Jump to content

Prosze o jeszcze jedna porade


Konrad Gałązka
 Share

Recommended Posts

Ciagle mam bałagan w głowie i trudno mi się zdecydować...

 

Zastanawiam się nad jedną rzeczą. Podoba mi się teleskop AstroView 6EQ, ale kosztuje prawie 1900 zł, porównując jednak jego osiągi z teleskopami o lustrze 200mm to nie ma jakiejś rażącej różnicy (przynajmniej dla mnie). Zastanawiam się dlatego czy nie lepiej kupić coś tańszego jak na przykłąd Celestron'a Frist Scope 114. Bressera Galaxia 114 wyłączyłem z tego towarzystwa, ma takie same lustro, tę samą ogniskową i kosztuje znacznie więcej niż Celestron FirstScope 114. Dlatego prosze o jeszcze jedną poradę. Czy naprawdę lepiej kupić tę 150 AstroView, czy też kupić 114'tke i zbierać później na coś znacznie większego w miarę wzrostu moich doświadczeń. Martwię się jeszcze jedną rzeczą - ten mój stary uniwersał ma lustro 110, ale trudno nim zobaczyć wyraxnie cokolwiek poza księżycem. Wiem że sprzęt sprzętowi nierówny, ale obawiam się że z Celestronem 114 mozę być podobnie...

Link to comment
Share on other sites

Moze poczekac i dozbierac pieniedzy . Ten teleskop co masz to mozna poprawic . Jak twoj montaż nie ma zbytnich luzow to uklad optyczny tuby jest do korekcji . Koszt w/g mnie od 50-300 zl .

Link to comment
Share on other sites

Tak jest, pośpiech jest złym doradcą.

 

W każdym razie gdybym ja nie zdecydował się na tani 114mm za 800zł to zbierałbym jak już na np. Syntę 8" = 203mm a nie bawiłbym się w coś pośredniego - przejściowego...

 

Decision is yours, of course...

Link to comment
Share on other sites

Masz rację Marcinie...nie wiem czy moja decyzja jest dobra, ale postanowiłem kupić refraktorek do 800 zł max (wybrałem Observer'a 70mm EQ) a później będe zbierał na co MEGA.

 

W takim ukladzie są 3 wyjścia:

 

1.Kupisz ZRT i popełnisz najwiekszy błąd swojego życia. Aby dawała ona przyzwoite obrazy wymaga przeróbki w astrokraku i jej ostateczny koszt z okularami wyniesie ok 1000zł

 

2.Kupisz Observer'a 70mm EQ ( ok 800 zł) dobra to lueta ale gabaryty obiektywu nie za duże.

 

3. Kupisz 114mm Celestrona (ok 800 zł) i zrobisz najlepiej.

 

PS Do MarcinaL

Mam już dosyć odradzania ludziom ZRT a robie to z przekonaniem że robie slusznie a luneta ta nie nadaje się do astro lepiej niż Optisany 60mm z powiekszeniem 500x.

Konrad nie czytal naszego sporu na forum na temat dawanych obrazów w ZRT i teleskopie 114mm a bardzo wielka szkoda bo by się przekonal kto i na ile jest odpowiedzialny w dziedzinie możliwości uzyskiwanych obrazów przez dany sprzęt. Chyba jednak przestane odradzać ludziom ciemne jak jaskinie Mordoru MTO oraz ZRT z dobrym obiektywem ale beznadziejnym okularem i statywem bo wychodze tylko na awanturnika, niech ludzie kupują ten sprzet ale potem mają pretensje tylko do siebie i życzliwie doradzających forumowiczów. Napisz Marcinie proszę recenzję tego co widać przez nieprzerobioną ZRT i potem ją polecaj podpierając się tą recenzją. Nie widać w niej nawet połowę tego co 114mm Newtonie, nie posiada montażu paralaktycznego, posiada aberrację chromatyczną (ile razy to można powtarzać)

 

 

Mój opis tego co widać w 114mm zwierciadle.

