Skocz do zawartości

Peltier do chłodzenia matrycy


Patrix

Rekomendowane odpowiedzi

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak działa peltier? Wg mojej wiedzy,układ ten zarówno chłodzi jak i grzeje. Zakładając więc zimny palec np.miedziany,osadzam na to peltier,a następnie radiator z wentylatorem. Zimna strona peltiera na blachę miedzianą,a ciepła na radiator. I czy taki układ chłodzi do danej temp (jeżeli tak to do jakiej) czy tylko odprowadza ciepło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odprowadzanie ciepła i chłodzenie to chyba to samo :) A co do temperatury to przeciez zależy to od wielu paranetrów - wielkości matrycy, mocy peltiera, sprawności odprowadzenia ciepła z jego ciepłej strony, i temperatury ambientu. Nikt w sposób odpowiedzialny Ci chyba tego nie powie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po podłączeniu zasilania jedna strona ogniwa robi się ciepła, a druga zimna

z ciepłej strony trzeba odprowadzić ciepło, a wtedy zimna odbiera ciepło od matrycy

ilość odebranego ciepła reguluje się np. za pomocą PWM. Jeśli do matrycy podłączysz czujnik temperatury to dobierając wypełnienie możesz regulować temperaturę do zadanej wartości

reasumując potrzebne będą:

1. ogniwo Peltiera

2. odprowadzenie ciepłą z matrycy np. "zimny palec"

3. radiator z wentylatorem do odprowadzenia ciepła z gorącej strony

4. czujnik temperatury matrycy

5. sterownik PWM

 

z elementów 4 i 5 można zrezygnować i wtedy zawsze chłodzić z maksymalną mocą ale temperatura matrycy nie będzie stała

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby chłodzenie matrycy CCD miało sens to trzeba ja schłodzić trochę poniżej zera.

W temperaturach poniżej zera będziesz miał zjawisko szronienia, więc trzeba by zrobić zamkniętą komorę w której będzie też absorber wilgoci.

To wszystko traci sens w warunkach amatorskich ze względu na koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wyczaiłem coś takiego jak Geoptik Polar Photo Box (http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32&products_id=1953) i poważnie zastanawiam się, czy nie kupić.

Już wiem, że zima - najlepsza pora na astro - jest w Polsce z definicji stracona. Zostaje zatem korzystać z uroków wiosny, lata i jesieni, a wtedy to pudełeczko mogłoby oddać nieocenione zasługi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rozwiązanie ale...

Jak rozwiązać sprawę z wyostrzaniem przez live view ? jak zmieniać w trakcie sesji czułość i inne parametry?

Jeśli zostaje tylko kabel z laptopem to tylko stacjonarne używanie ma sens.

 

ps.

Patrząc na przekrój lodóweczki widzę w narożnikach ogromne mostki cieplne ( zmiana grubości ocieplenia wewnętrznego) coś czuję że będzie w tych miejscach masa skroplonej wody ibez ATMu się nie obejdzie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku,

Kabel z laptopem nie wyklucza mobilnego wykorzystania. Jestem żywym przykładem. To tylko kwestia wielkości akumulatora i pary w rękach :) Wyjdzie na to, że astro poprawia kondycję.

Popełniłem kiedyś balkonową sesję Plejad i nie ma to tego smaku, jak nocka spędzona pod lasem. Owszem, trzeba się natargać bambetli, ale za to otrzymujemy zdecydowanie lepsze niebo i super klimat. Lubię zimę, lubię długie noce, ale tęsknie za cieplutką, letnią nocą, kiedy dwie pieczenie pieką się przy jednym ogniu. Jakaś tam fotka się smaży, a oprócz tego pachnie trawa, tną komary, nad głową lata gacek lub sowa, a w trawach buszują dziki. Ja mam taką miejscówkę i jest naprawdę fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wyczaiłem coś takiego jak Geoptik Polar Photo Box (http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32&products_id=1953) i poważnie zastanawiam się, czy nie kupić.

Troszkę pracy i zamkniesz się cenowo w 60 - 70 zł http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3787-chlodzenie-canona-450d/

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się jeszcze zastanawiam nad czymś takim http://nightskyinfocus.com/diyprojects/canon-450d-dslr-modification/

 

O to jest świetne rozwiązanie, mi marzy się demontowalny moduł coś na kształt gripów, wkręcamy i działa.

Nic nie masakrujemy w aparacie, w dzień robimy bez peltiera a na ciepłą noc zakładamy.

Pytanie czy ktoś taką modyfikację robi u nas w kraju?

 

ps.

 

Darku,

Kabel z laptopem nie wyklucza mobilnego wykorzystania. Jestem żywym przykładem. To tylko kwestia wielkości akumulatora i pary w rękach

Loki ale wysoko w górach mówiłbyś inaczej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to jest świetne rozwiązanie, mi marzy się demontowalny moduł coś na kształt gripów, wkręcamy i działa.

Nic nie masakrujemy w aparacie, w dzień robimy bez peltiera a na ciepłą noc zakładamy.

Pytanie czy ktoś taką modyfikację robi u nas w kraju?

 

Będzie to o tyle problematyczne, że połączenie wszystkich elementów chłodniczych jest na paście termoprzewodzącej, więc demontaż raczej odpada. Poza tym cold-finger i tak wystaje z obudowy.

