Jump to content

Recommended Posts

Problem polega na precyzyjnym zmierzeniu średnicy wewnętrznej tubusu. Karbon nie do końca trzyma kształt koła, a co dopiero aluminiowa blaszka.

GSO jest stalowe i do tego wyjątkowo cienki

Przed wieczorem pokazało się niebo. Nie spoglądając na sat24 postanowiłem rozstawić sprzęt w celu przeprowadzenia dalszych testów i co by nie zapomnieć obsługi sprzętu :). Oczywiście kilka minut po ustawieniu na polarną przyszły chmurwy i juz było po zabawie, ale i tak nie poddałem się i czekając na prześwity zrobiłem kilka testów. Jednym z takich testów było odpalenie focusera, który trochę szalał, chyba ze względu na chmury. Zdjęcie przedstawiam poniżej.

focus.jpg

Jeszcze muszę sobie przetłumaczyć co jest napisane w ekranie log.

Test zakończony powodzeniem gdyż nie było to 100 klatek lecz coś koło 20 po czym się ustawił focuser i przestał robić ekspozycje :). Ci co czytają ten wątek wiedzą, że nie udało mi się nigdy złapać ostrości za pomocą focusera w sposób automatyczny. Przypuszczam że pomogły nowe złączki :).

PS Mam wrażenie, że przed ustawieniem focusera (naciśnięciem przycisku start - maxim) trzeba zaznaczyć gwiazdę do ostrzenia,. Czy to jest prawda?

Edited by dargeo

Jeżeli ten wykres po prawej to krzywa którą narysował focuser podczas ostrzenia, to nie nie udało Ci się ustawić ostrości :P

• Like 1

Jeżeli ten wykres po prawej to krzywa którą narysował focuser podczas ostrzenia, to nie nie udało Ci się ustawić ostrości :P

Dzięki :). Długa droga mnie czeka :). Bardziej mi chodziło o to, że nie robił w nieskończoność zdjęć w celu ustawienia ostrości i po jakimś czasie pojawiły się odpowiednie komunikaty w log. czego wcześniej nie doświadczyłem.

Po pierwsze, HFD nigdy nie powinno być równe 0, a więc program najpewniej gubi gwiazde.

Na jakiej gwieździe ostrzyłeś?

Jeśli prawdą jest, że trzeba w Maximie zaznaczyć gwiazdę to zapewne ostrzyłem na tej pod księżycami Jowisza z lewej strony.

Edited by dargeo

Pamiętaj, żeby ostrzyć na gwieździe, która nie jest przepalona oraz, żeby była w miarę w środku kadru (bo tam nie masz wad optycznych). Po wyostrzeniu możesz zrobić pomiar FWHM za pomocą okienka toggle information. Wtedy będzie jednoznacznie wiadomo, czy się udało, czy nie.

Po pierwsze, HFD nigdy nie powinno być równe 0, a więc program najpewniej gubi gwiazde.

Mateusz ta gwiazda znikała bo zasłaniały ją co jakiś czas chmury i może dlatego jest "0"

No, to by mogło tłumaczyć bezsensowny wygląd wykresu :)

ale przynajmniej wiem, że jest możliwe ostrzenie i nie mam uszkodzonego sprzętu :)

Na czym ty to ostrzyłeś że masz minimalne HFD na poziomie 8.59? Na Jowiszu?

Na czym ty to ostrzyłeś że masz minimalne HFD na poziomie 8.59? Na Jowiszu?

Maćku tak jak pisałem wcześniej - ostrzyłem na tej gwieździe pod księżycami Jowisza z lewej strony

PS chyba :D

Edited by dargeo

Zainstaluj sobie FocusMaxa. Działa o wiele lepiej i szybciej od modułu focusera Maxima

Edited by wessel
  • Like 1

Oj dargeo, dargeo :) Szkoda, że nie znasz angielskiego, bo wszystko jest w helpie pięknie napisane :)

- focuser step size - rozmiar jednego kroku focusera, czyli dystans, o jaki się on przesuwa przy przemieszczeniu o jeden krok. Możliwe, że focuser zna ta wartość, spróbuj więc kliknąć auto. Jak się nie odczyta, albo będzie to jakaś bzdurna wartość (powinno być raczej nie większe niż kilka), to będziesz musiał to policzyć. Ustaw wyciąg w pozycji 0 (ale realnie żeby też był schowany) i każ mu się wysunąć o 1000 kroków. Zmierz suwmiarką, ile jest wysunięty i podziel tą wartość przez 1000. Teraz zamień to na mikrometry i wpisz do okienka. Napisz, ile Ci wyszło.

-focal ratio - śwaitłosiła jak byk :) Czyli 4

-traget 1 flux dia (powinno być 1/2 zamiast 1, coś się źle wyświetla :) ), czyli HFD, to "rozmiar" gwiazdy na zdjęciu, jaki jest dla Ciebie akceptowalny. Czyli podajesz tam ile pikseli gwiazda może mieć maksymalnie "średnicy", żeby uznać ustawienie za udane. HFD to wartość mówiąca o ostrości, podobnie jak FWHM, które już pewnie znasz, ale jest liczona w inny sposób. Przykładowo u mnie HFD jest na poziomie 3 lub mniej, jak wszystko działa. Dlatego ustaw tam wartość 5-6, żeby był margines błędu.

