Skocz do zawartości

Lwie Trypolis


Łukasz K

Rekomendowane odpowiedzi

Dorzucę swój Tryplecik zrobiony Quadrupletem, który pojedzie w przyszłym tygodniu do reklamacji. Nie mam możliwości osiągnięcia punktowych gwiazd pomimo różnych zabiegów.

30 x 3 min, TS "pseudo" APO 65Q z Atikiem 314L+, kanał L, sensor -15 stopni, EQ6, guiding 60/210 z Atik Tytan, Leszno, 2015.04.10.

Leo triplet 20150410.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję złapać 34 po 10 min :-)

To nie jest M42 czy M31, którą można smażyć krócej :-) Ale ogólnie zdjęcie ładne.

 

 

 

Wg map, moja miejscówka jest mocno zaświetlona (załączona mapka). Eksperymentuję z czasami naświetlania, ponieważ wydaje mi się, że zwiększanie czasu powyżej 5 min z mojego obserwatorium wprowadza jedynie większe LP a nic do zdjęcia nie wnosi.

Muszę jeszcze kilka razy podejść do tego obiektu z dłuższym czasem, np. 7 min, aby ustalić optymalny czas dla RGB.

 

W przyszłym tygodniu ma dotrzeć do mnie Atik 414 EX mono, więc przesiądę się na Narrowband (oczywiście przy galaktykach, nie będzie to miało większego sensu).

light.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę swój Tryplecik zrobiony Quadrupletem, który pojedzie w przyszłym tygodniu do reklamacji. Nie mam możliwości osiągnięcia punktowych gwiazd pomimo różnych zabiegów.

30 x 3 min, TS "pseudo" APO 65Q z Atikiem 314L+, kanał L, sensor -15 stopni, EQ6, guiding 60/210 z Atik Tytan, Leszno, 2015.04.10.

Gwiazdki faktycznie dziwnie nieregularne, ale jak na ekspozycje po 3 min, to zarejestrowało się bardzo dużo. Widać, że ten Atik jest bardzo czuły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(oczywiście przy galaktykach, nie będzie to miało większego sensu).

 

No właśnie - ja dopiero kompletuje sprzęt pod Narrow Band. Zacząłem od filtra Ha 7nm. Czy fotografowanie z takim filtrem galaktyk wpłynie znacząco na detale galaktyki? Wiem, że ten filtr jest dedykowany do czego innego, ale nie ukrywam, że liczę na jego pomoc w walce z LP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No właśnie - ja dopiero kompletuje sprzęt pod Narrow Band. Zacząłem od filtra Ha 7nm. Czy fotografowanie z takim filtrem galaktyk wpłynie znacząco na detale galaktyki? Wiem, że ten filtr jest dedykowany do czego innego, ale nie ukrywam, że liczę na jego pomoc w walce z LP.

Wszystkie filtry Narrow Band przepuszczają bardzo wąskie pasmo promieniowania. Galaktyki emitują szerokie pasmo, więc nie ma sensu ich fotografia przez np. Halfa. Nie mam co prawda w tym doświadczenia jeszcze, ale poszukaj zdjęć galaktyk w necie z Ha - prawie ich nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy fotografowanie z takim filtrem galaktyk wpłynie znacząco na detale galaktyki? Wiem, że ten filtr jest dedykowany do czego innego, ale nie ukrywam, że liczę na jego pomoc w walce z LP.

Filtr Ha da Ci strasznie ciemny obraz galaktyk, a do tego nie poprawi kontrastu między galaktykami, a tłem, co jest celem filtru Ha na mgławicach. Na mgławicach filtr ten wycina większość tła, a sam obiekt zostawia prawie nienaruszony, a na galaktykach wytnie tyle samo tła, co obiektu, wiec bez sensu. Nieraz używa się Ha do dużych, jasnych galaktyk jako "bonus", żeby uwydatnić tamtejsze mgławice wodorowe, ale to tylko dodatek do normalnego zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, ciut za mocno wycięte tło.

 

Nie sądzę aby można było w warunkach miejskich mówić o tle - wyciąłem tyle aby ukryć ciapy i plamy - zresztą to były tylko testy sprzętu ;)

 

Są oczywiście obiekty i obiekty nadające się do warunków miejskich:

 

M10.jpgM15.jpg

 

Wiem że na pewno używałem filtra LP do pokazanych fotek nie pamiętam jednak czy do wszystkich.

