zestawy - jeśli dobrze widzę to w 130/650 nie dołączają soczewki barlowa, a kitowy 10mm da powiększenie 65x - myślę, że jeśli wybierzesz 130/650 to musisz od razu zainwestować w soczewkę barlowa lub okular o krótszej ogniskowej, bo będzie Ci brakowało większego powiększenia do planet.

 

Pozdrawiam,

Damian

Edytowane przez dziki_rysio_997
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiś dobry 5mm, ale musisz ustalić swój budżet. Łatwiej będzie jednak dostać 6mm, proponuje szukać na giełdach tego forum jak i innych

 

http://fotozakupy.pl/okular/sky-watcher-swa-plossl-1-25-5-mm,9819s

 

lub tu na forum:

 

http://astropolis.pl/topic/43129-na-sprzeda-telescope-service-planetary-hr-5-mm-125-60/

 

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=29106

Edytowane przez 21szpak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , Jak stwierdzic brak kolimacji kupilem sw 1309 ipoza drobnymi gwiazdami nic innego nie moge znalezc . Wiec czy jest to brak kolimacji, moze kiekskie okulary , czy uszkodzony telep .

 

Po pierwsze trzeba umieć znaleźć obiekt na niebie tu sie dowiesz jak > http://www.stellarium.org/pl/

A księżyc to bez stelarium znajdziesz wczoraj go widziałem .

Wejdź na stronę Hamala i poszukaj informacji o kolimacji . Kolimator można zrobić za darmo - sprawdź kolimację .

Wystarczy włożyć pudełko zamiast okulara i popatrzeć .

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie chce do mojego SW 1309 dokupic okular ,

znalazłem w Delta Optical cos takiego > http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okulary,c4.html

Mnie przekonuje do niego cena po drugie powiekszenie jakie nim uzyskam .

Chciałbym zaznaczyc , ze nie mam narazie kasy na zakup porzadnego okularu

Co o nim sadzicie ?

Edytowane przez ELMEK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.