Skocz do zawartości

Pierwsze zdjęcia HaRGB


Łukasz K

Rekomendowane odpowiedzi

Podszedłem raz jeszcze do tego samego materiału. Tym razem z wykorzystaniem przy składaniu Halpha tego poradnika:

http://starizona.com/acb/ccd/software/ps_hargb.aspx

 

Jak sądzicie, jest lepiej?

IC1848 ver 2 small jpg.jpg

Edytowane przez Łukasz K
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Podpinam się pod temat. Mam zakupiony wąskopasmowy filtr Ha i próbowałam ostatnio przetestować jego działanie (to mój pierwszy filtr). Do tej pory ostrzyłam na zoomie na live view Canona i z maską Bathinova to nie stanowiło problemu. Teraz po założeniu filtru niestety na podglądzie nic nie widać. Ostatnio spędziłam nad tym 30 min i bez rezultatu. Czy są jakieś sprytne sposoby aby to obejść?

 

Do głowy przychodzi mi tylko znaleść najjaśniejszą gwiazdę np Vege i strzelać kilkusekundowe foty z założoną maską, ale to strasznie żmudny proces i wymaga siedzenia na dworze z całym okablowaniem. W niedzielę zrobiłam setup aby właśnie tego uniknąć (kabelki pociągnięte do domu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Justyna Wojtczak napisał:

Do głowy przychodzi mi tylko znaleść najjaśniejszą gwiazdę np Vege i strzelać kilkusekundowe foty z założoną maską,

Ja dokładnie tak robiłem. Z moim starym canonem nie było na LV widać nic, więc robiłem ok 10s suby. 

 

Wbrew pozorom proces nie jest żmudny, po ok 5-6 takich subach ustawiam ostrość w punkt. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, OnlyAfc napisał:

Ja dokładnie tak robiłem. Z moim starym canonem nie było na LV widać nic, więc robiłem ok 10s suby. 

 

Wbrew pozorom proces nie jest żmudny, po ok 5-6 takich subach ustawiam ostrość w punkt. 

Dzięki. Ostatnio wybrałam chyba zbyt słabą gwiazde i za krotkie naswietlanie. Przez Bathinova prążki były niejednoznaczne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Justyna Wojtczak napisał:

Podpinam się pod temat. Mam zakupiony wąskopasmowy filtr Ha i próbowałam ostatnio przetestować jego działanie (to mój pierwszy filtr). Do tej pory ostrzyłam na zoomie na live view Canona i z maską Bathinova to nie stanowiło problemu. Teraz po założeniu filtru niestety na podglądzie nic nie widać. Ostatnio spędziłam nad tym 30 min i bez rezultatu. Czy są jakieś sprytne sposoby aby to obejść?

 

Do głowy przychodzi mi tylko znaleść najjaśniejszą gwiazdę np Vege i strzelać kilkusekundowe foty z założoną maską, ale to strasznie żmudny proces i wymaga siedzenia na dworze z całym okablowaniem. W niedzielę zrobiłam setup aby właśnie tego uniknąć (kabelki pociągnięte do domu).

LV niestety odpada w przypadku filtrów narrowband :/ Pozostaje robić kilkusekundowe klatki (jak dobrze pamiętam - 6-8 sek. wystarczy).

 

Sorry za mały OT, ale nawet to da się zautomatyzować. Warto używać aplikacji do akwizycji danych, które automatyzują cały proces - u mnie od czasów DSLR, ale i teraz przy kamerze sprawdza się APT (Astrophotography Tool).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Tuvoc napisał:

Sorry za mały OT, ale nawet to da się zautomatyzować. Warto używać aplikacji do akwizycji danych, które automatyzują cały proces - u mnie od czasów DSLR, ale i teraz przy kamerze sprawdza się APT (Astrophotography Tool).

Jak to mozna zautomatyzowac nie używając autofocusera? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam asiair, więc mi łatwiej jest. Stoję z telefonem, robie fotkę 10s, poprawiam Focus, znów 10s i znów delikatnie poprawiam. 

Zrobisz raz w ten sposób i będziesz miała wprawę i nie będziesz na to więcej niż 1-2min trącić 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, OnlyAfc napisał:

Ja używam asiair, więc mi łatwiej jest. Stoję z telefonem, robie fotkę 10s, poprawiam Focus, znów 10s i znów delikatnie poprawiam. 

Zrobisz raz w ten sposób i będziesz miała wprawę i nie będziesz na to więcej niż 1-2min trącić 

Mam już zamówiony AsiAir ! czyli jednak to była dobra decyzja :D

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Justyna Wojtczak napisał:

Jak to mozna zautomatyzowac nie używając autofocusera? 

APT ma kapitalny moduł - PointCraft. Po doinstalowaniu do niego modułu wykonującego plate solving (np. ASTAP) dostajesz już jakiś semiautomatyczny proces.

 

Wygląda to sobie tak:

obraz.thumb.png.f01034ab88a6ee295b4ac79ae743d1b5.png

 

W opcjach tego modułu trzeba ustawić domyślną długość klatki (wiadomo dłużej dla filtrów narrowband), a potem odpalić Auto i program wykona pierwszą fotkę. Rozwiąże ją i będzie "zorientowany" w przestrzeni (odpada np cały proces alignacji przez GoTo). Potem z listy obiektów wystarczy mu odpalić obiekt - na początek jasną gwiazdę. Zrobić ostrzenie, a potem wybrać już z listy DSO interesujący nas obiekt i fotografować :D

 

Przyznam szczerze, że mimo używania Astrolinka, a wcześniej DreamFocusera wolę, przynajmniej za pierwszym razem wyostrzyć ręcznie z maską Bahtinova. Potem już pozwalam APT kontrolować ostrzenie samodzielnie, ale na początek jakoś lubię mieć to ogarnięte samodzielnie :D

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Justyna Wojtczak napisał:

Czyli musze koniecznie ogarnąć jak to odpalić na MacOS

Jak przyjdzie AsiAir to nie będziesz ani chciała ani musiała korzystać z APT. AsiAir też ma PlateSolve i autofocus.

Edytowane przez alinoe
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.