Skocz do zawartości

Mars 2014/2015


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Gość wessel

Nie chce nikogo pouczać ale od razu widać nieprawidłowe oznaczenie. Po pierwsze każdy kto kiedykolwiek polował na Olympus mons wie że on nie jest ciemniejszy lecz jaśniejszy od reszty otoczenia, po drugie leży blisko równika a to oznaczenie jest znacznie od niego oddalone a po trzecie to jasne coś na prawo co się wyłania zza tarczy to na 90% jest właśnie Olympus Mons lub jego okolice :)

Polecam do analizy mapkę

 

marswcloudmap.jpg

Hamal, nie chodzi o pouczanie kogoś czyli mnie :D. Na pierwszy rzut oka to ja się uczę Marsa. Pospierajmy się "naukowo" a nie jak eksperci pewnej znanej grupy parlamentarnej :D. Popatrz na ten obrazek... Jeśli jest tak jak piszesz to czym jest coś oznaczone przeze mnie jako Elysium Mons? I dlaczego pomimo takiego położenia Marsa nie widać Syrtis Major?

cbdo.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem ale to wszystko przez te obrocone obrazy Marsa. ciezko jest sie polapac. posiedzialem przez chwile, poogladalem rozne fotki i mysle ze wessel ma racje. Elysium Mons jest bezposrednio pod /nad/ Mare Cimmerium. a Olympus Mons jest troche w bok. wydaje sie ze Elysium swieci jasniej.

Edytowane przez margor55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel, raczej Hamal ma rację w opisie. Zauważ, jaka jest odległość między Olympus Mons, a Elysium Mons - prawie 90 st. Na Twoim opisie te miejsca są zdecydowanie za blisko, a u Hamala są w sam raz. Tak na prawdę to Elysium tam chyba nie widać, tylko ten ciemny obszar na prawo w dół od niego. A jako potwierdzenie można zauważyć, że są widoczne również dwie ciemne plamy - Trivium Charonis i Cerberus I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w skrócie ... proponowałbyś taki opis - tak Hamal?

 

post-16913-0-50718300-1398920080_thumb.j

 

W sumie...też pasuje :D :D :D

Dokładnie tak :)

 

PS Moja bliższa znajomość z Marsem zaczęła się od National Geographic Polska nr2 2001 rok ^_^ Mam go nadal na pamiątkę z rozkładaną mapą :D

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warpal, byloby idealnie ale masz podwójny obrazek :) widać to szczególnie na prawej krawędzi....

 

Niestety.

Nie planowałem fotografowania, ale zrobiło sie nieźle przez chwilę i tuba nie zdążyła się wystudzić. Widać było wręcz słup ciepłego powietrza na rozkolimowanym Marsie :/

 

A na kanle B to wyglądało to jak grzywa:

2014-05-01-2027.jpg

Edytowane przez warpal
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wczoraj seing był koszmarny. Mars na monitorze nie przedstawiał żadnych szczegołów - taka skaczącąca rozmazana kula. Tak czy inaczej mogłem zebrać więcej materiału. Ale ważne Warpal, że zgadzają nam się szczegóły :D

Mars 1.jpg

Edytowane przez JaLe
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wczoraj seing był koszmarny. Mars na monitorze nie przedstawiał żadnych szczegołów - taka skaczącąca rozmazana kula. Tak czy inaczej mogłem zebrać więcej materiału. Ale ważne Warpal, że zgadzają nam się szczegóły :D

 

U mnie w sumie to nie było tak źle, wręcz najlepiej w tym sezonie - ale wtedy nawala coś innego ;)

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz ja :)

Fotografia planetarna sprzętem wybitnie nieplanetarnym, nie bijcie ;) ... robię to dla satysfakcji że udało się ustrzelić kulkę.

 

Konstrukcja dość karkołomna: Newton 10" 1200mm na dobsonie + barlow Soligor 2" x2 + jakiśtammadeinKorea barlow 1,25" x2 + Canon 5D Mark II, ISO 3200, 300 klatek złapanych na LiveView (nie zajeżdżam lustra dzięki temu) + Registax5 + taniec na linie w programach graficznych żeby coś było widać a aberracja nie wypalała pixeli na monitorach ;)

 

edit: czy dobrze liczę, że miałem ogniskową 4800mm?

!!!_Final_Mars_all.jpg

Edytowane przez dziki
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Niekoniecznie dwa barlowy jeden za drugim to jedenxdrugi :)No i symulacja calsky z późniejszej godziny niż fotka :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.