Zazwyczaj jest to wyprowadzone po lewej stronie przy złączach, bo tam jest najbliżej i najłatwiej, ale powoduje to też zniszczenie obudowy. Może ktoś kiedyś wpadnie na jakiś genialny pomysł na zamocowanie wszystkiego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku znalazłem gościa w Hiszpanii który przerabia canony tylko muszę się dowiedzieć ile sobie za taką usługę życzy. Niestety muszę się posiłkować pomocą bo mój pisany angielskie delikatnie mówiąc kuleje ;) Jak będę znał szczegóły to dam znać

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli szukacie konkretnej odmiany Canona to polecam http://www.jtwastronomy.com/ tyle tylko,że ceny mają iście kosmiczne. Natomiast wydaje mi się,że to co prezentuje koleś z http://nightskyinfocus.com/ jest bardzo fajnym rozwiązaniem. Jakoś lodówki do Canona uważam,że są dla mięczaków;jak chłodzenie to trzeba iść na całość ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby chłodzenie matrycy CCD miało sens to trzeba ja schłodzić trochę poniżej zera.

W temperaturach poniżej zera będziesz miał zjawisko szronienia, więc trzeba by zrobić zamkniętą komorę w której będzie też absorber wilgoci.

To wszystko traci sens w warunkach amatorskich ze względu na koszty.

 

Niekoniecznie koszty. Ja kiedyś popełniłem takie coś ale oczywiście do webcama nie do Canona. Całość była hermetyczna z żelem w środku i nie rosiło.

 

Tą obudowę gdzieś mam jeszcze z zamontowanym peltierem ale kamerka została wyjęta i przełożona do innej obudowy bez chłodzenia bo zmieniły się czasy i potrzeby.

(na zdjęciu z obiektywem 50mm)

Andrzej

 

5male.jpg

 

8male.jpg

 

19.jpg

 

22male.jpg

 

25male.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się jeszcze zastanawiam nad czymś takim http://nightskyinfocus.com/diyprojects/canon-450d-dslr-modification/
Wszystko fajnie, tylko dmucha ciepłym powietrzem w kierunku focenia - niezbyt dobre rozwiązanie.

 

Przyznam się, że w ostatnich tygodniach popełniłem zimnego palucha do mojej 40D - nie chwaliłem się jeszcze bo nie było czasu na wiarygodne testy.

 

Na razie wyniki praktyczne są lepsze niż teoretyczne - tzn. po wygrzaniu kilku klatek informacje w exif pokazują mierny spadek temperatury (o jakieś 3-4 stopnie od temp. otoczenia), natomiast wyniki praktyczne (szum na darkach) są co najmniej dobre. Muszę tylko znaleźć czas żeby solidnie porównać "nowe chłodzone" darki pokazujące temperaturę X z darkami "niechłodzonymi" pokazującymi tą samą temperaturę X - szybkie porównanie jakie już robiłem wykazuje znacznie mniejsze szumy na tych chłodzonych.

Edytowane przez dziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie, tylko dmucha ciepłym powietrzem w kierunku focenia - niezbyt dobre rozwiązanie.

 

U mnie w refraktorze nie ma to zbytniego znaczenia, a kierunek zawsze można zmienić :P. To tylko jedno z rozwiązań, tam gdzie wysłaliśmy zapytanie o koszty wygląda troszeczkę inaczej a do tego ma precyzyjne ustawienie temperatury matrycy i oczywiście tak jak tu rozwiązany problem roszenia matrycy. Tylko jakie tego będą koszty :uhm: .

Oczywiście wolałbym wykonać taką modyfikację w kraju, ale niestety z tego co wiem to nikt tego nie robi, podobno Has-Pol pracuje nad modyfikacją, lecz nie wiadomo ile to mu jeszcze zajmie.

Więcej możecie poczytać na tej stronie http://astrophoto-sv.com/index.php?p=1_84

 

Pozdrawiam Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniwa nie ważą wiele, za to chłodzenie które musiałbyś zastosować to już inna bajka. Do tego pobór prądu kolosalny, co w warunkach polowych nie ma sensu.

EDIT

Dla przykładu moja lodówka z peltierem 12707 oraz canonem 1100D (najlżejszy z canonów) waży 1,70 KG, wcześniej miałem inne chłodzenie lżejsze, ale nie dawało rady i to które mam teraz jest najlżejszym rozwiązaniem pozwalającym w lato chłodzić matrycę poniżej temp otoczenia. Problemem jest za to wyważenie całego zestawu na montażu, a jak jeszcze dodam do tego silnik krokowy do wyciągu to muszę obciążać refraktor na odrośniku abym mógł wykonać wyważenie zestawu.

 

Pozdrawiam Rafał

Edytowane przez kudi145
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem aby efektywnie schłodzić dwa peltiery np 12710 nie obejdzie się bez chłodzenia wodnego, ja na początku zastosowałem właśnie takie ogniwo i miałem problemy aby skutecznie odprowadzić ciepło z gorącej strony, przez co w lodówce nie osiągałem zbyt niskich temperatur.

 

Oczywiście nie jestem fachowcem w tej dziedzinie i jeśli się mylę to proszę mnie sprostować

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.