Skocz do zawartości

Przeróbka szukacza na guider w 5 minut i bez narzędzi.


mebelek

Rekomendowane odpowiedzi

Zachęcony pojawiającymi się w sieci pozytywnymi opiniami dotyczącymi zastosowania małych szukaczy w roli guiderów , postanowiłem sam zmierzyć się z tym tematem. Pewnie już wiele osób wpadło na taki sam pomysł , ale nigdzie nie znalazłem podobnego opisu , więc zdecydowałem się go zamieścić.
Do budowy guidera zastosowałem ;

  • szukacz prosty 8x50
  • złączkę projekcyjną
  • szeroką taśmę izolacyjną
  • kamerkę ALccd 5 (QHY-5)

Pełny opis i zdjęcia zamieściłem TUTAJ

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mebelek, nie martw się. Jest OK. Też mam identyczny tubus prosty od Soligora i alccd5 (mam też qhy5). W obu wypadkach ostrość "gwiazdowa" jest w tym samym miejscu. Nie ma potrzeby dokładać dystansu aby wyostrzyło. Ja osobiście mam tylko wkręconą przejściówkę na T2, grubość 1mm bo cieńszej się nie dało (made by Mitek).

Jeżeli ostrzy na słupie w odległości kilku km to jest dobrze. Nie ma potrzeby poprawiać bo na gwiazdach też będzie wystarczająco ostro do guidowania.

 

Ale...Jeżeli Ci się spodoba guidowanie szukaczem to rozważ "profesjonalną" przejściówkę z gwintu wewnętrznego szukacza na T2. Chodzi o pełną powtarzalność ostrzenia oraz brak ruchów i ugięć. Guiding lubi być stabilny. Pomyśl co się stanie jak przez przypadek pociągniesz kabelek, albo jak od temperatury skurczy się ta taśma... Z taką przejściówką masz zawsze kamerę w tym samym miejscu, skręconą i dokładnie w osi, zapominasz o ostrzeniu, nie ma sposobu aby cokolwiek się ruszało/wypadło/skrzywiło.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki żartują ale przy tej grubości taśmy faktycznie na mrozie może się zrobić luźnawo. Zależy też o ile skurczy się rurka/tubus szukacza. Wrzuć też link do pierwszego posta aby nie musiał każdy na dół lecieć.

Chciałem dać do pierwszego posta , wczoraj go mogłem edytować a dzisiaj nie . Dlaczego?,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po iluś dniach jest chyba blokada edycji. Musiał byś napisać do któregoś z moderatorów.

 

A odnośnie patentu to pamiętaj czymś usztywnić kabel od kamerki bo wystarczy że pociągnie całość o setne części milimetra i będzie lipa. Poldip dobrze Ci radzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po iluś dniach jest chyba blokada edycji. Musiał byś napisać do któregoś z moderatorów.

 

A odnośnie patentu to pamiętaj czymś usztywnić kabel od kamerki bo wystarczy że pociągnie całość o setne części milimetra i będzie lipa. Poldip dobrze Ci radzi.

Rady są słuszne , nie zaprzeczam.

Ja sam to rozwiązanie traktuję jako przejściowe. Jeśli się sprawdzi taki guid na mojej rurce to dam tokarzowi do wykonania odpowiednią przejściówkę z gwintu szukacza na gwint kamerki.

Wiecie jak to jest jak pogoda nie dopisuje , człowiek gapi się w te swoje klamory i kombinuje co by tu dzisiaj podziałać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rady są słuszne , nie zaprzeczam.

Ja sam to rozwiązanie traktuję jako przejściowe. Jeśli się sprawdzi taki guid na mojej rurce to dam tokarzowi do wykonania odpowiednią przejściówkę z gwintu szukacza na gwint kamerki.

Wiecie jak to jest jak pogoda nie dopisuje , człowiek gapi się w te swoje klamory i kombinuje co by tu dzisiaj podziałać.

 

Witaj w gronie Guidoszukaczy :)

Ja swój popełniłem ponad dwa lata temu i działa perfekcyjnie.

Warto dać do wytoczenia przejsciowkę do QHY5 wkręcaną w ten szukacz - bo na taśmie daleko nie zajedziesz :)

Tutaj znajdziesz niemała dyskusję na ten temat:

 

http://astropolis.pl/topic/38026-zestaw-do-guide-z-lunetki-celowniczej-i-qhy5/

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Sorry za wykopalisko, ale chciałbym przerobić szukacz GSO 8x50 i trafiłem na ten temat, ale linki już nie banglają...

Próbowałem usunąć tylny adapter (chyba plastikowy) do którego przykręcony jest pryzmat (to szukacz kątowy) ale ani drgnie - ta "dupka" jest przyklejona czy wkręcana do tuby szukacza? Da się ją bez uszkodzenia jakoś ściągnąć?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matkoboskoastronomiczno.... na taśmę. Może jeszcze na sznurek i wikolem zakleić.

 

Eh, zrób to w sposób cywilizowany. Po pierwsze to szkoda szukacza kątowego, a zwykły szukacz prosty można kupić za grosze. Tak czy inaczej wykręca się tył - jest na gwincie, a w to miejsce można wkręcić element wydrukowany 3D.

Mój guider, przerobiony z szukacza 9x50 (swoją drogą do dzisiaj z nim fotografuję) ma taki element - https://www.thingiverse.com/thing:3483611 dedykowany pod kamerę T7C. Są tam też inne projekty np. pod kamery ASI, a jakby był problem to tutaj na pewno ktoś Ci taki projekt przerobi i wydrukuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to głównie chciałem potwierdzenia czy z tyłu tego GSO jest gwint, bo ten plastikowy tył siedzi cholernie mocno, a nie chciałem go połamać podchodząc do niego w zły sposób... Idea taka, by przerobić go uniwersalnie - guider/szukacz w zależności od potrzeby zmieniając tylko "dupkę"...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.