Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano · Ukryte przez Pav1007, 3 Lutego 2014 - Brak powodu
Ukryte przez Pav1007, 3 Lutego 2014 - Brak powodu

Darku, może to co napisz Ci pomoże uniknąć błędów na przyszłość:

1. EQMOD jest "nakładką" na platformę ASCOM a nie na maxima. Z EQMODA możesz korzystać w każdym oprogramowaniu które komunikuje się z montażem przez platformę ASCOM (The Sky, MaximDL, Cartes Du Ciel vel SKy Charts itd.)

2. Również uważam, że powinieneś zacząć od ogarnięcia APT, PHD i jakiejś mapy (np Sky Charts) z obsługą ASCOM'a

3. Nie alignuj telesopu z gwiazdą polarną, napiszę Ci jak ja to robię (znaczy się jak robiłem, gdy nie używałem PlateSolvingu)

 

Odnośnik do komentarza

Darku, może to co napisz Ci pomoże uniknąć błędów na przyszłość:

1. EQMOD jest "nakładką" na platformę ASCOM a nie na maxima. Z EQMODA możesz korzystać w każdym oprogramowaniu które komunikuje się z montażem przez platformę ASCOM (The Sky, MaximDL, Cartes Du Ciel vel SKy Charts itd.)

2. Również uważam, że powinieneś zacząć od ogarnięcia APT, PHD i jakiejś mapy (np Sky Charts) z obsługą ASCOM'a

3. Nie alignuj telesopu z gwiazdą polarną, napiszę Ci jak ja to robię (znaczy się jak robiłem, gdy nie używałem PlateSolvingu)

- Po ustawieniu na polarną robiłem GoTo do jasnej i dobrze widocznej gwiazdy

- Gdy montaż dojedzie na miejsce (na 99% gwiazda będzie poza FOV) odpinałem sprzęgła i ustawiałem teleskop tak by gwiazda pojawiła się w FOV (ew. robiłem korekcje przy pomocy przycisków kierunkowych w EQMODzie)

- Gdy ustawiłem gwiazdę w centrum kadru to w zakładce Observatory control -> zoom -> klikałem na gwiazdę i wybierałem Sync to Mouse Posiotion i w nowo otwartym okienku wybierałem gwiazdę.

 

Po tym działał bardzo dobrze - na moją potrzebę.

 

4. Ostrość musisz sobie "zakodować" bo jak kiedyś uda Ci się wszystko odpalić i włączysz sesję a po pewnym czasie okaże się... rany - coś nie tak z ostrością.

5. Proponuję wypisać sobie cały workflow ustawiania setupu i konfiguracji aż do momentu uruchomienia sesji - będzie przydatny na początku.

6. Zostało wspomniane, że musisz się przyzwyczaić do błędów podczas sesji - i z tym się zgadzam. Byłeś przekonany, że na pierwszym wyjeździe wszystko już Ci będzie działać - jak sam zauważyłeś - tak nie jest. Proponuję łyknąć pigułkę z napisem "cierpliwość" i dalej próbować ogarniać sprzęt. (mi ogarnięcie zajęło prawie rok).

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek póki nie będziesz miał maski bahtinova, to ostrość możesz ustawić na kilka sposobów, wymieniając od najprostszego i najmniej skutecznego:

- używając liveview aparatu, powiększenie x5 lub x10

- używając APT, liveview i narzędzia focus aid - pokazuje FWHM gwiazdy

- używając w Maximie trybu ciągłego robienia zdjęć (Camera Control, Expose, Continuous, 0,5 sek) - włączasz subframe On, Mouse, wskazujesz na gwiazdę na której chcesz ostrzyć, a dalej nie napiszę bo musiałbym mieć odpalonego maxima z podpiętym aparatem, a na sucho nie pamiętam co gdzie się włączało - napiszę wieczorem, chyba że mnie ktoś uprzedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek póki nie będziesz miał maski bahtinova, to ostrość możesz ustawić na kilka sposobów, wymieniając od najprostszego i najmniej skutecznego:

- używając liveview aparatu, powiększenie x5 lub x10

- używając APT, liveview i narzędzia focus aid - pokazuje FWHM gwiazdy

- używając w Maximie trybu ciągłego robienia zdjęć (Camera Control, Expose, Continuous, 0,5 sek) - włączasz subframe On, Mouse, wskazujesz na gwiazdę na której chcesz ostrzyć, a dalej nie napiszę bo musiałbym mieć odpalonego maxima z podpiętym aparatem, a na sucho nie pamiętam co gdzie się włączało - napiszę wieczorem, chyba że mnie ktoś uprzedzi ;)

Na dzień dzisiejszy ustawiam na liveview w canonie na max. powiększeniu - ale jak widać nie jest to super ustawienie. Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku, może to co napisz Ci pomoże uniknąć błędów na przyszłość:

1. EQMOD jest "nakładką" na platformę ASCOM a nie na maxima. Z EQMODA możesz korzystać w każdym oprogramowaniu które komunikuje się z montażem przez platformę ASCOM (The Sky, MaximDL, Cartes Du Ciel vel SKy Charts itd.)

