Skocz do zawartości

KAF8300 vs ICX694


Patrix

Rekomendowane odpowiedzi

A ja uważam że lepszy będzie większy piksel, szczególnie wtedy kiedy zechcesz kupić następny (większy) teleskop wtedy wielkość piksela ma znaczenie pierwszorzędne a sprawność dużo niższe znaczenie. Wtedy kamera zacznie przeszkadzać.

W tej chwili walczę ze sprzętem przy rozdzielczości 0,93 arc sec / piksel i jest to masakra

 

Co ciekawe myślałem podobnie jak Ty jeszcze rok temu, ale teraz kupowałbym kamerę z jak największym pikselem

Tak 9x9 to by było to ..

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe myślałem podobnie jak Ty jeszcze rok temu, ale teraz kupowałbym kamerę z jak największym pikselem

Tak 9x9 to by było to ..

W sumie przy bin2 będziesz miał 10.8um, a kamera 2.1MPx z pikselem 11um to już całkiem przyzwoita rzecz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - chłodzenie jest dobierane do elektroniki i detektora (od pewnego punktu dalsze schładzanie się nie opłaca w różnych znaczeniach tego słowa !) - należy sobie sprawdzić charakterystykę oraz warunki w jakich planuje się focic i na tej podstawie można stwierdzić czy kamera ma czy nie odpowiednie chłodzenie ;). ICX694 ma inną charakterystykę szumów i aby znaleźć się w tym samym punkcie co KAF-8300 nie potrzebuje tak mocnego chłodzenia - wszystko można sobie sprawdzić.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze .zombi. w przypadku tego Atika nie trzeba schładzać do -25, bo czipy Sony nie szumią aż tak mocno jak czipy Kodaka.

Podobno (http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Number/5489666) w przypadku KAF8300 są problemy z bin2 - błyskawicznie pojawiają się bloomy na jasnych gwiazdach. No i KAF8300 wymaga mechanicznej migawki, z którą też były problemy (w wydaniu Atika), ale podobno już je rozwiązali. Mnie osobiście mechaniczne migawki odstręczają po doświadczeniach z DSLR-em i niemożnością wykonania flatów - po prawie każdym ruchu migawki pyłki, których nie dało rady całkowicie usunąć, zmieniały swoje położenie. Ale może inni użytkownicy nie mają takich problemów, wszak z kamer z tym czipem i migawką wychodzą bardzo ładne zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, ale jak focisz w lecie przy np +20 st, to już nie uzyskasz Atikiem 460 np -10 st, które to jest na moje oko takim minimum, które zawsze powinno przynajmniej być. A nawet, jak uzyskasz zadowalającą temperaturę, to jest jeszcze problem z darkami. Gdybyś chciał robić darki następnego dnia, to z 460 będziesz mieć duży problem, bo zapewne fociłeś na prawie 100% peltiera, więc w dzień już nie wyrobisz, a 383L+ da radę, bo nie potrzebowałeś mieć w nocy 100% peltiera.

Oczywiście jakoś sobie z tym zawsze można poradzić i pewnie to nie powinno przesądzać o wyborze, ale mocniejsze chłodzenie daje po prostu większą elastyczność i wygodę. Np taka FLI, którą można chłodzić o 80 st poniżej otoczenia daje Ci taką zaletę, że możesz cały rok focić w temperaturze np -40 st i nigdy nie zabraknie mocy peltiera, nawet w upalny dzień!

 

Tak jak pisze .zombi. w przypadku tego Atika nie trzeba schładzać do -25, bo czipy Sony nie szumią aż tak mocno jak czipy Kodaka.

Podobno (http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Number/5489666) w przypadku KAF8300 są problemy z bin2 - błyskawicznie pojawiają się bloomy na jasnych gwiazdach. No i KAF8300 wymaga mechanicznej migawki, z którą też były problemy (w wydaniu Atika), ale podobno już je rozwiązali. Mnie osobiście mechaniczne migawki odstręczają po doświadczeniach z DSLR-em i niemożnością wykonania flatów - po prawie każdym ruchu migawki pyłki, których nie dało rady całkowicie usunąć, zmieniały swoje położenie. Ale może inni użytkownicy nie mają takich problemów, wszak z kamer z tym czipem i migawką wychodzą bardzo ładne zdjęcia.

Osobiście niby też zauważyłem bloomy przy bin2, ale to były na prawdę jasne gwiazdy (Alnitak w RGB!). Tak na moje oko to było to normalne biorąc pod uwagę, że zbieramy 4x więcej światła. Choć z drugiej strony rejestry wyjściowe kamery powinny mieć dużo większą pojemność i się nie przepełniać przy binowaniu - no ale może ta matryca ma te rejestry o pojemności zwykłych pikseli.

Migawka w Atiku 383 przysporzyła mi trochę kłopotu, bo była wadliwa i musiałem ją wymienić w serwisie (na gwarancji). Wiadomo jest, że jakiś odsetek 383 ma wadliwą migawkę, bo na forum jest kilka tematów tego typu, ale czy jest to 0,1%, czy 0,000001%, tego nikt nie wie, bo kamera jest przecież bardzo popularna. Sam z siebie migawka faktycznie staje się problemem na flatach, bo w przypadku 383 ogranicza czas naświetlania do min 200 ms, co na flatach jest z reguły za długo. Przemieszczania pyłków nie zauważyłem, pewnie dlatego, że migawka jest wolna. Oczywiście te problemy dotyczą tylko tego konkretnego modelu firmy Atik, inne firmy mogą mieć to lepiej rozwiązane, lub gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.