Skocz do zawartości

Ustawianie montażu na polarną.


Gość Winter

Rekomendowane odpowiedzi

Moja lunetka nie jest oryginalna, kupiłem montaż używany. W mojej jest tylko krzyż i okrąg z naniesionym malutkim okręgiem który wskazuje gwiazdę polarną.
Co do moich warunków - widziałem jak gość z obrzeży jednego z większych miast w USA zrobił ciekawe zdjęcie drogi mlecznej i wyszło to dużo lepiej niż u mnie. Myślałem że moja miejscówka jest idealna
do zrobienia takiego zdjęcia. Być może wina obiektywu 18-55 i światłosiły 3.5. Wiem, że nie będzie lekko, ale teraz muszę zweryfikować to czy w ogóle mogę robić jakieś zdjęcia :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim wyjmij lunetkę za dnia, skieruj na jakiś odległy obiekt niezbyt jasny, może być zachmurzone niebo. Ustaw ostrość.

Potem lunetkę wkręć i już nie ruszaj ostrości.

 

Wczesnym wieczorem kiedy niebo masz jeszcze niezbyt ciemne a widać już polarną ustaw sobie montaż z głowicą "na oko". Stań za montażem, przeprowadź linię prostą od głowicy montażu do gwiazdy. Jeśli uznasz że zmieścisz się później w zakresie ustawiania śrubami to tak zostaw.

Lunetka pokazuje obraz odwrócony stąd może problemy z ustawieniem na gwiazdę.

 

Metoda świecenia w otwór latarką - najlepiej czerwoną jest bardzo dobra.

Przy odrobinie wprawy uznasz że zakup podświetlanej był zbędnym wydatkiem. Zachowaj kasę na coś innego. Lepiej biegnij po czerwoną latarkę czołową. Przyda Ci się na polu pod niebem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że warunki masz całkiem dobre, nie oczekuj że wyjdziesz sobie cykniesz fotkę i gotowe. Popróbuj z montażem i max czasami jakie wyciągniesz z niego. Piękne zdjęcia, które oglądałeś to pewnie po pare h ekspozycji łącznie więc nie spodziewaj sie powalających efektów po 20s 😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacznie większe ISO na drugim zdjęciu miało wpływ na to co się pokazało.

 

Co do polarnej: kiedyś pod naprawdę ciemnym niebem miałem kłopot z rozróżnieniem polarnej od innych gwiazd. Jeśli masz podobnie, to przydaje się w takim przypadku laser - jedną ręką (dla stabilności opartą o montaż) świecisz laserem w polarną, a drugim okiem ;) patrzysz w lunetkę - widzisz wtedy gdzie celujesz.

 

Jak w lunetce masz krzyż i okrąg z kółkiem to w zupełności to wystarczy - na krótkie ogniskowe wystarczy ustawić biegun z wykorzystaniem dowolnego softu pokazującego w którym miejscu okręgu lunetki (tego z kółeczkiem) powinna się znajdować Polarna. Ja na początku swojej przygody wykorzystywałem PolarFinder - po wpisaniu pozycji GPS pokazuje jak ustawić Polarną na okręgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maetrik
Wyżej jest fotka z 71 sekund i nie jest dużo lepiej, a wręcz powiem, że gorzej ! Wiem, że czasy naświetlania i jakość nieba mają znaczenie. Spróbuję z iso 3200 i lepszym czasem.

@_Spirit_

Mam światło tylne, czerwone na baterie od roweru - myślę że się nada.
Nie dość, że noszę okulary to jeszcze w tak powyginanej pozycji dawno nie byłem ! Patrząc wczoraj przez lunetkę miałem spore problemy by przez kilka sekund oglądnąć to co widzę. Muszę jakoś usiąść na czymś
i wyostrzyć lunetkę co za chwilę zrobię. Być może kupię sobie soczewki kontaktowe i okulary będę miał z głowy.

Ps. Właśnie próbowałem wyciągnąć lunetkę. Odkręciłem te 3 śrubki co są na niej, ale ona ani drgnie !

