Skocz do zawartości

Jak wyczyścić lustro Newtona?


anva

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka

Mam mały problem - muszę umyć lustro w moim Newtonie, tylko jak to zrobić i czym co by nie zniszczyć lustra?

Wiem że jest sporo tutków na ten temat ale proszę o konkretne dane co i jak,najlepiej od osób które to robią

robiły to już ileś razy (praktyków nie teoretyków) bez szkód dla powłoki.

Z góry dziękuję za porady.

Włodek

Edytowane przez anva
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda destylowana (teraz widziałem że demineralizowana), lekko ją podgrzewasz, pochylasz lustro i polewasz strumieniem wody. A jeżeli jest brudne ostro to wodą destylowaną polewasz i myjesz mydłem szarym, mając trochę wody w głębieniu lustra, delikatnymi ruchami. Ja przynajmniej tak myłem swoje lustra :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś umyłem optykę w Newtonie Soligor 200/800. Najpierw spłukałem kurz i inne paprochy strumieniem wody z prysznica, potem namoczyłem lustro w wodzie destylowanej z odrobiną płynu do garów, lekko przetarłem wacikami, wypłukałem wodą z prysznica a na koniec wypłukałem wodą destylowaną, kropelki wody usunąłem sprężonym powietrzem i całość wysuszyłem suszarką do włosów (żony bo ja już nie mam co suszyć :) ) ..na małych obrotach i bez podgrzewania powietrza. Lustro wygląda dużo lepiej jak przed myciem. Nic się nie porysowało a na powierzchni aluminium nie zauważyłem żadnych zatarć. Jeśli coś zrobiłem źle to mnie poprawcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że płukanie w wodzie często usuwa tylko z grubsza zanieczyszczenia. Mój sposób jest następujący:

Najpierw lustro spłukuje pod strumieniem zwykłej wody aby zeszły największe brudy. Następnie wkładam lustro do miski z ciepłą wodą z niewielką ilością płynu, a następnie kilkoma namoczonymi wacikami kosmetycznymi bez nacisku bardzo delikatnie przesuwam po powierzchni lustra. Na koniec oczywiście płukanie pod strumieniem wody + ewentualnie spłukanie wodą destylowaną. Większość wody ładnie spływa a jak coś zostaje to chusteczka higieniczna wciągnie resztki wody z lustra. Lustro jest extra czyste i zero rys. Trzeba uważać żeby nie zmyć znacznika na środku lustra. Pomysł z użyciem wacików został również opisany na stronie Obsession Telescopes, przez kogoś kiedyś chyba wyśmiany ale jak się okazuje niepotrzebnie.

Nie polecam alkoholu izopropylowego- zostawia ślady.

 

Ciekawostka:

Kiedyś zaryzykowałem użycie płynu Baadera. Lustro spryskałem dużą ilością płynu i delikatnie przetarłem nasączonymi wacikami. Umyło się rewelacyjnie ale jakoś nie miałem odwagi drugi raz tego zrobić ;)

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój sposób jest zbliżony do Pawlika. Ale myję własnymi dłońmi (wcześniej zmiękczam je praniem ręcznym ;) ). Do spłukiwania używam tylko i wyłącznie Aqua Purificata (kupuję w aptece). Pozostałe krople wysuszam suszarka do włosów przy minimalnym podgrzaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No tak w takiej konstrukcji to nie kłopot umyć jak na tym filmie. Ale gdy lustro jest głęboko w rurze to nie ma tematu. Tak jak pisaliście trzeba demontować.

 

Myjki ciśnieniowej bym nie ryzykował :)

 

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.