Skocz do zawartości

Astrograf TEC300ADL


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialem zasiegnac waszej opini na temat tego Astrografu ...!

TEC300ADL

 

Co przemawia za jego zakupem ...:

 

1. Skorygowany krazek 52mm

2. Praktycunie zerowa rozszerzalnosc termiczna

3. 1,6m teleskop do galaktyk ... ladne powiekszenia ... ale nie ekstrem , gdzie trzeba walczyc z

seeing'em.

4. Leciutki 16Kg

------------------

5.Backfokus ??? - albo go nie ma , albo ja nie widze _?

-------------------------------------------

Moze ktos sie z nim spotkal ... moze go ktos ma ...moze czytaliscie jakas ciekawa recenzje na jego temat ....

Kazda informacja bedzie mi bardzo pomocna . Ta dobra i ta zla ...!

 

 

http://www.baader-planetarium.de/tec/download/paper-TEC-300ADL.pdf

http://www.baader-planetarium.de/tec/tec_adl%20300.htm

 

 

PS

Sorry za polskie znaki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel , Ilu, ja musze cos od Baadera brac ... ''niestety'' ...

Wiem ze konstrukcja nowa ... - ale to jest przymiarka...... Chociaz jak juz pisalem , parametry bardzo ciekawe ... powiedzialbym , ze nawet lepsze od ASA 12N... Bo tu mam 1,68M w krazku 52mm . A w asa teleskopie niestety z barlowem czegos takiego nie mam ... - ile tam jest 25mm _?! .....Do tego siwatlosila 6,7 , przy takiej ogniskowej..., a w TEC 5,6 - ok ,nie powala , ale nie jest tez ekstremalnie wolno ... do tego brak problemow z temp ..., nie wiem jak to bedzie z wilgocia ?...

Do mglawic mialbym 0,8 z AP155 , a do glebszej penetracji kosmosu ... wlasnie tego ...!?

 

Stella jest za mala i za ciezka dla mnie - (65kg ma udzwig AP1200 --- bedzie na nim AP155 + cos do 16Kg + osprzet i inne pierdoly ...).... ja szukam cos do 2 metrow....

 

Ale zeby nie bylo ani jednego pokazowego zdjecia - to jest strasznie dziwne ....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jeszcze coś takiego: http://astromarket.p...-optics-uk.html

No niby fajne ma te parametry ... ale fajne to za mało ...F6,7- ciemny ? ... długo będzie się wychładzał...? - i nie wiem jak potem z utrzymywanie temp , co z wilgocią , ...no i najważniejsze , w firmie docelowej tej marki nie mają .

Rozważałem też ten model >

http://www.baader-planetarium.de/planewave/planewave_htm/cdk-125.htm - ale to jest coś podobnego co Ilu zaproponował ... niby ok , ale to nie to czego szukam ... ciut za ciężki , za ciemny ...po prostu za...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka informacji które udało mi sie do tej pory zdobyć ...

 

- Teleskop firma przesyła już zmontowany - cokolwiek to oznacza - sami nie musimy go składać .

 

- Backfokus ma 150mm z FLI Atlasem i ten teleskop praktycznie jest sprzedawany tylko z tym systemem , bo jak użyjemy ichnego systemu OAZ to kosztuje też ogromne pieniądze (3tys E), a do tego pozostaje bardzo , bardzo mało backfokusa !!!! I dlatego nie stosują go .

 

-1."Denn das Öffnungsverhältnis vignettierungsarm auf 52mm abzubilden geht nicht anders.

(tu chyba chodzi o to , że jest duże winietowanie i tylko flatem można to usunąć - no to by była bardzo zła wiadomość )

 

2.Lichtsammelseitig verliert man aber nur wenig, die Auflösung ist dadurch nicht begrenzt.

(Stroną pochłaniającą światło traci sie bardzo mało i rozdzielczość przez to nie jest ograniczona)

 

3.Und die Brennweite ist doch schon so groß, dass die obstruktionsbedingte Tendenz zu leicht aufgeblähten Sternabbildungen noch deutlich unterhalb der Seeinggrenze liegen" ---- (obstrukcja wynosi 40% o ile dobrze pamiętam - ale nie wiem jaki ona wpływa na zdjęcie , chodź z tego chyba wychodzi ,że nie wpływu )

 

Tu mam mały problem z przetłumaczeniem ... a może inaczej ... po polsku też nie rozumiem. Jak by ktoś to rozwiną ! Może do tłumaczył czym może się to objawiać na zdjęciu . !

----------------------------------

 

W ramach podsumowania -

Niestety, jest to mala firma w USA , ten astrograf jest tylko mala seria, ktora nie doczeka sie najprawdopodobniej zadnego testu i zadnych zdjec ... szkoda bo parametry byly fajne .

 

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako Alternatywe do tego Tec'a dostalem PlaneWave-Instruments-C D K 14

http://planewave.com/products-page/telescopes/14-inch-cdk-optical-tube-assembly/#.UvZSjc7Tpbx

 

CDK14-side-view-web.jpg

 

I znow kilka pytan :

 

- Ogniskowa wieksza bo 2,5 metra ... z 1,7m - jakos to sobie wyobrazalem ... z 2,5 to juz mnie troche przeraza .... nie wiem czy przy tej wielkosci seeing bedzie kluczowy ... ?

