Skocz do zawartości

Montaż ASA DDM 60 Standard w setupie mobilnym


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Od soboty wieczór do wtorku ma być clear w centralnej Polsce... Ma być.....

 

Akurat w delegacje w niedziele jade na Estonie na caly tydzien :( peszek... Usz z tych nudów mikroskop uruchomilem zeby na cokolwiek popatrzeć w jakiejś skali innej niż 1:1 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym go jeszcze podparł polistyrenem, gąbka techniczna jest jednak dość delikatna i gdy podniesiesz całość za rączkę to podstawa w końcu ją zniszczy.

Masz rację, mam już materiał muszę tylko wyciąć bloczki, otwory do transportu śrub i miejsce na narzędzia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Pora na podsumowanie kolejnego kwartału , tym razem już "produkcyjnego" wykorzystania montażu ASA DDM 60. Cały czas wisi na nim Veloce RH 200 ( ogniskowa 600 mm, apertura 200 mm, system Riccardi-Honders) z kamerą STL 11000 M ( full frame).

Od września do początku lutego wykonałem 10 fotografii w technice LRGB i narrowband.

Nie wykorzystywałem guidera nawet do ujęć 1800 sekund. Przećwiczyłem z pozytywnym wynikiem wykorzystanie modułu śledzenia komety na przykładzie C/2014 Q2 Lovejoy.W każdym przypadku montaż spisywał sie LEPIEJ NIŻ DOBRZE.

Ponadto używałem montażu dl wizuala z ogniskową 2400 mm. Kilka uwag poniżej:

1. Niestety, nie udało mi się nigdy zejść z procedurą ustawiania na Polarną poniżej 30 minut. Wynika to głównie z paskudnej cechy kamery STL 11000 jaką jest wyjątkowo długie zrzucanie klatek ( w bin 1 do 40 sek, w bin 2 20-25 sekund), no ale po trosze jest też wymuszone cechami software ASA ( Sequence) współpracującego z kamerą. Trudno przecież wymagać, aby dobierać kamerę do montażu...Sądzę że z FLI byłoby szybciej.

2. Krytyczne jest dla astrofotografii długoczasowej - co producent wyraźnie podkreśla w instrukcji - bardzo dokładne wyważenie montażu w obu osiach. Dokładne - to znaczy tak aby różnica długości paska narzędzia BALANCE w zakładce DRIVE ( a tak naprawdę różnica wartości natężenia prądu korekcji) nie byłą większa niż 10%. Błędy popełnione przy wyważeniu uniemożliwiają prawidłowe uzycie MLPT i są PODSTAWOWYM ŹRÓDŁEM błędów prowadzenia.

3. To co napisałem w punkcie drugim zupełnie nie ma zastosowania do wizuala. Zmiana wyważenia na ramieniu 30 cm o 200 gram niczego nie zmienia. Dopiero po zdjęciu kamery STL montaż "wypiął" serwa i zasygnalizował błąd. Zmiana okularu nie ma żadnych ujemnych następstw - oczywiście po włączeniu "łapki" - procedury umożliwiającej wymianę okularu, poprawienie kabli itp bez utraty synchronizacji z mapa nieba.

4. Śledzenie komet to bajka :). Robiłem ujęcia po 10 minut które pozwoliły na stworzenie animacji warkocza komety, na której widać jego falowanie. Procedura wymaga tylko dokładniejszego ustawienia na Polarną ( w moim przypadku z błędem poniżej 1 minut w obu osiach), bo jeśli nie mamy stworzonej mapy nieba ( raczej w montażach mobilnych tego się nie robi) to nie mamy prowadzenia MPLT. Wynika to z faktu, że te same procedury są wykorzystywane przez oprogramowanie AUTOSLEW do śledzenia MPLT i do śledzenia komet, stąd niemożliwe jest ich jednoczesne wykorzystanie.

 

No i tyle na razie. Teraz zabieram się za regulację nowego setupu: ASA DDM z Takahashi Mewlon o ogniskowej 196 cm i kamerą STL 11k. Wczorajsze próby doprowadziły do potężnego kataru i kilku obiecujących ujęć M 82 :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wczorajszej nocy kilka nowych spostrzeżeń - prawidłowe wykonanie procedury Polar Align przy ogniskowej 1960 mm wymaga uważnego i w miarę dokładnego ustawienia wstępnego przy pomocy lasera. PinPoint nie znajduje pozycji jeśli obrazek jest przesunięty o więcej niż pół szerokości od pozycji spodziewanej a o to przy polu widzenia 1 stopień nietrudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dość dawno nic tu nie pisałem a minęło kolejne pięć miesięcy eksploatacji montażu ASA DDM 60 Standard. W tym czasie sprawdzałem różne konfiguracje sprzętu. Najbardziej ekstremalne to kamera ATIK ONE 9M i Takahashi FSQ 106 o ogniskowej 850 mm, czyli rozdzielczość 0,9 arcsec/piksel . Robiłem ujęcia nie guidowane 900 sekund z pełną powtarzalnością idealnego prowadzenia. Standardowym setupem o ogniskowej 600 mm i kamerą STL 11000 robię bez problemu ujęcia nieguidowane 1800 sekund.

Poniżej jedna klatka 1800 sekund z filtrem OIII z kamery STL 11000 i Veloce RH 200.

 

1800 sec OIII.jpg

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Poniżej jedna klatka 1800 sekund z filtrem OIII z kamery STL 11000 i Veloce RH 200.

 

attachicon.gif1800 sec OIII.jpg

 

 

 

Sh2-129 :), nawet przy 1800s takim jasnym teleskopem nic nie wylazło w OIII i to pewnie pod ciemnym niebem.

Zastanawia mnie jak on to zrobił klatkami 900s. http://www.astrobin.com/139416/

 

P.S. Sorry za offtop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

no miałem na myśli cały setup. Mach1 waży 15kg i statyw do niego 11kg (www.astro-physics.com/index.htm?products/mounts/mach1gto/mach1gto).

Więc do 19kg może statyw nie musi być cięższy.

 

Tak pytam czy ktoś próbował. Bo na razie będę miał zaraz APO klasy 100mm i myślałem o jakimś przenośnym bardziej montażu. I w zasadzie mam już typy.

Ale wtedy do czegoś większego musiałbym też większy montaż. A tak miałbym 1 montaż. Wiem, że potencjalnie do samolotu to może być udręka ale

chciałbym poznać wrażenia jeśli ktoś to ćwiczył (DDM60 + samolot + np. małe APO lub coś innego).

 

Zwłaszcza, że ten samolot będzie raczej rzadko, więc mogę się podręczyć trochę raz na jakiś czas:-).

Edytowane przez Grzegorz.Wwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASA do małego apo? To chyba nie jest dobry pomysl. To tak jakbyś do wożenia dwoch cegieł kupował ciężarowkę. EM-11 chyba Ci już polecałem do małego apo.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem. na początek. potem do czegoś większego (AG12? i coś z dłuższą ogniskową). czyli 3w1. zaoszczędzę trochę kasy na przenośny montaż (M-Uno, Vixen SXD2 - przećwiczyłem montaż przenośny, ale używalny do AP, w innym wątku tu i na CN i tak wyszło). i nie wydam na zestaw do AG.

 

głośno myślę. ludzie testowali DDM60 z Tak102 np. A Adam tu podpinał 115mm więc nie tak znów więcej (mój ma 105mm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.