Ps.2 @dziki
Dziękuję za tego tipa z laserem. Wczoraj chciałem ściągnąć PolarFinder z google shop, cena 3,50 - nacisnąłem 2 lub 3 razy, ale nie przebrnąłem dalej procesu na ich stronie w telefonie. Boję się, że zapłacę za aplikacje 3 razy, a nie ściągnęła się w ogóle ! Szukałem później w internecie wersji do pobrania za free, ale nic nie znalazłem. Może ktoś się podzieli ?

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edit: (Winter za chwilkę wystawię polarfindera na PC, on jest darmowy.) dobra widzę że to już niepotrzebne :)

 

Kurczę nie zdążyłem napisać żebyś NIE wykręcał lunetki biegunowej. Mam nadzieję że nie wykręciłeś śrub do regulacji osiowości lunetki, bo czeka Cię zabawa z wróceniem do stanu pierwotnego.

 

Zrób tak: ustaw statyw z montażem (bez teleskopu) w ten sposób, żeby lunetka celowała w jakiś w miarę odległy punkt (najlepiej nie drzewo rosnące 2 metry za oknem :) tylko ciut dalej). Montaż może być przekrzywiony, tylko uważaj żeby się nie przeważył i nie przewrócił - chodzi o to żeby w lunetce zobaczyć cokolwiek poza niebem. Sprawdź ostrość patrząc na to coś przez lunetkę. Jak jest OK to znajdź jakiś nieruchomy punkt orientacyjny (maszt/róg budynku/cokolwiek nieruchomego), ustaw go dokładnie w środku lunetki i patrząc przez lunetkę obracaj ręcznie osią RA (oczywiście odłącz sprzęgło). Jeśli punkt będzie w miarę nieruchomo, to jest OK. Jeśli będzie zataczał kręgi względem środka lunetki, to masz nieosiowość - musisz ją skasować... trzema śrubami znajdującymi się na okręgu lunetki.

Edytowane przez dziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że masz tą całkiem starą lunetkę. W takim razie nie wiem, jak się tam ustawia ostrość, możliwe, że też kręcąc okularem, ale nie daję gwarancji. Na pewno jakoś się to da ustawić i najlepiej ustaw ostrość tak, żebyś miał ostre bez okularów - po co się męczyć z nimi. Ja bym na Twoim miejscu ustawił ostrość po prostu na niebie, to jest najwygodniejsze, pewne i precyzyjne. Ale jak chcesz w dzień, to ta zrób, tylko wybierz obiekt przynajmniej 1-2 km od ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wykręciłem te 3 śrubki korygujące osiowość już wczoraj... I wkręciłem je... tak jak mi się podobało, a więc czeka mnie ustawianie osiowości na 100% :Boink:
2. Da się ustawiać ostrość poprzez kręcenie okularem lunetki. Mam widok z balkonu na kościół - będzie około 1,5 km. Spróbuję również na nocnym niebie.
3. Czy ma ktoś z was PolarFindera na androida ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Jestem po pierwszych obserwacjach jak na razie księżyca - bo na razie tyle udało mi się znaleźć !! Odwrócony obraz w teleskopie i szukaczu jest dla mnie na razie nie do ogarnięcia przy szukaniu obiektów,

dlatego muszę uruchomić GOTO, a żeby GOTO działało muszę ustawić montaż na polarną i zrobić alignację. Chciałem to wykonać, ale nie mam na pilocie możliwości alginacji na 2 gwiazdy, ani na 3 !!! Mam tylko Qucik Algin, Auto Algin,Auto three start i Last Algin. Czy ktoś wie o co chodzi ?

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czyli ściągam to :
http://www.celestron.com/c3/support3/index.php?_m=downloads&_a=viewdownload&downloaditemid=586&nav=0%2C7

i robię tak :
http://tadeoho.cba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=45&Itemid=74


Ps. Czy jeśli wykonuję aligment i polar aligment to montaż może stać jak chce czy muszę go ustawić wstępnie na biegun północny ? W instrukcji o tym nie wspominają !

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Ustawienie osiowości to masakra na początku. Może to pomoże:

 

Krótki instruktaż.

 

Czy ktoś mi podpowie czym w rzeczywistości są strzałki po lewej stronie w żółtym kwadracie ? BO strzałki pilota to raczej nie są ?

 

Edit : Czy to są pokrętła montażu ?

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.