- Waga, - sprzetu bym mial na okolo 42-48kg = jest maly zapas do 65kg ... powinno dac rade ?!

- Swiatlosila - no tu jest znacznie gorzej F7,2 ale za to ogromny field of view 70mm !!! czyli bez problemu pokrywa 52mm chip.

- A jak jest z kolminacia tego teleskopu ... bedzie meksyk ?

- Z uwagi an rowniez otwarta kostrukcje i z temp nie powinno byc problemow ?

 

- posiada , ktos taki wynalazek , lub znacie kogos , kto posiada taki lub podobny teleskop .?

- na co zwrocic jeszcze uwage , o co ewentualnie dopytac sie producenta ...?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupio mi się odzywać bo jeden teleskop mam z rury kominowej a drugi z wióry ale 1500mm przy pixelu 7.4 już jest podatne na seeing i wiele nocy się do niczego nie nadaje a kiedy robię na 3750mm to już wymagany jest seeing planetarny.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Hamal za opinie ! - no ja mam pixel 9.... ale zawsze mozna zbinowac, to bedzie juz 18... 2048x2048 i tym zagladac do srodka ....

 

''Głupio mi się odzywać bo jeden teleskop mam z rury kominowej a drugi z wióry''

 

i wymiatasz 90% towarzystwa tutaj !!! :icon_smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zabrzmi to głupio ale dużo czytam Jesiona :) kiedyś napisał tak

"W poniedziałek wszystko w mojej astrofotografii zmieni się bezpowrotnie. To przeskok o miliony lat w głąb kosmosu. Rozdzielczość kątowa zestawu kamera-teleskop ok. 0,7 sekundy pozwoli uzyskać najlepszy sampling (detale), jakie są możliwe do uzyskania z Ziemi (bez adaptatywnej optyki). Fotografując AG12 nie musiałem zastanawiać się, jaki jest seeing. Teraz rozpocznie się polowanie na te kilka wyjątkowych nocy żeby zobaczyć to, czego jeszcze nie mogliśmy zobaczy. I to mnie bardzo pociąga."

tutaj

http://www.jesion.pl/blog/2011/09/24/modyfikacja-astrografu-orion-optics-ag12-zakonczona/

to ostatnie zdanie jest kluczowe bo w pogoni za dużą skalą DS dotarłem do miejsca gdzie seeing przestaje mieć znaczenie na 1m ogniskowej i nic mi po dokładnym montażu kiedy polowanie zazwyczaj kończy się fiaskiem. Choć nie twierdzę że Twoja miejscówka pod tym względem nie dorówna Adamowej, czego serdecznie Ci życzę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem , ze Adam jest specjalista od DS i dlugich ogniskowych , ale u mnie chyba z 2,5m nie bedzie az tak zle .... bo to jednak 0,5m mniej :icon_smile: - ta sie pocieszam i co zaznaczylem na poczatku ...

Nie wiem jaka ma Adam miejscowke , ale ja siedze 1200mnpm i jak juz jest pogoda, to warunki sa bardzo dobre ... dodam ze sieroty niedaleko zamontowali 80cm teleskop na tej samej wysokosci !!! zamiast gdzies na 3000 metrow ... i wlasnie moga go wykorzystac 1 w roku .... o to mi nie chodzi...

 

A moze ktos odnosnie samego teleskopu ... jakies sugestje ..._!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy ktoś na naszym forum miał przyjemność bawić się CDK, nie licząc Adama z Orionami. Radzę raczej poszukać na zagranicznych forach, bo nie są to popularne sprzęty.

A że jest to nowość, to do tej konkretnej propozycji możesz nie znaleźć opinii i sampli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś świadomy tej restrykcji?

 

 

Please note that in order to have a valid warranty in Europe or Eastern Europe, the products must be purchased from either Baader Planetarium or one of Baader’s authorized dealers. If a product is purchased in the United States for a European sale, then the warranty on the product is void.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek, jedziesz grubo i ambitnie. Zastanawia mnie tylko czemu przez takie parametry setupu chcesz sobie ograniczać focenie wyłącznie do tych dwóch czy trzech nocy w roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek - to nie jest tak ,że ja chcę ograniczać focenie , przecież będę miał AP155 , którym do tej pory robiłem zdjęcia ... (jak go skończę -kiedyś- mam nadzieję ... teraz czekam na oryginalny flattener)... A ten drugi będzie do prawdziwego DS ..... - a o jakiej skali teraz mówimy ... jaki seeing będę potrzebował do Binn1x1 a jaki do Binn2x2 .... ?

 

Dodam coś takiego .....

