Skocz do zawartości

Webcamy i DS'y


Heniek

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem wykazać, że można robić DS'y na przyzwoitym poziomie za pomocą kamerek internetowych. Jest to jakaś alternatywa dla niezwykle drogiego sprzętu. Oczywiście, aby uzyskać zadawalający efekt, trzeba włożyć sporą ilość pracy. Ale co tam, praca uszlachetnia. :D

Tutaj ostatni przykład zastosowania webcama w astrofoto.

Gdyby ktoś miał pytania, chętnie odpowiem.

M17_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, zapomniałem podać parametry.

Soligor MT-800 + Vesta SC w ognisku głównym. Stack 20s, 30s i 40s. Wszystkich ekspozycji było 90, później wybieram tylko te dobre, ale dokładnej ich liczby nie podam, bo nie liczyłem. Generalnie, im dłuższy czas, tym odsetek dobrych spada. Różnicuję czas dla podniesienia dynamiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heniu - znam twoje fotki z A4U. Trzeba przyznac, ze to chyba najlepsze foty z Vesty w PL. Mam nadzieje, ze wrzucisz wiecej swoich fotek, bo jest co ogladac.

 

Ja swego czasu sporo sie naogladalem fotek, ktore mozna zrobic vesta. Jest tu nawet watek na naszym forum, gdzie te fotki wrzucalem. Zaraz go odszukam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli można webcamami robić niezłe zdjęcia, a ograniczeniem jest sprzęt optyczny i prowadzenie. Ze swojej strony uważam, że problem prowadzenia jest pierwszoplanowy, ale to nęka wszystkich początkujących astrofotografów. Drugi problem, to przywiązanie do zasilania, co skutkuje z reguły brakiem ciemnego nieba. Reszta to bajka.

 

Mam kilka zdjęć, które w porównaniu ze zdjęciami z postu wyżej nie wypadają tragicznie. :lol:

m13_13a1a.jpg

 

M82_2.jpg

 

M51.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak DS`y z webcama, to i ja pozwolę sobie pokazać swojego.

DeEsa, rzecz jasna:

 

miniaturka, która jest ładniejsza

[center:43dd2a50fa]m5_s.jpg [/center:43dd2a50fa]

 

I troszkę większy obrazeczek

[center:43dd2a50fa]m5.jpg[/center:43dd2a50fa]

 

Fotki zrobione Vestą SC w ognisku Tał 200K, z FR 0.5 (czyli F5), z balkonu w (prawie) centrum miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony uważam, że problem prowadzenia jest pierwszoplanowy, ale to nęka wszystkich początkujących astrofotografów.

 

Tak w istocie jest. Majac dobry montaz mozna na nim nawet sredniego newtona 100-150 powiesic i Vesta zrobic takie fotki, ze wszystkim czapki pospadaja. Ale na ogol kazdy inwestuje w optyke (majac ograniczony budzet), wielkosc aperatury, a zamiast montazu jest "statyw". Wiec nie moze byc dobrych fotek na forach. Ale powoli widze, ze to sie zmienia, z czego nalezy sie cieszyc, bo wynika to z tego, ze wszyscy czegos sie od siebie uczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcięło to, co pisałem wcześniej. :(

 

Tak, to jest SC1, najprostsza przeróbka.

 

Słyszałem opinie, że przy długich czasach grzeje się CCD. Sprawdziłem to organoleptycznie i nie zauważyłem niczego niepokojącego. Ekspozycje 90 sekundowe są jeszcze do przyjęcia, lecz 2 minutowe wykańcza już elektroluminescencja od przedwzmacniacza odczytu. Aby temu zaradzić, trzeba przeróbkę z wyłączaniem przedwzmacniacza na czas naświetlania, zwaną SC2.

 

Adamo, chyba lekko przeprocesowałeś. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerka pracuje w trybie kolorowym, ale do rejestracji używam programu AstroVideo, który zapisuje klatki w formacie FITS dla każdego kanału RGB osobno. W wyniku zapisania mamy 3 zbiory o wielkości 1,2MB każdy. Nie ma póżniej problemu z wyciąganiem kolorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przywracam to, co znalazlem w cache'u przegladarki :)

 

Która kamerka jest lepsza do astrofoto - Philips Vesta 675K czy Philips PCVC 680K Vesta Pro ???

 

Tak samo sie nadaja - identyczna elektronika. 690K to tez to samo Tylko nie kupuj 655/665K - te sa oparte na CMOS.

Roznice sa dopiero przy serii ToUcam.

680 i 690K maja tylko lepsze "wyposazenie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam nową porcję zdjęć z Vesty.

M27 jest względnie trudnym obiektem do fotografowania. Musiałem zastosować 40 i 60 sekundowe ekspozycje, żeby jako tako zarejestrować mgławicę. Krótsze czasy są absolutnie niewystarczające. Zdecydowanie łatwiejszym obiektem jest M57, dla którego dostatecznym czasem ekspozycji jest 30 sekund.

Wszystkie zdjęcia były robione Vestą w ognisku głównym Soligora MT-800.

M11.jpg

 

M57_3.jpg

 

M27a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Myśłałem że ta poprzednia fotka M27 jest piękna a to był poprostu jakiś brzydal przy tym co teraz widze  :shock:  

 

Heniek załóż peltiera do kamerki a 300D stanieją do 500zł  :shock:

 

Do 500 zł może na razie nie ale już staniały w USA w sklepach internetowych do 570 $ za 300D a 10D do 870 $, wczoraj właśnie zamówiłem u kolegi z Waszyngtonu 10D, raz kozie śmierć :salu:

 

Ps. Oj ciężkie czasy na "handlowców" :wink: z Allegro z cenami po 4200 zeta za 300D nastały, promocja goni wyprzedaże bo wchodzą nowe modele na rynek a i dolar po 3,79 to niezła gratka :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.