Jump to content

Hantle . tym razem w nocy .

PiotrZ
 Share

Recommended Posts

Ostania fotka M-27 o świcie wyszła dosyć blada . Wczoraj spróbowałem znowu ale w godzinach nocnych . Na niebie były jednak chmury wysokie i nie wszystkie klatki się udały . Ekspozycja 30x35 sek . Wybrałem 18 klatek . Ref. Celestron 150/750 na przerobionym montażu Soligora . CCD MX-7C . Astroart 3.0.

27.jpg

Tutaj dopiero widać trójwymiarowość tzn. chodzi mi o gwiazdy ładnie widać to choć jest subtelne - wydaje mi się że część gwiazd jest bliżej a część dalej extra a po za tym piękna M27

Piotrze, czy mógłbyś mi pokazać jak wygląda surowa jedna klatka takiej 30 sekundowej ekspozycji z kamerki MX7?

Rzecz jasna nie chodzi mi o autentyczność Twojej pracy, tylko o porównanie do takiej samej klatki z Vesty SC. :wink:

Tydzien temu zasadziłem się właśnie na M27, ale to nawet nie to, że wróciłem na tarczy - uciekłem w popłochu gubiąc tarczę na placu boju...

Cos strasznego - moja 20 sekundowa ekspozycja pokazała ledwo cień, zarys czegoś, co być może tam jest. A widac ją nawet w szukaczu...

(Wiem, widmo M27 nie jest dobrze odbierane przez chip Vesty).

No tak - jednak kamera to kamera... A jeszcze zapytam, Piotrze: to jest foto z odjętym już DF czy jeszcze przed?

A to jest mój wynik - złozenie 2 klatek i odjęty DF:

m27_2x20s-df_04.0625.jpg

:oops:

Ale będę próbował i Heńkowi nie popuszczę :wink:

Wiesz co Piotrze, widzac twoja surowke moge powiedziec, ze za bardzo scinasz dolna dynamike w swoich ostatecznych fotkach. Na surowej widac znacznie wiecej slabej mglawicy, a przeciez po to stackujesz, zeby wyciagnac wiecej informacji. U ciebie efekt jest odwrotny. Z tych klatek mozna wyciagnac ZNACZNIE, ZNACZNIE wiecej!!!

To podeślę Ci wszystkie , obrób calość i powiedz gdzie popełniłem błędy . Zdjęcia robię od niedawna a obróbki dopiero się uczę . :oops:

Do kompletu daję jeszcze Darki , Flaty i Biasy .

Master Dark

27masterd..jpg

Master Bias.

27masterb.jpg

Master Flat.

27masterf.jpg

• 2 weeks later...

W piątek zrobiłem ponownie ten obiekt z zastosowaniem telekonwertera 2x . Mój montaż Soligora ledwo sobie radzi z prowadzeniem przy powiększonej ogniskowej . Mgławica wyszła większa . Zastosowałem trochę inną metodę przygotowania surowych klatek do syntezy koloru i wyszło większe nasycenie . Na fotce finalnej zmniejszyłem saturation bo obraz był wręcz przebarwiony .

27t.jpg

Różne kolory M-27 już widziałem na necie , nawet pomarańczowe :D ale tu kolor został wygenerowany przez syntezę Micka w Astroarcie więc go nie poprawiałem . Może to zależy od warunków atmosferycznych w danym momencie , pamiętajmy że fotka została zrobiona w dużym mieście i na skraju miejskiej łuny . Przypadkiem trafiłem na fotkę tego obiektu zrobionego sporym R-C i faktycznie jest bardziej niebieska . Ciekawy był też czas ekspozycji na NPJ , prawie łącznie sześć godzin . Co montaż to montaż, wiadomo . Za tydzień powinien dojechać Atlux do Wrocka , zobaczymy do czego się to to nadaje :shock:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 58 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 72 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.