11.jpg

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam te teleskopy dosyć dobrze. Możesz kupować bez obaw, choć, tak jak Ci już mówiłem, im większy i droższy sprzęt, tym okres adaptacyjny dłuższy. Przez "adaptacyjny" rozumiem czas, jaki upłynie od momentu odebrania zestawu, do pierwszego pełnego zdjęcia. Zrób wszystko, żeby firma dostarczyła Ci zestaw z adapterami do kamery. W konstrukcjach CDK/ODK istotne są odległości między lustrami (wtórne vs główne) oraz wyznaczenia położenia ogniska za płytą celi. Robienie pod to adapterów nie jest trywialne, jeżeli nie jesteś w 100% pewny kolimacji (wraz ze wspomnianą odległością).

 

Dzisiejsze CDK/ODK mają lustro główne klejone, więc jeżeli adaptery będą firmowo (prawidłowo) wykonane, to wtedy wystarczy ustawić matrycę kamery w odpowiedniej odległości od tyłu celi, a potem focus na gwiazdach dociągnąć do tego miejsca regulując wtórne. Prosta i skuteczna metoda, ale... wymaga podstawy, czyli oryginalnych adapterów. Uczulam więc.

 

Musisz pamiętać o kilku sprawach:

1. PW CDK ma dosyć niefajną krzywą iluminacji (winieta), która np. przy zaświetlonym niebie (choćby Księżycem) komplikuje używanie flatów

2. Ogniskowa 2,5m to pikuś i nie słuchaj w ogóle o tym, że będziesz musiał czekać na 2 noce w roku. To bullshit powielany przez tych, którzy długą ogniskową widzieli tylko na zdjęciu. Wyjątkiem są tu tylko miejscówki szczególne, które po prostu mają niefartowne położenie, gdzie seeing osiąga średnie wartości na poziomie 3-4" (jeziora, dachy, magia, etc.). A w Twoim wypadku, na takiej wysokości, będziesz miał seeing na poziomie 1,5", albo i lepiej. Ja w Hiszpanii/Nerpio schodziłem z ODK16 do 1,1-1,3" na wysokości ok, 1,5K npm. Ogniskowa blisko 3 m dawała już świetny detal przy podwarszawskim seeingu 2". A jak trafiałem 1,7" to już była masakra i takich nocy wcale nie było tak mało. Problem miałem raczej z chmurami, a nie seeingiem ;)

3. Kolimacja jest kluczowa, będziesz się musiał tego nauczyć. Plus jest taki, że w porównaniu do R-C, jest jednak znacząco łatwiej, tym bardziej, że lustro główne nie jest regulowane (jest klejone).

4. Nie przepadam za wyciągami PW i sądzę, że z kamerą/kobyłą, którą posiadasz, może być różnie. Z drugiej strony sprzęt ewoluuje i mam nadzieję, że nowsze PW mają poprawione wady poprzednich generacji. Mimo to, może się okazać, że za 6 msc będziesz przerabiał sprzęt pod Atlasa, a wtedy... sam wiesz ;) Może spróbuj zamówić wersję od razu pod FLI Atlas? Nie wiem, czy oni przyjmą takie zamówienie. Pewnie nie, bo powiedzą, że ich wyciąg jest najlepszy na świecie i Atlas nie jest potrzebny.

5. W torze optycznym musisz zaprojektować użycie OAGa - koniecznie.

 

Jeżeli chcesz długą ogniskową i musi być z Baadera, to wg mnie - bierz bez wahania.

To chyba tyle - na szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Adam za mały wywód ..... co do teleskopu , to jestem w bardzo zaawansowanym punkcie , gdzie będę go zamawiał ....

miałem obawy o ogniskową ... ale jak sie czyta od specjalisty od DS takie rzecy to uspokaja ... aczkolwiek ja jestem nadal totalnym amatorem.

P.S.

Co do Atalsu .... masz rację, mają swoje rozwiązanie ... 9kg z uniwersalnym cdk powinno wystarczyć ?! chyba że .............................

Co do naszego projektu, odezwę się na PW..... jeszcze kilka dnie mi potrzeba .............................. na finalizację ................................

 

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

abyśmy zabłysneli w świecie !!!!

Tu już wiele się dzieje. Jako nacja jesteśmy uznawani na świecie za jednych z lepszych w tej dziedzinie. Może tego na forum nie widać, ale koledzy bywają na "salonach" astrofotografii, a ich zdjęcia wiszą nie tylko w galeriach, ale też krążą na rynku fotografii. Mamy może mniej APODów od amerykanów, ale na pewno ich średnia jakość jest dużooo wyższa.

 

A co do możliwości przebicia się w światowej astrofotografii, to zdecydowanie łatwiej i kreatywniej można zrobić to krótką ogniskową, niż długą. Dla przeciętnych oglądaczy (masowych) ostre, szerokie pola, są dużo bardziej dynamiczne i ciekawe, niż narrowfield. Długą ogniskową bawisz się raczej dla siebie, a jak chcesz "na pokaz", to tylko szerokie kadry.

 

Przykład pierwszy z brzegu - Rogelio, który zabłysnął na arenie, jak nikt inny wcześniej, przyćmiewając blaskiem karierę np. Gendlera i sp.

http://www.deepskycolors.com

 

Sorry za offtop, ale jakoś nie mogłem się powstrzymać ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.