Skocz do zawartości

Stosunek waszych bliskich/rodziców/przyjaciół/otoczenia do waszego hobby.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jak otoczenie reaguje na wasze hobby? Jeśli chodzi o rodziców, to raczej tak neutralnie, czasem się przyczepią, że np. mróz na zewnątrz czy do późna siedzę. Jak chodzi o przyjaciół? Mam kolegę z którym się czasem wybierzemy pod ciemne niebo, to zawsze się dobrze bawimy, no chyba że chmury są :D. Jak chodzi o resztę otoczenia - też w sumie neutralnie, jak się pochwale czasem obserwacjami to przeważnie jest reakcja - no, fajnie, ok , spoko, yhy itp. :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli ktos mi sie zapyta, czym sie interesuje, to na pierwszym miejscu / dla asekuracji / wymieniam fotografie a dopiero potem astronomie. Prawda jest taka, ze lacze / a przynajmniej staram sie laczyc / obydwie pasje.

Jezeli wychodze na ogladanie nieba przy np. -15* mrozie, to bliskie osoby potrafia pokazac palcem w czolo. Ale nie wiedza co traca. Poza tym, nie biore tego do serca.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zapytany o astronomie zaczynałem opowiadać z pasją, próbować zainteresować znajomych , ale daremne to było. Teraz kiedy znajomi znajomych mówią że słyszeli że ineteresuje się astronomią to słyszą w odzewie - No! A słyszałem że ma pan teleskop!? - Yhy :hmmm: to kończy temat ^_^ Bywają wyjątki ale bardzo sporadyczne :) Co tu mówić, zdziadziałem :wassat:

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden taki z mojej miejscowości, gość koło 30, był lekko chyba podpity i pyta się mnie: Ty, masz ten, teleskop? No mam. Ty wpadłbym do ciebie, zadzwoniłbym polukalibyśmy, ten, a co to taka jasna gwiazda piździ, kurde ale jasna. Pewnie Syriusz/Jowisz/Wenus. No i tyle, nie zadzwonił ani do mnie nie przyszedł :D. A reszta znajomych to tak jak pan Alfa Arietis pisze :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno to już było, lata dziewięćdziesiąte, posiadłem marzenie jak na tamte czasy - "żółty" newton 150/900.

Dzwonek do drzwi, matka woła, że do mnie.

Idę, a tam... chłopak, którego znałem z podstawówki jako mocnego rozrabiakę, uczestnika wielu szkolnych bójek.

Mówi, że słyszał, że mam teleskop, chciałby dołączyć i popatrzeć....

Sprzęt ten nie należał do lekkich, więc umówiliśmy się tak, że ów jegomość przybył z kilkoma równej reputacji znajomymi, pojechaliśmy na miejscówkę.

Towarzystwo odpaliło trawkę... rozpoczęliśmy obserwacje... mina chłopaków pierwszy raz widzących Saturna - bezcenna.

 

A bohater tej mojej krótkiej opowieści, Artur, do dzisiaj jest moim serdecznym przyjacielem, sam pokryty niemalże w całości tatuażami, prowadzi salon tatuażu w Holandii i jest zaangażowanym ojcem.

Ot... bardzo pozytywne zaskoczenie z dawnych lat :-)

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też najbardziej zainteresowani widokami są jaracze. I kilka osób w wieku 40+.

Dziwiło mnie że dziewczynom nie podobają się widoki przez teleskop. Teoretycznie bardziej wrażliwe na piękno, gwiazdy itp ale doszedłem do wniosku, że to nie chodzi o wrażliwość, a wiedzę i inteligencję. Bo dopiero gdy ludzie sobie zdają sprawę, że patrzą na planetę 10 razy większą niż ziemia, która lata sobie tam w kosmosie to doceniają widoki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astronomia i astrofotografia to jest wspaniała sprawa jako hobby, ale też daje wymierne korzyści dla uczniów szkół średnich. Interesowanie się astronomią pozwala na udział w olimpiadach przedmiotowych, za osiągnięcia uczniowie nagradzani są możliwością studiowania na dowolnej uczelni, a to jest bardzo ważne.

Udział w olimpiadach międzynarodowych pozwala zwiedzać inne kraje i kontynenty, w ubiegłym roku Rumunia, w bieżącym Indonezja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.