Skocz do zawartości

NGC 6888 - pierwsza walka z guidingiem


Killerus

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

We wczorajszą noc wziąłem się za zgłębianie guidingu.

 

Jako kamere guidującą użyłem ASI120MM, montowaną poprzez OAG. Zdziwiła mnie mała ilość gwiazd nadających się do prowadzenia, czy to może być przypadłość OAGa, że przekazuje tak mało światła ?

 

Pierwszą próbę zrobiłem na SCT14 z korektorem F6.3, ale nie potrafiłem wyostrzyć obrazu w kamerze guidującej, ani znaleźć gwiazdy nadającej się do prowadzenia.

 

Nie powiem, strasznie się wkurzyłem i już dziś chciałem się poddać i wystawić cały sprzęt na giełdę, bo po prostu sobie jakoś z tym nie radzę :(

 

Na szczęście spróbowałem z drugim telepem, i tu udało się wszystko jakoś spiąć, choć tak samo zawiedziony byłem małą ilością gwiazd jakie kamera wykrywała do guidowania.

 

Po kilkunastu nerwowych długich minutach udało mi się wkońcu ustawić gwiazdę i zmusić kamerę i montaż do współpracy.

 

SKierowałem więc telep na NGC6888 i spróbowałem złapać coś więcej niż moje standartowe 45 sek.

 

O dziwo udało się !!!! Popełniłem 3 klatki po 5 minut, wiec myśle sobie, a czy 10 min. też się uda, zapodałęm 3x10 minut i jakie było moje zdziwienie, że gwiazdy też miałem nie poruszone :D

 

Dołączam stack z tych 5 klatek, ale jak na 10 minutowe ekspozycje, to czy nie zebrało się za mało detalu ???.

 

Dodam jeszcze że przed kamerą miałęm filtr L-UV/ir oraz Astronomika CLS-CCD (kamera mono ATIK-ATK16)

 

 

ngc6888-2.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję, że w końcu się udało. Mała ilość gwiazd jest przez stosowanie OAG'a, lepszą kamerą przy takiej konfiguracji jest ATIK Titan, który ma bardzo dobrą czułość. A detalu mało się złapało, bo z ostrością nie trafiłeś, co widać po gwiazdkach, które są lekkimi obwarzankami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje sukcesu :) Odpalenie całego guidingu i to jeszcze oagiem w jedną noc to nie lada wyczyn. Jaki to OAG? To ma duże znaczenie. Ale generalnie każdy oag przepuszcza mało światła dla guidera i nie masz się co dziwić, że gwiazdek było mało. Chociaż muszę Ci powiedzieć, że NGC6888 oferuje w okolicy raczej dużą, jak na oaga ilość gwiazd, mało gwiazd to jest koło galaktyk - nieraz nie ma żadnej w kadrze guidera i jest problem :) Jak rozumiem, po nieudanej próbie z SCT przerzuciłeś się na ten refraktorek ze stopki? Znalazłeś w nim gwiazdki głównie dlatego, że ma krótszą ogniskową (światłosiły podobne z reduktorem) i w polu mieści się większy kawałek nieba. Znalezienie czegoś w SCT na oagu może nie być proste. Na pewno łatwo by było z dużym oagiem (duży przelot dla guidera) i chłodzoną kamerką do guidingu. Ale może Twoja konfiguracja da radę. Policzyłeś wszystkie odległości, czy wszystko wyostrzy? Ja sobie to dokładnie rozrysowałem i już przed nocą wiedziałem, gdzie w miarę dokładnie będzie ostrość guidera - w nocy się to potwierdziło. Ostrzyć guider jest najlepiej tam, gdzie jest dużo gwiazd - na Drodze Mlecznej, czyli np koło NGC6888.

 

Jeśli chodzi o fotkę, to jak wyżej - słaba ostrość :) Do tego coś chyba zamieszałeś przy obróbce, bo zdjęcie jest "dziwne", jakby miało mniejszą głębię w bitach. Może coś dziwnie zapisałeś? Używał przy obróbce zawsze formatu fit lub tif 16 bit, a dopiero ostateczna fotkę zmień na jpg (z minimalną, lub bardzo małą kompresją).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdy do OAG-a ja szukam tak. Po wycelowaniu teleskopem w obiekt i dostrzeżeniu w okularze na środku kadru obiektu wsadzam kamerkę i centruje na binningu szybkimi klatkami idealnie obiekt. Potem wyciągam kamerkę i specjalnie dobranym okularem (najlepiej 2" aby było duże pole) przytkniętym do OAG-a patrzę na czym stoję :) gdzie jest w kadrze gwiazda na którą warto się ustawiać. Wtedy obracam na nią lustereczko OAG-a dobierając kąt i głębokość. Po upewnieniu się że mam w kadrze guidingu gwiazdę prowadzenia zakładam kamerkę główną i upewniam się że nie zwiał mi kard, dopieszczam ostrości i można ruszać :D Czasem to zajmuje 10 min, czasem gdy robię ciemne obiekty na dłuższych ogniskowych nawet godzinę, ale potem już można tylko łapać klatki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki za słowa otuchy i porady.. przy następnej nadającej się okazji będę próbował dalej, mając na uwadze wasze wskazówki.

 

Dodatkowo się jeszcze zapytam, czy focąc kamerą mono, filtr CLS coś daje ?? (również przy zastosowaniu dodatkowo koła z filtrami) ??

Czy to raczej filtr pomagający pozbyć się zaśmiecenia LP nieba przy kolorowych matrycach ?

 

 

Co do ostrości to ustawiałem maską bahtinova i wyglądało na OK, najwidoczniej coś musiałem poruszyć.

 

 

 

 

Edytowane przez Killerus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do ostrości to ustawiałem maską bahtinova i wyglądało na OK, najwidoczniej coś musiałem poruszyć.

Płaszczyzna ostrości zmienia się przez sesję z uwagi na wychłodzenie tuby i zmianę odległości matrycy do ogniska teleskopu. Płaszczyzna wynosi zazwyczaj ok kilkunastu, kilkudziesięciu mikronów.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.