 

Merkury - Ładnie widoczne fazy.

Wenus - Ładnie widoczne fazy, także obserwacje w dzień.

Mars - Kontynenty i morza oraz czapa polarna

Jowisz - Widoczne księżyce Galileuszowe, dwa pasy oraz ich kolory, ciemniejsze bieguny,

WCP, cienie księżyców Jowisza na jego tarczy, oraz czasami subtelniejsze

szczegóły pasów.

Saturn - Widoczne pierścienie oraz szczelina Cassiniego, cień planety na pierścieniach, pas

równikowy i pięć księżyców Saturna : Tytan, Rhea, Dione, Tethys, Japetus

Uran - Tarczka oraz kolor

Neptun - Tarczka oraz kolor

 

 

Obiekty DS. (Uzyskane efekty zależą od predyspozycji wzrokowych i miejsca obserwacji)

 

M27- widać kształt

M57- pierścień

M42- piękny widok, dostrzegalne niektóre struktury, oraz bez problemu trapez

M13- wysyp gwiazd

M15- widać czasami najjaśniejsze gwiazdy

M97 oraz M108

Wiele galaktyk w Pannie oraz w Lwie np.: M95, M96, M105, NGC 3371, 3412, 3377

 

Gwiazdy

Obraz gwiazd prawie punktowy, choć wydaje się zwierciadło główne mieć lekki astygmatyzm

Beż problemu dzieli Epsilony Lutni .

Link to comment
Share on other sites

A ja nadal uważam mając 8" Syntę że w 70mm soczewkowej nieprzerobionej leciutkiej prościutkiej ZRT 457 (ten wariant też nadal używam) za ok. 300zł też sporo widać z powerem 60x - spokojnie większość tarczek planet do Urana i jasne DS-y - może użytkownicy ZRT zechcieliby to potwierdzić.

 

PS. Potem jak się nabawię napiszę co widać przez fajniutką taniutką ruską ZT 15-60x66 ZOOM - wszyscy domownicy u mnie się zachwycają jej możliwościami z integralnym zoomem, kompaktowością , integralnym statywikiem, lekkością... same zalety 66mm refraktorka za niecałe 400zł...

 

PS2. Tak się złożyło iż na Kudłaczach zostałem z mobilnym travelerkiem ZRT 457 (w wersji z nasadką 45*) jako podstawowym "teleskopikiem" i widziałem praktycznie wszystkie M-ki jakie inni obserwowali np. przez 8" lustro... To wynik znakomitego obiektywu achro Fraunhofera... Hamalu co Ty opowiadasz o 1000zł... najwyżej nasadka + okularek i za 180zł = razem ok. 500zł może być (ale i tak to niekoniecznie, wystarczy standard za ok. 300zł)

Link to comment
Share on other sites

Bzdurę palnąłem jakich mało :Boink:

 

Taką recenzję lepiej niech napiszą inne osoby bo nie mam ochoty czytać o rojach księzyców saturma np Mimas albo plejadach obok Slońca.

Do takiej recenzji trzeba cechować się odpowiedzialnością a nie fantazją.

Link to comment
Share on other sites

z powerem 60x - spokojnie większość tarczek planet do Urana

 

Marcinie bzdury piszesz po raz kolejny! Jesteś nieodpowiedzialny i mącisz ludziom w głowie. Ciekawe kiedy zaczną kierować do Ciebie roszczenia????

Link to comment
Share on other sites

Witaj

Posłuchaj Hamal'a wie co widział,lepiej weź tą 114 i nie pakuj się w zadne zoomy bo sie srodze zawiedziesz,a pozatym ja też oglądałem przez 114 natępnie przez 150 i w końcu przez 200 te same obiekty i rzeczywiście stosunek ceny do mozliwości był najlepszy przy 114 więc ......decyzja należy do Ciebie najlepiej jakbyś miał możliwość porównać co jak przez co widać w tym samym czasie i warunkach,ale z tym to wiem że ciężko,ach zapomniałem dodać że oglądałem przez teleskopy "Optisan'a" mających nienajlepszą opinię jednak jak dobrze trafisz to widać przez nie wcale nie tak źle jak niektórzy piszą,zresztą to są moje "3 grosze".Zobacz wątek "Katowickie wyprawy obserwacyjne" na tym forum.

