Skocz do zawartości

telep


Michał Bukowski

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam ze sie czepiam (fakt ze kiedys lepszy nie bylem) ale......

Michale, to co Ci ja poradze to poczytaj troszke, chociazby w internecie. O podstawowych zasadach optyki, instrumentach, itp. Polecam to znacznie bardziej niz 20 watkow typu "co jest lepsze: to czy to?". To tak ode mnie.

A poza tym: ja bym wybral Firstscopa 114. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może polece taką jedną stronę.

Michale, aby dowiedzieć się czegoś więcej o tych o to wymienionych przez Ciebie teleskopach kliknij tu. Jest to świetna strona i w dodatku bardzo przydatna. Polecam serdecznie  :salu:

 

Powiem szczerze, ze mam awersje do tej strony, bo jest wybitnie nieprzyjazna uzytkownikowi i zawsze mam wielki problem w znalezieniu czegos... A moze robie cos zle :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może polece taką jedną stronę.

Michale, aby dowiedzieć się czegoś więcej o tych o to wymienionych przez Ciebie teleskopach kliknij tu. Jest to świetna strona i w dodatku bardzo przydatna. Polecam serdecznie  :salu:

 

Powiem szczerze, ze mam awersje do tej strony, bo jest wybitnie nieprzyjazna uzytkownikowi i zawsze mam wielki problem w znalezieniu czegos... A moze robie cos zle :roll:

 

Bo jest nieprzyjazna jak cholera :mrgreen: ale wystarczy poszukać po tematach w odpowiednich działach bo tematy pierwszego teleskopu są poruszane 3 razy na tydzień i ludzie pytają o te same albo podone modele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak ciemne?
W ognisku glownym - 10, z katowka 12,5 lub 13,6. Co nie zmienia faktu, ze MTO to swietny obiektyw fotograficzny. Nadaje sie rowniez jako przenosny sprzet glownie do planet.

 

Z nasadką Soligora 90*/1,25" i naszą krótką redukcją na M42 przysłona wychodzi dokładnie 12,5  8)  

Z dużą nasadką M42/90*/2" jest już przysłona 13,6  :roll:  

A ze złączką na wprost zarówno 1,25" jak i 2" jest przysłona 10  :lol:  :lol:  :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie dziwi dlaczego nie wprowadza zwyklego, wygodniejszego, prostszego i sprawiajacego mniej problemow focusera? Tylko zabawa z przesuwaniem luster ktora ma sens tylko w drozszych modelach? (choc tez nie zawsze)
Ja do tego celu uzywam mieszka fotograficznego. Co prawda powoduje on jeszcze wieksze przeogniskowanie MTO, co zwieksza aberracje sferyczna i oczywiscie pogarsza swiatosile, ale za to mozna bardzo dokladnie tym ustawic ostrosc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.