-prefered direction - chyba wiadomo, to po prostu kierunek, w któym Twój wyciąg się "lepiej" rusza (mniej ślizga itp) i w tym kierunku maxim bedzie się starał go przesuwać przy pomiarach. Ja bym tam dał in.

-autoselection exclusion margin - ile % zdjęcia z każdej strony będzie pomijane przy wyborze gwiazdy do ostrzenia. Ustaw tam jakieś 15-25%, żeby nie brał gwiazdek rozwalonych komą na brzegach.

Mateusz zapomniałem o tym,że już pisałeś jak to ustawić :). Zgodnie z twoimi propozycjami wszystko ustawiłem i czekam na wieczór by sprawdzić w praktyce jak będzie ostrzył :) A pewnie pogoda zapowiada się ciekawa i na wszelki wypadek mam dzień urlopu :)

PS. obliczony skok focusera mam 20,05 natomiast Auto wyświetla 20 :D

Edited by dargeo

Zainstaluj sobie FocusMaxa. Działa o wiele lepiej i szybciej od modułu focusera Maxima

Maćku jeszcze trochę powalczę z Maximem :) - a może się mi uda :D

Dwa komputery w tym jeden z dopiero co postawionym systemem (HP) i jeden i drugi się wieszają. To już nie jest normalne gdyż przez kilkanaście godzin nie zrobiłem żadnego zdjęcia. Ch... mnie strzela.

PS

Podpis problemu:

Nazwa zdarzenia problemu: BlueScreen

Wersja systemu operacyjnego: 6.1.7601.2.1.0.256.48

Identyfikator ustawień regionalnych: 1045

Dodatkowe informacje o problemie:

BCCode: 1000008e

BCP1: C0000005

BCP2: 8AE76018

BCP3: 9806C9A8

BCP4: 00000000

OS Version: 6_1_7601

Service Pack: 1_0

Product: 256_1

Pliki pomagające opisać problem:

C:\Windows\Minidump\031616-16801-01.dmp

C:\Users\ASTRO\AppData\Local\Temp\WER-681178-0.sysdata.xml

Edited by dargeo

Nie wiem czy Ci pomogę ale miałem podobną sytuację i trzeba było:

-wykonać połączenia wyrównawcze komputera i montażu by "masa" była spięta osobnym kablem

-skrócić maksymalnie przewody USB (do sterownika, kamery guide i aparatu)

-wywalić kable USB ze wzmacniaczem - tylko dobry przedłużacz

-wymienić hub USB na jakiś porządny (chyba d-link)

-odsunąć maksymalnie przewody do silników krokowych (montaż i fokuser) od kabli USB

Nie wiem czy Ci pomogę ale miałem podobną sytuację i trzeba było:

-wykonać połączenia wyrównawcze komputera i montażu by "masa" była spięta osobnym kablem

-skrócić maksymalnie przewody USB (do sterownika, kamery guide i aparatu)

-wywalić kable USB ze wzmacniaczem - tylko dobry przedłużacz

-wymienić hub USB na jakiś porządny (chyba d-link)

-odsunąć maksymalnie przewody do silników krokowych (montaż i fokuser) od kabli USB

Sporo tego :)

Czy taki może być? D-Link 7-portowy koncentrator USB 2.0 (DUB-H7)

http://www.dlink.com/pl/pl/home-solutions/connect/usb/dub-h7-7-port-usb-2-0-hub

Ktoś go używa? Mam do podłączenia Canona, focuser Badera, montaż AZ-EQ6 i SSguider Oriona. Co z prędkością na jednym porcie USB? Może lepiej rozbić na dwa porty tak jak miałem do tej pory.

Te urzadzenia wyrobia z predkoscia na jednym usb.

Wczoraj bardzo długo wczytywał zdjęcie z canona na jednym usb.

Niebieskie usb to jaki ma nr?

Niebieskie jest 3.0, ale Canon i tak ma tylko 2.0. Dziwne, ja swego czasu mialem na hubie Nikona, SSAG, montaz i focuser i smigalo szybko.

Sporo tego :)

Czy taki może być? D-Link 7-portowy koncentrator USB 2.0 (DUB-H7)

http://www.dlink.com/pl/pl/home-solutions/connect/usb/dub-h7-7-port-usb-2-0-hub

Ktoś go używa? Mam do podłączenia Canona, focuser Badera, montaż AZ-EQ6 i SSguider Oriona. Co z prędkością na jednym porcie USB? Może lepiej rozbić na dwa porty tak jak miałem do tej pory.

Właśnie taki kupiłem i pierwszy raz wszystko zaczęło mi działać na jednym kablu USB, wcześniej nawet rozwijałem 3 a i tak działy się cuda (czytaj działało albo nie, BSOD w różnych losowych momentach).

Właśnie taki kupiłem i pierwszy raz wszystko zaczęło mi działać na jednym kablu USB, wcześniej nawet rozwijałem 3 a i tak działy się cuda (czytaj działało albo nie, BSOD w różnych losowych momentach).

Czy używasz zasilacza do rozdzielacza USB?