Skocz do zawartości

M 53 i NGC 5053


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Zwiastun wiosny - para gromad kulistych w Warkoczu Bereniki. Centralnie M 53, w lewo w dół NGC 5053. Jasna niebieska gwiazda w prawej dolnej części to alfa Com Ber.
Veloce RH200, STL 11000, EM-200.
LRGB: 60:30:30:30 minut. Temp. chipa -40. Otoczenia -22 C. :)
Brok 24.01.2014

Obrazek wycofany do ponownej obróbki :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak coś w widać to pewnie artefakty po obróbce :)

No właśnie...widać. Ja nie złośliwie, bo zjęcie mi się bardzo podoba (dałem plusa), ale chyba za ostro odszumiłeś. Przez to zdjęcie wygląda na trochę sztuczne, a szkoda, bo gromady w takim polu prezentują się pięknie.

Mógłbyś dać wersję z większym szumem??

 

robson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe...no dobra, popracuję nad tym. Ciekawe, bo tylko raz przejechalem Deep space noise removal czyli standardowo. Czyżby przy gromadach lepiej wyglądało z szumem ?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baaardzo nie podobała mi się obróbka, szczególnie tło. Łukasz i Robson przez delikatność nie wspomnieli o tych mankamentach. To efekt obróbki " na kolanie" :)
Teraz to wygląda dużo lepiej. Ze wstydu wycofałem poprzednie wersje :hmmm:

M 53.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te smugi to refleksy wewnątrz tuby. Na normalnie ustawionym monitorze zupełnie niewidoczne.Ale i tak trochę to poprawiłem wg.Twojej sugestii. Jasność centrum zmniejszyłem, miałeś rację - ciut za jasno.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Robson :) takiego wsparcia mi trzeba :)

Wow, moja wiosenna wizualowa udręka - NGC5053. Żaden inny obiekt nie nasłuchał się na Tąpadłach tylu przekleństw, sapnięć, błagań i jęków rezygnacji, powątpiewań... gdy zamknę oczy jestem w stanie ujrzeć układ widocznych gwiazd - dwóch "mini - proc" na przecięciu których leży ten diabelski DS...

 

dlaczego diabelski?

 

No właśnie, dlaczego kulki o jasności 9m i średnicy 10' niemal nie widać w wizualu, w 8" (kiedy okazyjnie jestem w stanie wyzerkać wiele obiektów ponad 12m ?), a i także w 12" ciężko dostrzec i to dla doświadczonego obserwatora ?

 

Maćku, jesteś w stanie podrzucić surowego FITS'a, albo stacka z FITSów, bez żadnego DDP i krzywych ? chodzi mi o czystą liniową (może być tylko zielony kolor) rejestrację tego obiektu z CCD, pod małe testy związane z algorytmem Optimum Magnified Visual Angle (OMVA) (dla zainteresowanych - http://clarkvision.com/visastro/omva1/)

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.