To wiem

2. Również uważam, że powinieneś zacząć od ogarnięcia APT, PHD i jakiejś mapy (np Sky Charts) z obsługą ASCOM'a

Mam zamiar rozgryźć tego cholernego maxima nawet jak by mnie to kosztowało kilkanaście podejść :)

3. Nie alignuj telesopu z gwiazdą polarną, napiszę Ci jak ja to robię (znaczy się jak robiłem, gdy nie używałem PlateSolvingu)

Czyli mam nie synchronizować na polarnej?

- Po ustawieniu na polarną robiłem GoTo do jasnej i dobrze widocznej gwiazdy

Po rozmowie z Maćkiem zrobiłem slew na Jowisza (nie było go widać w szukaczu) i ręcznie po odblokowaniu sprzęgieł ustawiłem i zrobiłem GOTO

- Gdy montaż dojedzie na miejsce (na 99% gwiazda będzie poza FOV) odpinałem sprzęgła i ustawiałem teleskop tak by gwiazda pojawiła się w FOV (ew. robiłem korekcje przy pomocy przycisków kierunkowych w EQMODzie)

Nie robiłem przyciskami kierunkowymi w EQMod

- Gdy ustawiłem gwiazdę w centrum kadru to w zakładce Observatory control -> zoom -> klikałem na gwiazdę i wybierałem Sync to Mouse Posiotion i w nowo otwartym okienku wybierałem gwiazdę.

Chciałem wybrać Sync na Jowiszu ale się nie dało

Po tym działał bardzo dobrze - na moją potrzebę.

 

4. Ostrość musisz sobie "zakodować" bo jak kiedyś uda Ci się wszystko odpalić i włączysz sesję a po pewnym czasie okaże się... rany - coś nie tak z ostrością.

Kupię maskę i jeszcze powalczę (mam wrażenie, że mój newton szybko traci kolimację zwłaszcza jak się ręcznie nim ustawia na gwiazdę :))

5. Proponuję wypisać sobie cały workflow ustawiania setupu i konfiguracji aż do momentu uruchomienia sesji - będzie przydatny na początku.

Chyba mnie wyczułeś bo od wczoraj piszę taki poradnik :D

6. Zostało wspomniane, że musisz się przyzwyczaić do błędów podczas sesji - i z tym się zgadzam. Byłeś przekonany, że na pierwszym wyjeździe wszystko już Ci będzie działać - jak sam zauważyłeś - tak nie jest. Proponuję łyknąć pigułkę z napisem "cierpliwość" i dalej próbować ogarniać sprzęt. (mi ogarnięcie zajęło prawie rok).

 

P.

Nie przypuszczałem, że oprogramowanie mnie zawiedzie :D i to w takiej chwili :D. Pewność siebie mnie zawiodła :D. No cóż Pawle masz rację i muszę brać na wstrzymanie :D

 

 

 

Przy okazji takie ustawienia mam na EQMod w takim położeniu Maxima (mam nadzieję że dobre)

 

eqmod1.jpgObserwatory1.jpg

 

W takim ustawieniu jak jest teraz nie mogę zrobić sync na Jowisza a na polarną mogę

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiem
Wcześniej napisałeś, że to sterownik do Maxima - tym się sugerowałem
Czyli mam nie synchronizować na polarnej?
Nie
Po rozmowie z Maćkiem zrobiłem slew na Jowisza (nie było go widać w szukaczu) i ręcznie po odblokowaniu sprzęgieł ustawiłem i zrobiłem GOTO
Zrób slew na jasną gwiazdę, następnie zrób synchornizacje i zrób GoTo do innego obiektu. Mam nadzieję, że ustawiłeś to co pisał dziki (w setings -> site and optics?)

