Skocz do zawartości

Mocowanie lustrzanki do montażu


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się, jak w wygodny i funkcjonalny sposób zamocować lustrzankę z obiektywem do montażu (siodełko vixena). Do tej pory przykręcałem aparat do zwykłej szyny vixena śrubą statywową. Niestety taka konfiguracja nie daje możliwości regulowania rotacji aparatu i kadr jest dość "sztywny". Jak zamocować aparat, żeby była możliwość tej rotacji? Większe obiektywy mają taki fajny uchwyt, który chyba można obracać, ale je takich bajerów nie mam i przykręcam się do korpusu.

Raczej nie potrzebuję tutaj montować guidera, bo to będzie prawdopodobnie na bardzo szerokie kadry (18-70 mm ogniskowej), ale jeśli ktoś ma dobre rozwiązanie z guiderem, to też chętne zobaczę.

 

Przy okazji może ma ktoś doświadczenie, ile czasu i przy jakiej ogniskowej można wyciągnąć bez guidingu z SkyView Pro (EQ5), bo na takim montażu będę uprawiać te szerokie kadry. Do tej pory fociłem Oriona na 55 mm i przy 8 min klatki były idealne (biegun ustawiany tylko lunetką).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może sposób banalny ale ja do dovetaila przykręcam głowicę fotograficzną (PH157q) od statywu Velbon i to montuję w siodełku montażu. Głowica daje 3 stopnie swobody (aparat można dodatkowo obrócić z "pejzażu" do "portretu") co pozwala na większą swobodę. Ogólnie zwykła głowica kulowa już pozwala na trochę więcej.

 

Pozdrawiam

 

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem na ogniskowej 100mm klatki po 10 minut bez guidingu, jeszcze z użyciem Astrowalkera.

Co do montażu aparatu, Kuba podpowiada chyba jedyną możliwą opcję - nic innego nie przychodzi mi do głowy, choć w takiej konfiguracji z wyważeniem może być problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, zapewne Tomek opowiadał Tobie o początkach astrofotografii kiedy to fotografował Nikonem D90. Dla jego potrzeb wykonałem płytkę pod aparat do siodła HEQ5. Płytka z duraluminium oklejona z jednej strony gumą, śruba do mocowania aparatu mieszcząca się w grubości płytki. Płytka tak zrobiona, że nie zemknie się po dokręceniu. Ten patent zdawał egzamin bardzo dobrze.

Kilka fotek jak to wygląda

DSCF3083i.jpg
DSCF3085i.jpg
DSCF3086i.jpg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.