Skocz do zawartości

Prosze o jeszcze jedna porade


Konrad Gałązka

Rekomendowane odpowiedzi

Ciagle mam bałagan w głowie i trudno mi się zdecydować...

 

Zastanawiam się nad jedną rzeczą. Podoba mi się teleskop AstroView 6EQ, ale kosztuje prawie 1900 zł, porównując jednak jego osiągi z teleskopami o lustrze 200mm to nie ma jakiejś rażącej różnicy (przynajmniej dla mnie). Zastanawiam się dlatego czy nie lepiej kupić coś tańszego jak na przykłąd Celestron'a Frist Scope 114. Bressera Galaxia 114 wyłączyłem z tego towarzystwa, ma takie same lustro, tę samą ogniskową i kosztuje znacznie więcej niż Celestron FirstScope 114. Dlatego prosze o jeszcze jedną poradę. Czy naprawdę lepiej kupić tę 150 AstroView, czy też kupić 114'tke i zbierać później na coś znacznie większego w miarę wzrostu moich doświadczeń. Martwię się jeszcze jedną rzeczą - ten mój stary uniwersał ma lustro 110, ale trudno nim zobaczyć wyraxnie cokolwiek poza księżycem. Wiem że sprzęt sprzętowi nierówny, ale obawiam się że z Celestronem 114 mozę być podobnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, pośpiech jest złym doradcą.

 

W każdym razie gdybym ja nie zdecydował się na tani 114mm za 800zł to zbierałbym jak już na np. Syntę 8" = 203mm a nie bawiłbym się w coś pośredniego - przejściowego...

 

Decision is yours, of course...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie mogę go kupić ??

 

ZRT 457 choćby na Allegro nawet za 299zł:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=29636242

 

Sam ostatnio kupiłem ZT 15-60x66 ZOOM (za niecałe 400zł) do obserwacji ziemskich, trochę do astronomii etc. - jestem zachwycony tą lunetką.

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=29482133

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Marcinie...nie wiem czy moja decyzja jest dobra, ale postanowiłem kupić refraktorek do 800 zł max (wybrałem Observer'a 70mm EQ) a później będe zbierał na co MEGA.

 

W takim ukladzie są 3 wyjścia:

 

1.Kupisz ZRT i popełnisz najwiekszy błąd swojego życia. Aby dawała ona przyzwoite obrazy wymaga przeróbki w astrokraku i jej ostateczny koszt z okularami wyniesie ok 1000zł

 

2.Kupisz Observer'a 70mm EQ ( ok 800 zł) dobra to lueta ale gabaryty obiektywu nie za duże.

 

3. Kupisz 114mm Celestrona (ok 800 zł) i zrobisz najlepiej.

 

PS Do MarcinaL

Mam już dosyć odradzania ludziom ZRT a robie to z przekonaniem że robie slusznie a luneta ta nie nadaje się do astro lepiej niż Optisany 60mm z powiekszeniem 500x.

Konrad nie czytal naszego sporu na forum na temat dawanych obrazów w ZRT i teleskopie 114mm a bardzo wielka szkoda bo by się przekonal kto i na ile jest odpowiedzialny w dziedzinie możliwości uzyskiwanych obrazów przez dany sprzęt. Chyba jednak przestane odradzać ludziom ciemne jak jaskinie Mordoru MTO oraz ZRT z dobrym obiektywem ale beznadziejnym okularem i statywem bo wychodze tylko na awanturnika, niech ludzie kupują ten sprzet ale potem mają pretensje tylko do siebie i życzliwie doradzających forumowiczów. Napisz Marcinie proszę recenzję tego co widać przez nieprzerobioną ZRT i potem ją polecaj podpierając się tą recenzją. Nie widać w niej nawet połowę tego co 114mm Newtonie, nie posiada montażu paralaktycznego, posiada aberrację chromatyczną (ile razy to można powtarzać)

 

 

Mój opis tego co widać w 114mm zwierciadle.

 

Merkury - Ładnie widoczne fazy.

Wenus - Ładnie widoczne fazy, także obserwacje w dzień.

Mars - Kontynenty i morza oraz czapa polarna

Jowisz - Widoczne księżyce Galileuszowe, dwa pasy oraz ich kolory, ciemniejsze bieguny,

WCP, cienie księżyców Jowisza na jego tarczy, oraz czasami subtelniejsze

szczegóły pasów.

