Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Moich kilka rad:

1. W lunetce biegunowej masz ustawianie ostrości (kręci się takim karbowanym pierścieniem) - nie widzisz gwiazd bo nie masz ostrości (Mateusz to zaznaczył)

2. Przecinki (a nawet krechy) z gwiazd będziesz miał dopóki nie ustawisz montażu na biegun

3. Odpuść sobie prowadzenie Maximem na chwilę, bo nie znasz podstawowych pojęć - zacznij guidować PHD, a potem w miarę potrzeby przerzuć się na Maxima

 

Zdrowaśki skończysz odmawiać jak ogarniesz sprzęt.

 

P.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie damy radę :) Tak jak pisałem - samemu ciężko jest się uczyć ale dzięki Wam sprzęt się uruchomi :) .Odnośnie gaidingu to nie wpadłem na to by dwa razy robić ekspozycję :) a z lunetką nie wiedziałem bo instrukcja po angielsku :) a jeszcze muszę zapewne zgrać lunetkę z montażem. Każdy dzień zbliża mnie do sukcesu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz stosunkowo jasną tubę, postawiłbym czteropak, że zauważalnie. Oczywiście przy założeniu różnicy temperatur typu 15-20 stopni :)

Sam czekam na kawałek nieba żeby sprawdzić osiowość po zastosowaniu nowych złączek - przy okazji zrobię testy i dam znać jak to wygląda u mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz stosunkowo jasną tubę, postawiłbym czteropak, że zauważalnie. Oczywiście przy założeniu różnicy temperatur typu 15-20 stopni :)

Sam czekam na kawałek nieba żeby sprawdzić osiowość po zastosowaniu nowych złączek - przy okazji zrobię testy i dam znać jak to wygląda u mnie :)

Jak będzie trochę nieba to sprawdzę i oczywiście też zdam relację. Sprawdzę też gięcia czy występują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w przypadku dużej matrycy (jak np w lustrzankach) i przy silnej tubie jak f/4 kolimacja jest kluczowa.

Zdarza się, że myślimy że mamy porozciąganie gwiazdy przez nieosiowość czy niedokładnie dobrane odległości od korektora a to "tylko" kolimacja.

dziki ma rację - kolimacja Ci się rozjedzie - śmiem twierdzić, że nawet w mniejszym zakresie temperatur + do tego zmieni się punkt ostrości.

 

Proponowałbym sprawdzić jeszcze jak się zachowują lustra po zmianie położenia teleskopu (czyt. zobaczyć jak przemieszcza się plamka kolimatora gdy np obrócę teleskop i/lub ustawię go w różnych położeniach).

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym sprawdzić jeszcze jak się zachowują lustra po zmianie położenia teleskopu (czyt. zobaczyć jak przemieszcza się plamka kolimatora gdy np obrócę teleskop i/lub ustawię go w różnych położeniach).

Też Pawle sprawdzę :)

 

Ale myślę, że wieszając lustrzankę na wyciągu też się zmienia kolimacja pytanie tylko jak bardzo? no ale tego nie sprawdzę.

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos wyciągu to zobacz też czy podczas wsuwania/wysuwania wyciągu plamka kolimatora jest nieruchomo. Powinna być nieruchomo - jeśli jednak jej położenie się trochę zmienia, to też kolimować najlepiej w położeniu wyciągu zbliżonym do położenia ostrości.

 

Co do ugięcia - ja to "po domowemu" sprawdziłem - na wyciągu wysuniętym w okolicach punktu ostrości i uruchomionym kolimatorze przyłożyłem ręką siłę z jaką (jak mi się wydaje) działa aparat na wyciąg. Akurat w moim przypadku zmiana położenia plamki była niewielka (z 1mm o ile pamiętam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem będzie jak zrobię zdjęcia na skolimowanym teleskopie oraz powiedzmy na rozkolimowanym do około 3mm. da to pewnie jakiś obraz całości, ale to w dalszej części moich walk :D bo obecnie na kolejny wypad mam multum rzeczy do sprawdzenia i opanowania. Maciek zadał mi pracę domową :) i muszę ją wykonać ;)

 

PS kolimator mam 1,25" a wyciąg 2" z redukcją do 2" i kolejną redukcją do 1,25" więc ma sie gdzie uginać. Do tego korektor komy oraz T2 z aparatem.

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz poważnie.

Proponuję by wszyscy którzy są pewni co znaczy konkretny parametr i jakie są lub powinny być jego ustawienia opisali to pod postem (może uda się stworzyć poradnik Maxima). Na pierwszy ogień PinPoint (akurat jestem na etapie jego sprawdzania :D)
Rozmieściłem wszystkie zakładki na jednym obrazku by było łatwiej opisywać ;)

pinpoint---ustawienia.jpg

zaponiałem o jednym screenie

pinpoint---ustawienia-1.jpg

 

Później to postaram się pozbierać i zamieścić w jednym poradniku.

 

Zakładka "Catalog setup"
[Referencnce Catalog] - katalog polecanych gwiazd?
[Path] - ścięzka dostępu do katalogu gwaiazd ( w moim przypadku jest to katalog GSC)
[use stars from magnitude] - jasność gwiazd brana toretycznie pod uwagę przy wykrywaniu
[search Area (as % of image)] - nie mam pojęcia co to jest
[search outward spiral] - ?

 

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Advanced nigdy nie ruszałem.

Pixel Scale Editor jest prosty. Służy do ustawienia skali w której powstał obrazek.