Pozdrawiam Tedi

Link to comment
Share on other sites

Nie mówię o zoomach ale ZRT 457 - ma najlepszy stosunek możliwości do ceny ok. 300zł i nawet sporo przez ZRT widać - kto tego ZRT nie ma w ręce to niech bzdur nie opowiada!

 

Dlaczego naciągacie początkującego na wyższe wydatki niż potrzebne - jak tak można...

Link to comment
Share on other sites

Oskarze masz ZRT w ręce czy wypisujesz kolejne bzdury mącąc początkującym w głowach? Optyka w ZRT a w szczególności 70mm obiektyw achromatyczny Fraunhofera jest naprawdę dobra jak za 300zł.

Link to comment
Share on other sites

W zaświetlonym Poznaniu Cassiniego nie widać w ogóle, poza miastem może ledwo - ledwo ale raczej trzeba się jej domyślać... do tego akurat używam Synty 8"=203mm bo 70mm soczewka to na to akurat za mało ze swoją za małą rozdzielczością, jasnością etc. ... ale czegóż wymagać od taniutkiego prościutkiego refraktorka za 300zł - wystarczy chyba że przy "standardowych" 60x w ogóle widać wspaniale i wyraźnie oddzielony od planety pierścień Saturna.

 

Dodam że parę lat temu przeżyłem szok jak w dniu w którym przyszła do mnie ZRT 457 od razu wieczorem ujrzałem Saturna z wyraźnym pierścieniem - dzwoniłem po znajomych jak opętany w takim byłem szoku...

 

No niestety, przerwa Cassiniego i tym bardziej Enckego to nie przez taniutki ZRT tylko przez wielkie lustro i to pewnie jak Enckego to w Bieszczadach jak ktoś ma jeszcze sokoli wzrok... (ja Enckego w życiu nie widziałem przez żaden sprzęt a byłem w Bieszczadach na AstroParty).

Link to comment
Share on other sites

Nie widać a w 114mm Newtonie na całym obwodzie i nie ma tu zwiazku jasne niebo bo to planety :salu:

No dobrze Hamalu ale za kilka razy wyższą cenę... Poza tym szczegóły powierzchni Księżyca, planet etc. nawet wyrażniej widać w tańszym soczewkowym refraktorku ZRT niż w lustrze bardziej rozmywającym obrazy ... zależy co kto lubi.

 

Ja jako lustro wybrałem od razu 8"=203mm, a ZRT mam jako milutki leciutki travelerek ze statywikiem we własnym futerale - polecam, naprawdę warto za ok. 300zł.

Link to comment
Share on other sites

Dobra, jak widać w oryginalnym ZRT szczelinę Cassiniego ?
Przerobiona za to podobno widac.

 

Podobno i pewnie czasami :? Dobra nie ma co zaczynać na nowo bo Was i tak nie przekonam, tylko na Boga nie ładujcie ludzi na początek kariery astro w ta lunetę, proszę.

 

[ Add: 20 Aug 2004 13:54 ]

Nie widać a w 114mm Newtonie na całym obwodzie i nie ma tu zwiazku jasne niebo bo to planety :salu:

No dobrze Hamalu ale za kilka razy wyższą cenę... Poza tym szczegóły powierzchni Księżyca, planet etc. nawet wyrażniej widać w tańszym soczewkowym refraktorku ZRT niż w lustrze bardziej rozmywającym obrazy ... zależy co kto lubi.

 

 

Co Ci rozmywa obraz? Widzialeś w ZRT Ksieżyc 300x z dobrym obrazem? Aberracja chromatyczna zjadła by wszystkie detale.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.