Skocz do zawartości

Obraz w szukaczu


Gość Winter

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Już kilka razy miałem okazję korzystać z szukacza w swoim teleskopie. Niestety do tej pory nie mogę się przyzwyczaić do tego że wszystko jest na odwrót. Uniemożliwia mi to rozpoznawanie w nim gwiazd. Mimo to chciałbym spróbować dzisiaj ustawić montaż CG5GT na polarną przy pomocy tego co oferuje dołączony pilot.
Chciałbym żebym moje wątpliwości zostały rozwiane. Obraz w szukaczu jest do góry nogami względem ziemskiego oraz prawa strona to lewa strona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad zmianą szukacza, bo to jest tragedia. Nie poradziłem sobie z zadaniem , które sobie wyznaczyłem na wczoraj. Kompletnie nie wiem, która gwiazda jest tą którą być powinna.
Jak mnie to irytuje ! A muszę ustawić jakoś w miarę na polarną bo chcę chociaż zrobić 1,5 minuty nieporuszonej ekspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad zmianą szukacza, bo to jest tragedia. Nie poradziłem sobie z zadaniem , które sobie wyznaczyłem na wczoraj. Kompletnie nie wiem, która gwiazda jest tą którą być powinna.

Jak mnie to irytuje ! A muszę ustawić jakoś w miarę na polarną bo chcę chociaż zrobić 1,5 minuty nieporuszonej ekspozycji.

 

można kupić taki szukacz gdzie wklada sie okular prostujący obraz i masz tak jak chciałeś.

 

Mnie też to irytuje , ale jakoś mi się nie chce tego zmieniać- a warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie, jakby się nad tym zastanowić to dałoby się nawet jeszcze bardziej skomplikować sobie życie. :smokin:

 

Ale abstrahując od tego: i co, po wycelowaniu tego szukacza w stronę Polarnej nie wiesz która to jest?

 

Hint: to jest ta najjaśniejsza.

 

Jednak żeby to miało w ogóle sens najpierw ten szukacz musiałby być skolimowany z osią RA - a to nie jest takie oczywiste ani trywialne,

zwłaszcza, że szukacz jest przymocowany do tuby a nie do montażu...

 

Hint 2: jeśli nie masz lunetki biegunowej (to nie to samo co szukacz) to już chyba łatwiej Ci będzie zgrubnie wycelować w biegun gapiąc się przez dziurę,

w której ta lunetka powinna się znajdować niż walcząc z szukaczem.

 

Hint 3: Polarna nie znajduje się na biegunie.

 

Hint 4: Jeśli myślisz o 90 sek ekspozycjach (bez guide) to w zasadzie musisz opanować metodę dryfu... :rtfm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady. Szukam różnych metod i tak o której czytałem na teleskopy.pl wydała mi się w miarę prosta i użyteczna do tego stopnia że uda mi się wyrównać oś teleskopu i szukacza. Później chciałem zainicjować 3 star alignment a na koniec polar star alignment z pilota nexstar.

Dodatkowo mam jeszcze jeden problem !
Poziomica w montażu chyba coś przekłamuje. Wczoraj wypoziomowałem statyw bez montażu poziomicą budowlaną. Po założeniu montażu na statyw poziomica w montażu pokazywała.... nic nie pokazała bo według niej było źle ustawione. Teraz nie wiem która źle pokazuje.

Mam lunetkę biegunową, ale uwierzcie mi, że przez nią na prawdę niewiele widać ! Próbowałem ustawić ostrość kręcąc okularem ale nic z tego. Jeździłem montażem to w lewo to w prawo i rzuciła mi się w oczy tylko jedna ledwo widoczna gwiazdka i stwierdziłem że to pewnie polarna, ale kto to wie czy na pewno ! Próbowałem robić ekspozycje 90 sekund i kręcić śrubami montażu to w lewo to w prawo by otrzymać punktowe gwiazdki dla tych 90 sekund. Niestety ta metoda nie zdała egzaminu. Takie coś ala metoda dryfu z wykorzystaniem ekspozycji. To był mój wymysł...

Zastanawiam się czy montaż nie jest skopany. Gdy ruszam osią RE z zablokowaną DE to montaż wykonuje delikatny ruch może o 1 mm. Nie wiem czy ten luz może wpływać na negatywny wynik.

Ogólnie zestaw jest stabilny, warunki bezwietrzne. Super niebo... a nie mogę spróbować pofocić :(

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o tej "metodzie".