 

Jeżeli chodzi o fotografię NB to zwykłe filtry wąskopasmowe nie załatwiają sprawy - Baader 7 nm Ha jest całkiem niezły, filtr SII 8 nm jest słaby a filtr OIII 8,5 nm jest tragiczny. Doradzam na początek skupić się na Ha i ewentualnie uzbierać na filtry Astrodona 3 lub 5 nm jeżeli masz zamiar robić poważne NB z miejsca które zaznaczyłeś.

 

P.S.

Szukając zaświetlenia w mojej okolicy znalazłem świetną mapę LP:

http://www.lightpollutionmap.info/#zoom=6&lat=6963642.87172&lon=2311912.14005&layers=B0TFFFTT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie sądzę aby można było w warunkach miejskich mówić o tle - wyciąłem tyle aby ukryć ciapy i plamy - zresztą to były tylko testy sprzętu ;)

 

Są oczywiście obiekty i obiekty nadające się do warunków miejskich:

 

attachicon.gifM10.jpgattachicon.gifM15.jpg

 

Wiem że na pewno używałem filtra LP do pokazanych fotek nie pamiętam jednak czy do wszystkich.

 

Jeżeli chodzi o fotografię NB to zwykłe filtry wąskopasmowe nie załatwiają sprawy - Baader 7 nm Ha jest całkiem niezły, filtr SII 8 nm jest słaby a filtr OIII 8,5 nm jest tragiczny. Doradzam na początek skupić się na Ha i ewentualnie uzbierać na filtry Astrodona 3 lub 5 nm jeżeli masz zamiar robić poważne NB z miejsca które zaznaczyłeś.

 

P.S.

Szukając zaświetlenia w mojej okolicy znalazłem świetną mapę LP:

http://www.lightpollutionmap.info/#zoom=6&lat=6963642.87172&lon=2311912.14005&layers=B0TFFFTT

 

Znalazłem fajne porównanie filtrów OIII. Wychodzi na to, ze Baader wcale nie jest taki zły (szczególnie biorąc pod uwagę jego cenę).

 

http://www.astroamateur.de/filter/oiii.html

 

Skąd u Ciebie takie wrażenia? Porównywałeś osobiście te filtry? Możesz pokazać jakieś przykładowe fotki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd u Ciebie takie wrażenia? Porównywałeś osobiście te filtry? Możesz pokazać jakieś przykładowe fotki?

 

Nie chcę tu prowadzić żadnej kampanii reklamowej ani nikogo do niczego namawiać lub zniechęcać, zastrzegam również że porównanie zrobiłem najlepiej jak umiałem wyłącznie w dobrej wierze. Poniżej porównanie dwóch stacków pięcioklatkowych. Klatki wykonane w odstępie 10 dni na obiekcie będącym na tej samej wysokości przez różne filtry. Obiekt znajduje się nisko na południu i w tym przypadku było to centrum miasta z LP które zamieściłem wyżej. Teraz nie jestem w stanie określić czy warunki atmosferyczne były podobne. Stacki poddane były tylko automatycznemu DDP.

 

BvA(resize).jpg

 

Pamiętaj że swoje zdanie na temat filtrów wyraziłem w kontekście ich użyteczności w okolicznościach ogromnego LP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki mają ogromny wpływ na porównanie, wiec jeśli były różne, to może być ono mocno zafałszowane. Ale zakładając, że były podobne, to chyba nic niezwykłego tu nie widać :) Węższy filtr jest dużo lepszy i tyle.

A jak chodzi o porównanie Ha do OIII baadera, to nie zgodzę się, że OIII jest dużo lepszy. One są tej samej klasy, tylko obiekty w OIII świecą znacznie słabiej i mają mniejszy kontrast od tła. Nie widzę powodu, dla którego OIII miałby być gorszy, nawet patrząc na same wykresy.

Ale jeśli mówisz to zupełnie w kontekście LP, to masz rację, że OIII baadera jest za słaby na duże LP, a Ha wystarcza, bo obiekty w nim są jaśniejsze (a tło podobnej jasności). Ale moim zdaniem w SII jest jeszcze słabszy kontrast, niż w OIII i to nawet wyraźnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj jeszcze raz podszedłem do tego obiektu. Tym razem pogoda była łaskawsza i mogłem zebrać więcej materiału.

 

Udało się 43 klatki po 7 min. w sumie prawie 5 h materiału.

 

Dla porównania poprzednie i aktualne zdjęcie.

AVERAGE small.jpg

M65 obserwat jpg small.jpg

Edytowane przez Łukasz K
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.