Zrobiłeś zdjęcie dla którego chcesz zrobić plate solve, musisz podać dane, które pozwolą wyliczyć skalę obrazka, czyli jaki wycinek nieba przypada na jeden piksel.

W tym celu podajesz szerokość i wysokość piksela (nie zawsze jest taka sama, ale w Canona (bynajmniej tych modelach, które miałem) zawsze był kwadratowy) a następnie ogniskową obiektywu (teleskopu) którym zdjęcie było zrobione.

Klikasz "Calculate scale" i zamykasz okienko. Skala jest ustawiona (w arcsec na piksel) i możesz robić plate solve-a.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pinpointa jest już dobry tutorial: http://astropolis.pl/topic/40577-maximdl-i-ustalanie-pozycji/. Nie są tam co prawda opisane szczegółowo wszystkie parametry, które można ustawić, ale ogólne użycie jest opisane.

dargeo, widzę na screenie już jeden błąd :) Nie wpisałeś prawidłowo wielkości piksela w mikronach, co powinieneś uczynić w okienku po prawej. (X i Y).

Lunetka powinna być firmowo ustawiona w osi montażu. Nie ruszaj nic dopóki tego nie sprawdzisz, bo można tylko popsuć !

Takie rzeczy tylko nie w SW (nawiązanie do Ery słabo wyszło :) ). Moim zdaniem w montażach SW praktycznie wszystko jest firmowo źle ustawione :) Ale zgadzam się, że najpierw należy sprawdzić, a dopiero potem kręcić, bo może być akurat ustawiona nieźle. dargeo, wiesz, jak się sprawdza osiowość lunetki?

 

[use stars from magnitude] - tutaj dokładnie mówiąc podajemy zakres jasności gwiazd, które maxim bierze pod uwagę na mapie (w katalogu), a nie na zdjęciu (bo na zdjęciu nie umie wyskalować gwiazd w magnitudo).

[Referencnce Catalog] - ładniej brzmi: katalog, z którego pinpoint korzysta przy wyznaczaniu pozycji.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Advanced nigdy nie ruszałem.

Pixel Scale Editor jest prosty. Służy do ustawienia skali w której powstał obrazek.

Zrobiłeś zdjęcie dla którego chcesz zrobić plate solve, musisz podać dane, które pozwolą wyliczyć skalę obrazka, czyli jaki wycinek nieba przypada na jeden piksel.

Przy ogniskowej 17mm wypada po ok. 150px to sporo

W tym celu podajesz szerokość i wysokość piksela (nie zawsze jest taka sama, ale w Canona (bynajmniej tych modelach, które miałem) zawsze był kwadratowy) a następnie ogniskową obiektywu (teleskopu) którym zdjęcie było zrobione.

 

Klikasz "Calculate scale" i zamykasz okienko. Skala jest ustawiona (w arcsec na piksel) i możesz robić plate solve-a.

Aby te dane zmieniły się w oknie głównym trzeba kliknąć (odznaczyć ptaszka) "SCAL" inaczej zmian nie zapamiętuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dargeo, widzę na screenie już jeden błąd :) Nie wpisałeś prawidłowo wielkości piksela w mikronach, co powinieneś uczynić w okienku po prawej. (X i Y).

Skąd mam wziąć ta wartość? domyślam się, że powinna być w instrukcji aparatu? czy to jest wielkość 1 pix?

Takie rzeczy tylko nie w SW (nawiązanie do Ery słabo wyszło :) ). Moim zdaniem w montażach SW praktycznie wszystko jest firmowo źle ustawione :) Ale zgadzam się, że najpierw należy sprawdzić, a dopiero potem kręcić, bo może być akurat ustawiona nieźle. dargeo, wiesz, jak się sprawdza osiowość lunetki?

:( obrót o 180 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o fizyczny rozmiar jednego pixela. Odpal google, na pewno znajdziesz informację dla swojego modelu.
  • 18-megapikselowa matryca CMOS o rozmiarze
  • APS-C 22,3 x 14,9 mm

szukam dalej

 

Not shying away from the megapixel race, the new Canon 7D has a brand new 18-megapixel APS-C sensor with a 1.6x crop factor. Each pixel is 4.3 microns in size, though Canon says that with their gapless microlenses, the new sensor gathers plenty of light.

 

chyba 4,3 mikrona

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd mam wziąć ta wartość? domyślam się, że powinna być w instrukcji aparatu? czy to jest wielkość 1 pix?

Tak, to są wymiary fizyczne jednego piksela. Możliwe, że w instrukcji do aparatu nie będzie tej danej (dla kamer to podają zawsze), ale można to prosto policzyć. Dzielisz wymiar matrycy przez ilość pikseli (oczywiście wzdłuż tego samego boku). U mnie wychodzi ok 5,6 um.

:( obrót o 180 stopni?

Tak, ale jest taka kwestia, żeby wiedzieć czego oczekiwać. Normalnie by się wydawało, że prawidłowo wycentrowana lunetka to taka, gdy przy kręceniu centralny krzyż nie zatacza kółek. W SW może być jednak inaczej. Tutaj nie da się regulować ustawienia całej lunetki, a jedynie szkiełko z rysunkami, wiec przy prawidłowym wycentrowaniu trzeba uzyskać taki efekt, aby centralny krzyż celował cały czas przy obracaniu w jeden punkt obrazu, ale ten punkt oraz krzyż mogą zataczać małe kółka (te kółka muszą być takie same, pokrywać się, to wtedy krzyż cały czas celuje w ten sam punkt).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.