 

Workflow jest mniej więcej taki:

W domu

1. Sprawdzasz lunetkę biegunową optycznie (no sorry, musi być coś widać choć nie spodziewaj się pięknych widoków - nie do tego ona służy)

2. Alignujesz lunetkę z montażem (poszukaj w sieci)

3. Na podziałce wysokości osi RA ustawiasz swoją szer. geogr.

 

Na zewnątrz

4. Montaż wstępnie ustawiasz (na oko albo z kompasem) według stron świata (śruby regulacyjne ustaw w połowie zakresu regulacji)

5. Poziomujesz go

 

W tym momencie Polaris powinna być widoczna gdzieś w polu widzenia lunetki (tak, to ta najjaśniejsza - a czasem jedyna ;))

Jak nie widać to wykręć lunetkę i popatrz przez powstałą dziurę - musi gdzieś być :)

6. Obracasz oś RA tak aby ustawić właściwy kąt godzinowy Polaris (poczytaj, jest wiele metod i patentów, zależy od lunetki, montażu itd)

7. Śrubami regulacyjnymi montażu ustawiasz Polaris we właściwym miejscu (zależy od typu lunetki).

Następnie

8. Płynnym ruchem przechodzisz do metody dryfu...albo nie :)

 

9. Jeśli po tym wszystkim zostało Ci jeszcze trochę czasu i energii (oraz pogody) możesz przystąpić do prób focenia. :smokin:

 

Próbne naświetlania na ślepo to strata czasu - moźesz tak całą noc.

Lepiej robić zamiast tego "dryf lustrzankowy" - ale o tym ewentualnie innym razem.

 

 

 

Edytowane przez AgentSmith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, będę walczył...
Chciałem tylko nadmienić, że chcę fotografować lustrzanką z obiektywem 200mm.
Teleskop chcę wykorzystać do ustawień z pilotu nexstar.

Jeszcze takie pytanie. Dlaczego mam sutawić polarną w kółku skoro zaraz będę zmieniał pozycję pilotem i nie będzie już w kółku.
I co z tą poziomicą w montażu. Czytałem że się "psują".
Przepraszam za prostotę pytań, ale mam jeszcze wiele znaków zapytania...

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ustawieniu montażu na biegun śrubami regulacyjnymi (nie pilotem!) osie montażu pozostają już w stałym położeniu.

 

Pilotem przestawiasz przecież teleskop w stosunku do nieruchomych osi montażu a nie same osie.

 

Przy porządnym ustawieniu na biegun dla 200 mm ustawianie dryfem nie musi być konieczne.

 

Faktycznie, wygląda na to, że sporo musisz jeszcze poczytać - powodzenia :)

Edytowane przez AgentSmith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal mam dylemat która poziomica działa prawidłowo. Obawiam się że ta w montażu jest zepsuta. A tak w ogóle to spróbuje to :
http://www.celestia.pl/Metoda_dryfu

 

i to http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/ustawianie-montazu-metoda-dryfu-za-pomoca-wcs/

 

Myślę jaka tania kamerka mi pomoże.

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winter, odnośnie ustawiania montażu EQ na biegun szukacz Ci nie pomoże. W tym zakresie rady lepszych ode mnie praktyków już padły. Natomiast co do odwróconego obrazu w szukaczu jako takiego, moja rada: cierpliwości. Mnie też (i chyba każdego nowicjusza) doprowadzało to do szału. Po prostu naucz się odwracać mapkę nieba do góry nogami. Po opanowaniu tej sztuki w ogóle nie będziesz miał problemu.

Ja to zwykle robię tak, że najpierw rozpoznaję z mapką dany rejon nieba gołym okiem w normalnej orientacji, po czym odwracam mapkę i już w szukaczu celuję w oparciu o ten odwrócony obraz, zerkając kontrolnie na mapkę. Jest to proste, kwestia wprawy i odpowiedniej sekwencji czynności.

Co do red dot finderów itp. wynalazków,to one są fajne w mieście do celowania w obiekty widoczne gołym okiem (planety) lub przy super idealnym niebie bez light pollution, gdy mamy maksymalny zasięg gwiazdowy gołym okiem, a w otoczeniu poszukiwanych obiektów roi się od jasnych gwiazd. Wtedy są faktycznie doskonałe: szybkie, intuicyjne. W przeciwnym wypadku szukacz lunetkowy bije je na głowę. Z resztą, Red Dot Finder jest bardzo ubogim krewnym celownika wyświetlającego na niebie koncentryczne okręgi o znanym promieniu (Telrad -musiałem szukać nazwy, skleroza), który funkcjonalnością też bije go na głowę.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za radę. Szukam aktualnie w internecie mapek nieba do wydrukowania i dzisiaj jeśli tylko pogoda pozwoli to będę się uczył. A może macie w fajnej rozdzielczości mapki do wydruku ?

Znalazłem takie :
http://www.as.up.krakow.pl/edu/warsztaty/materialy/instrukcje/Obrotowa_Mapka_Nieba.pdf

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam takie pytanie.
Dlaczego w moim pilocie od CG5 GT jak jest opcja wyrównywania : Auta Three Start, to w spisie gwiazd nie ma do wyboru Polluxa luba Syriusza :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.