 

Z tego co widzę w Twoim screenshotcie z EQmoda to: jest tam taki okienko (mniej więcej w centrum okna EQMODa - Point Count. To jest liczba punktów synchronizacji montażu (tych dobrych i złych) - jak będziesz pewien, że teleskop celuje w dobry obiekt i chcesz zrobić synchronizacje to koniecznie skasuj tą ilość (naciskając przycisk z X po lewej stronie tej liczby) - a następnie zrób poprawny sync.

 

Do tego jak chcesz guidować przez EQMOD'a to ustaw pulse guiding na 0,9 obydwie osie, a jak przez ST4 to GuideRate na 1.0X obydwie osie. Guiding by Ci też nie działał dobrze.

Chciałem wybrać Sync na Jowiszu ale się nie dało
Jak nie mogłeś to było przejechać do innego obiektu.
Kupię maskę i jeszcze powalczę (mam wrażenie, że mój newton szybko traci kolimację zwłaszcza jak się ręcznie nim ustawia na gwiazdę :))
Nie myl kolimacji z ostrością. To dwie różne rzeczy. ZAaówno kolimacja jak i ostrość może się zmieniać pod wpływem temperatury. Ostrość musisz sprawdzać w trakcie sesji - płaszczyzna ostrości dla szybkiego newtona jest baaardzo mała.

Kolimacja to ustawienie osiowości elementów optycznych w teleskopie i ustawiasz ją korygując położenie lustra wtórnego i głównego względem siebie i wyciągu. Ostrość ustawiasz wyciągiem, a jedno z drugim (kolimacja i ostrość) są mocno powiązane.

Nie przypuszczałem, że oprogramowanie mnie zawiedzie :D i to w takiej chwili :D. Pewność siebie mnie zawiodła :D. No cóż Pawle masz rację i muszę brać na wstrzymanie :D
i dobrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar rozgryźć tego cholernego maxima nawet jak by mnie to kosztowało kilkanaście podejść :)
Podoba mi się Twoja wola walki :D
Kupię maskę i jeszcze powalczę (mam wrażenie, że mój newton szybko traci kolimację zwłaszcza jak się ręcznie nim ustawia na gwiazdę :))
Musiałaby być spora różnica temperatur podczas sesji, żeby aż tak bardzo się rozostrzył (rozkolimował).

Podstawa:

- po ustawieniu ostrości delikatnie blokujesz ją śrubką na wyciągu (są dwie, regulująca docisk i blokująca)

- po skolimowaniu upewniasz się, że nie zostawiłeś luźnych śrub blokujących LG - tzn one muszą być dokręcone z lekko wyczuwalnym oporem, żeby kolimacja nie leciała chociażby od przesunięcia teleskopu. Oczywiście dokręcając je patrzysz czy nie ucieka kolimacja (mi np. trochę ucieka przy dokręceniu pierwszej śruby, dokręcenie kolejnych wraca pierwotne ustawienie kolimacji. Akurat uważam że w moim przypadku to jakiś feler celi LG, ale mogę się mylić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiem

Mam zamiar rozgryźć tego cholernego maxima nawet jak by mnie to kosztowało kilkanaście podejść :)

 

 

Tylko czy to jest warte zachodu? maxim zdecydowanie utrudnia ci start w astrofo. Przypuszczam że gdybyś używał alternatywnego oprogramowania,o którym jest mowa w tym wątku(apt,phd) miałbyś już za sobą pierwsze fotki.

Ale to tylko taka moja mała dygresja.

Edytowane przez majronx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy to jest warte zachodu? maxim zdecydowanie utrudnia ci start w astrofo. Przypuszczam że gdybyś używał alternatywnego oprogramowania,o którym jest mowa w tym wątku(apt,phd) miałbyś już za sobą pierwsze fotki.

Ale to tylko taka moja mała dygresja.

 

Akurat z tym się w pełni zgadzam. Uważam, że używanie Maxima powinno zacząć się w momencie, kiedy wszystkie pozostałe elementy działają i ma się je opanowane.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie

Pełnym zdaniem :) czyli nie ustawiam synchronizacji na GP - nie bardzo to rozumiem

Zrób slew na jasną gwiazdę, następnie zrób synchornizacje i zrób GoTo do innego obiektu.

Np slew na Jowisza i go synchronizować - dobrze rozumiem? a jeśli się nie da zsynchronizować?

Mam nadzieję, że ustawiłeś to co pisał dziki (w setings -> site and optics?)

