Skocz do zawartości

Mars 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Kamera QHY 5 V-M do astrofotografii Słońca, Ksieżyca i planet oraz guidingu , kontra Lumenera .

 

Test przyszło mi przeprowadzić w kiepskich warunkach , tym bardziej jestem pozytywnie zaskoczony QHY 5 V , która jak by się mogło wydawac nadje się tylko do guidingu .

 

Lumenera pracowała z Barlowem 5x a QHY 5 V z Barlowem 3x , obie w tej samej rozdzielczości 640x480.

 

Teleskop RC8" GSO , seeing 2/10.

test.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Winjuposie można jakoś rozwinąć obrazek w mapę ..nigdy tego nie rozbiłem ale trzeba będzie spróbować kiedyś. Widziałem takie rzeczy robił Riklaunim na Jowiszu :) ale nie wiem czy Winjuposem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pierwsza fotka Marsa w tym sezonie. Niestety z kręgosłupem u mnie gorzej i nawet nie próbuję wynosić 12". Dlatego razem z Łukaszem Wojtyniakiem strzelaliśmy z jego Newtona 8" f5.

 

Sky-Watcher 200/1000, Barlow GSO 3x,

Point Grey Chameleon, filtr pomarańczowy baader

 

P.S Drugi to drizzle 150%

Seeing 2/10

Mars1.jpg

Mars1drizzle.jpg

Edytowane przez Adam Tomaszewski
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj taka sesje obserwacyja robilem jak ty M.K. ale tez obraz plywal na wiekszym powerze, zostalem na szerokim telewujku , testowalem nowy okular meade Hd 9mm serii 5000 ale nie przypadl mi do gustu, oko boli od niego i meczy sie, w porownaniu z wujkiem to az boli taka obserwacja :( albo nie wprawiony jestem w nim albo sie przyzwyczailem do tv zabardzo.

 

Co do saturna to super widac bylo, mimo malego powiekszenia, mars tez, niestety jowisz juz byl bardzo nisko i wpadl zupelnie w bardzo falujaca atmosfere.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem wczoraj również na planety. W czasie 20.55-21.05 obraz Marsa jak i Jowisza, po prostu genialny! w Newtonie 6'', f/8 z Powermate x4 i Esem 18 w powiększeniu 267. Było ciepło, jeszcze dość widno. Jak z dobrych fotek w tym wątku. Saturn w Powermate x4 + Orho 7,7 w powiększeniu 624 żadnego ruchu, czy bulgotów, mżenia. Po tych około dziesięciu minutach, obraz planet wrócił do normalnego przeciętnego. Temperatura zaczęła opadać i to było chyba powodem pogorszenia.

Wojtek Mars był jak ten Twój malutki ze zdjęcia dosłownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio trochę chorowałem co też sprawiło że opozycja Planety Mars niestety przeleciała mi koło nosa.

Oba obrazy są wykonane w odstępie czasu dwóch miesięcy.

Tak akurat się złożyło że uchwyciłem identyczny moment usytuowania kontynentów .

Dlatego też można łatwo zaobserwować różnice przycienienia .

 

Planeta mars 11.03.2014 oraz 20.05 2014

 

SW1500/300

ASI120MM

Barlowx3

kanał R

 

Fajne porównanie. Czy to tylko kanał R? Pytam ponieważ mój Mars nie wychodzi tak pięknie ;) (co prawda mam inny sprzęt i miejscówka w środku wielkiego miasta) a jeszcze nie bawiłem się z Marsem filtrami.

Edytowane przez Mik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Fajne porównanie. Czy to tylko kanał R? Pytam ponieważ mój Mars nie wychodzi tak pięknie ;) (co prawda mam inny sprzęt i miejscówka w środku wielkiego miasta) a jeszcze nie bawiłem się z Marsem filtrami.

tak kolego tylko filtr czerwony. Plik AVI 60sek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

 

Wczoraj zasadziłem się na Merkurego ale efekt był mizerny :(

Natomiast Mars prezentował się wyśmienicie :)

 

Kręcony około 21:30-22:00

 

Trzy wersje: B/W RGB RRGB

 

R v2.jpg rgb v1.jpg R v2 copy.jpg

 

RRGB ładnie uwidacznia detal na kolorowym zdjęciu ale niestety zmienia jego kolorystykę i ciężko powrócić do właściwego poziomu koloru :(

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę stary Mars ale mam już tyle gigabajtów danych, że trochę czasu zabiera przeglądanie i wyszukiwanie lepszego materiału. To materiał z 18 maja. Nie jest może super ale trochę szczegółów się złapało. Dla porównania wersja z CalSky z porównywalnego 6-calowego sprzętu. To fotka z 6' SCT i z leciwej już kamerki DBK 21au04.as color ale obrazy, które z niej uzyskuję dają moim zdaniem materiał lepszy, który lepiej obrabiać niż z QHY5II L mono (ta służy mi głównie do guidingu). Ciekawe, że najlepsze efekty uzyskuję przez użycie reduktora 6,3 (standardowy Celestrona) z barlowem 5x (ogniskowa 4725 jest chyba dość karkołomna a nie jest to PowerMate) ale przy innych konfiguracjach (np. z 2,5x barlowem, który bardzo dobrze sprawuje się w obserwacjach) po prostu mniej wychodzi. Może to kwestia wciąż słabych umiejętności ale na razie przynosi mi to satysfakcję więc jest ok :). Zastanawiam się na ile szkło TeleVue polepszyłoby materiał. Jak to bywa gdy się jest młodym adeptem astrofoto nakupiłem masę dodatkowego taniego szkła ale generalnie jestem jak na razie zadowolony i chyba chwila upłynie zanim zakupię prawdziwego "barlowa". Fotografuję zwykle ze środka miasta (Warszawa Bemowo) i planety najczęściej "gotują się w kiślu"ale jak uda się złapać relatywnie stabilne warunki to nie dość, że gołym okiem przyjemnie się je ogląda to i fotki wychodzą lepsze.

 

Mars 2014-05-18 23_49_02.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Mars. Warunki rewelacyjne! Przy pow 400 X wszystko widoczne, to co na zdjęciu, oprócz tych najmniejszych szczegółów. Po prostu, przyłożyłem oko do okularu i bez wysiłku było widać powierzchnię Marsa.

 

Fotka to 100% i 240%.

 

Celestron SCT 9.25, EQ6, Powermate 2,5x, iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, GSO Light Red Filter 1.25",

FireCapture 2.3, AutoStakkert!2.1.05, RegiStax 6, Paint, Corel PaintShop Pro X5.

 

 

Mars_20140525_224208.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.