Skocz do zawartości

Peltier do chłodzenia matrycy


Patrix

Rekomendowane odpowiedzi

Ale raczej w ten sposób nie uzyskasz niższej temperatury, po prostu szybciej się schłodzi a dzięki dwóm ogniwom położonym jedno na drugim zwiększa się ich efektywność i co za tym idzie niższe temperatury a to szczególnie w lato jest ważne.

 

Wysłane z mojego XT910 przy użyciu Tapatalka

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm nie jestem do końca przekonany czy to tak zadziała. Peltier chłodzi o konkretną deltę, a ilość odprowadzonego ciepła zależy od płynącego prądu - masz temperaturę otoczenia X, to Peltier o danej mocy zejdzie od niej np. 30 stopni zimną stroną, powiedzmy, ale nie więcej. Dokładając do gorącej strony pierwszego Peltiera zimną stronę drugiego uzyskasz jedynie efektywniejsze chłodzenie tego pierwszego, ale nic ponadto. Podkreślam - moim zdaniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładając do gorącej strony pierwszego Peltiera zimną stronę drugiego uzyskasz jedynie efektywniejsze chłodzenie tego pierwszego, ale nic ponadto

 

i o to właśnie chodzi by uzyskać większą wydajność, a tym samym niższą temperaturę

odprowadzenie większej ilości ciepła spowoduje obniżenie temperatury

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i o to właśnie chodzi by uzyskać większą wydajność, a tym samym niższą temperaturę

odprowadzenie większej ilości ciepła spowoduje obniżenie temperatury

 

pozdrawiam

Lepsze chłodzenie zwiększy sprawność układu - zgadzam się. Zastanawiam się tylko na ile dwa przylepione do siebie Peltiery zrobią to lepiej niż dwa pracujące "każdy na siebie" :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos chlodzenia DSLR, znalazlem ciekawe porówanie, modyfikowanego i chłodzonego Canona 40D i QHY9: http://www.philhart.com/content/qhy9-vs-astro40d

Łukasz, bierz się za chłodzenie Twojego Canona :)

Ależ Wodzu, co Wódz ;)

http://astropolis.pl/topic/43963-peltier-do-chodzenia-matrycy/?p=526262

Już to popełniłem. Teraz trzaskam testowe darki żeby stwierdzić, że nie straciłem kupy czasu i nerwów. Wyniki wkrótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz prawdopodobną przyczynę: "All images calibrated and combined with ImagesPlus and final processing in Photoshop"

Pochwalił by się surowymi klatkami to by można porównać.

 

To zależy, czy drań i oszust manipulował celowo, czy tylko starał się wyciągnąć jak najlepszy efekt. Bo jeśli to drugie, to niewielka różnica. Zgadzam się, że najlepiej oceniać surówkę, ale patrzę na to także w ten sposób, że jeśli przy określonych parametrach był w stanie obrobić surówkę i efekt końcowy jest dobry, to znaczy, że surówka mu na to pozwoliła, czyli źle nie jest.

Patrzyłem na stronę CoolingDS. Szkoda, że z Korei - wolałbym pomacać, ale za 3000 USD z groszami można kupić chłodzonego marka II. Konia z rzędem temu, kto mi w tych pieniądzach poleci kamerę CCD z sensorem wielkości FF.

 

Kupię (lub zrobię) lustrzankową lodówkę na lato :)

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze chłodzenie zwiększy sprawność układu - zgadzam się. Zastanawiam się tylko na ile dwa przylepione do siebie Peltiery zrobią to lepiej niż dwa pracujące "każdy na siebie" :)

 

podejdź do tego w ten sposób:

ogniwo obniża temperaturę o powiedzmy 20oC poniżej temperatury otoczenia ale jeśli tę temperaturę obniżymy drugim ogniwem o kolejne 20oC to w sumie uzyskamy 40oC

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.