Oczywiście że ustawiłem

Z tego co widzę w Twoim screenshotcie z EQmoda to: jest tam taki okienko (mniej więcej w centrum okna EQMODa - Point Count. To jest liczba punktów synchronizacji montażu (tych dobrych i złych) - jak będziesz pewien, że teleskop celuje w dobry obiekt i chcesz zrobić synchronizacje to koniecznie skasuj tą ilość (naciskając przycisk z X po lewej stronie tej liczby) - a następnie zrób poprawny sync.

Zajebista informacja :). Czy EQMod ma ilość poprawnych synchronizacji? i czy jesli już raz wpisałem synchronizacje (np na Jowisza) to czy można jeszcze raz ją wykonać na tą samą gwiazdę? Bo jeśli tak to mam odpowiedź na mój problem :D

Do tego jak chcesz guidować przez EQMOD'a to ustaw pulse guiding na 0,9 obydwie osie, a jak przez ST4 to GuideRate na 1.0X obydwie osie. Guiding by Ci też nie działał dobrze.Jak nie mogłeś to było przejechać do innego obiektu.

Cenna uwaga. Jeszcze nie uruchomiłem gaidingu - go będzie następny krok

Nie myl kolimacji z ostrością. To dwie różne rzeczy. ZAaówno kolimacja jak i ostrość może się zmieniać pod wpływem temperatury. Ostrość musisz sprawdzać w trakcie sesji - płaszczyzna ostrości dla szybkiego newtona jest baaardzo mała.

Kolimacja to ustawienie osiowości elementów optycznych w teleskopie i ustawiasz ją korygując położenie lustra wtórnego i głównego względem siebie i wyciągu. Ostrość ustawiasz wyciągiem, a jedno z drugim (kolimacja i ostrość) są mocno powiązane.i dobrze.

Rozumiem (zastosowałem skrót myślowy :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat się z tym w pełni nie zgadzam. Zaczynałem od Maxima i dzięki temu opanowałem wszystkie peryferia. Już widzę walkę z kilkoma softami na raz :)

Uważam tak jak Maciek. A moim zdaniem po co uczyć się kreślenia w Pointcie jak można kreślić w AutoCadzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełnym zdaniem :) czyli nie ustawiam synchronizacji na GP - nie bardzo to rozumiem
Pełnym zdaniem - tak masz NIE ustawiać synchronizacji na polarnej.

Np slew na Jowisza i go synchronizować - dobrze rozumiem? a jeśli się nie da zsynchronizować?
Darek - synchronizuj na gwiazdach. Olej planety i inne obiekty.

A jeśli się nadal nie da to zobaczy czy masz podpięty montaż w Maximie (może się rozłączyć)

Zajebista informacja :). Czy EQMod ma ilość poprawnych synchronizacji? i czy jesli już raz wpisałem synchronizacje (np na Jowisza) to czy można jeszcze raz ją wykonać na tą samą gwiazdę? Bo jeśli tak to mam odpowiedź na mój problem :D
EQMOD pamięta ilość WSZYSTKICH synchronizacji (nie tylko poprawnych) i na tej podstawie wyznacza algorytm ruchu montażu. Jeśli na 7 synców masz 6 błędnych to nie spodziewaj się poprawnego trafienia.

Co żeś się uparł na tego Jowisza :-) Synchronizuj na gwiazdach! Możesz zrobić ile chcesz synchronizacji ale proponuję ograniczyć się do tych poprawnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już widzę walkę z kilkoma softami na raz :)

 

Nie do końca. W APT po włączeniu programu automatycznie jesteś połączony z aparatem i nic nie trzeba robić, a ma wiele udogodnień. Wykrywa też włączonego PHD i może mu przesyłać sygnału do ditheringu. W PHD masz 4 kliknięcia: wybór kamery, wybór montażu, zrobienie 1 klatki, guide.

Dla mnie przynajmniej te programu są o wiele bardziej intuicyjne i przejrzyste. A przede wszystkim nie robią dziwnych wykrzaczeń, co w przypadku Maxima jest bolączką. No ale każdy używa to, co dla niego wygodniejsze. Sądzę, że z tymi programami łatwiej jest wystartować, a Maxim nigdzie nie ucieknie i chociaż jakieś zdjęcia już będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę skromnie potraktowałeś te kliknięcia w PHD

 

Każdego kliknięcia w OK nie pisałem :P Jak zaczynałem guidować z webcamem, to Maxim sobie z tym kompletnie nie radził, więc pewnie stąd moja niechęć.

A Darek będzie musiał zdecydować, po której stronie frontu stanąć :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.