Saturn - Widoczne pierścienie oraz szczelina Cassiniego, cień planety na pierścieniach, pas

równikowy i pięć księżyców Saturna : Tytan, Rhea, Dione, Tethys, Japetus

Uran - Tarczka oraz kolor

Neptun - Tarczka oraz kolor

 

 

Obiekty DS. (Uzyskane efekty zależą od predyspozycji wzrokowych i miejsca obserwacji)

 

M27- widać kształt

M57- pierścień

M42- piękny widok, dostrzegalne niektóre struktury, oraz bez problemu trapez

M13- wysyp gwiazd

M15- widać czasami najjaśniejsze gwiazdy

M97 oraz M108

Wiele galaktyk w Pannie oraz w Lwie np.: M95, M96, M105, NGC 3371, 3412, 3377

 

Gwiazdy

Obraz gwiazd prawie punktowy, choć wydaje się zwierciadło główne mieć lekki astygmatyzm

Beż problemu dzieli Epsilony Lutni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nadal uważam mając 8" Syntę że w 70mm soczewkowej nieprzerobionej leciutkiej prościutkiej ZRT 457 (ten wariant też nadal używam) za ok. 300zł też sporo widać z powerem 60x - spokojnie większość tarczek planet do Urana i jasne DS-y - może użytkownicy ZRT zechcieliby to potwierdzić.

 

PS. Potem jak się nabawię napiszę co widać przez fajniutką taniutką ruską ZT 15-60x66 ZOOM - wszyscy domownicy u mnie się zachwycają jej możliwościami z integralnym zoomem, kompaktowością , integralnym statywikiem, lekkością... same zalety 66mm refraktorka za niecałe 400zł...

 

PS2. Tak się złożyło iż na Kudłaczach zostałem z mobilnym travelerkiem ZRT 457 (w wersji z nasadką 45*) jako podstawowym "teleskopikiem" i widziałem praktycznie wszystkie M-ki jakie inni obserwowali np. przez 8" lustro... To wynik znakomitego obiektywu achro Fraunhofera... Hamalu co Ty opowiadasz o 1000zł... najwyżej nasadka + okularek i za 180zł = razem ok. 500zł może być (ale i tak to niekoniecznie, wystarczy standard za ok. 300zł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Posłuchaj Hamal'a wie co widział,lepiej weź tą 114 i nie pakuj się w zadne zoomy bo sie srodze zawiedziesz,a pozatym ja też oglądałem przez 114 natępnie przez 150 i w końcu przez 200 te same obiekty i rzeczywiście stosunek ceny do mozliwości był najlepszy przy 114 więc ......decyzja należy do Ciebie najlepiej jakbyś miał możliwość porównać co jak przez co widać w tym samym czasie i warunkach,ale z tym to wiem że ciężko,ach zapomniałem dodać że oglądałem przez teleskopy "Optisan'a" mających nienajlepszą opinię jednak jak dobrze trafisz to widać przez nie wcale nie tak źle jak niektórzy piszą,zresztą to są moje "3 grosze".Zobacz wątek "Katowickie wyprawy obserwacyjne" na tym forum.

Pozdrawiam Tedi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię o zoomach ale ZRT 457 - ma najlepszy stosunek możliwości do ceny ok. 300zł i nawet sporo przez ZRT widać - kto tego ZRT nie ma w ręce to niech bzdur nie opowiada!

 

Dlaczego naciągacie początkującego na wyższe wydatki niż potrzebne - jak tak można...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zaświetlonym Poznaniu Cassiniego nie widać w ogóle, poza miastem może ledwo - ledwo ale raczej trzeba się jej domyślać... do tego akurat używam Synty 8"=203mm bo 70mm soczewka to na to akurat za mało ze swoją za małą rozdzielczością, jasnością etc. ... ale czegóż wymagać od taniutkiego prościutkiego refraktorka za 300zł - wystarczy chyba że przy "standardowych" 60x w ogóle widać wspaniale i wyraźnie oddzielony od planety pierścień Saturna.

 

Dodam że parę lat temu przeżyłem szok jak w dniu w którym przyszła do mnie ZRT 457 od razu wieczorem ujrzałem Saturna z wyraźnym pierścieniem - dzwoniłem po znajomych jak opętany w takim byłem szoku...

 

No niestety, przerwa Cassiniego i tym bardziej Enckego to nie przez taniutki ZRT tylko przez wielkie lustro i to pewnie jak Enckego to w Bieszczadach jak ktoś ma jeszcze sokoli wzrok... (ja Enckego w życiu nie widziałem przez żaden sprzęt a byłem w Bieszczadach na AstroParty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widać a w 114mm Newtonie na całym obwodzie i nie ma tu zwiazku jasne niebo bo to planety :salu:

No dobrze Hamalu ale za kilka razy wyższą cenę... Poza tym szczegóły powierzchni Księżyca, planet etc. nawet wyrażniej widać w tańszym soczewkowym refraktorku ZRT niż w lustrze bardziej rozmywającym obrazy ... zależy co kto lubi.

 

Ja jako lustro wybrałem od razu 8"=203mm, a ZRT mam jako milutki leciutki travelerek ze statywikiem we własnym futerale - polecam, naprawdę warto za ok. 300zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, jak widać w oryginalnym ZRT szczelinę Cassiniego ?
Przerobiona za to podobno widac.

 

Podobno i pewnie czasami :? Dobra nie ma co zaczynać na nowo bo Was i tak nie przekonam, tylko na Boga nie ładujcie ludzi na początek kariery astro w ta lunetę, proszę.

 

[ Add: 20 Aug 2004 13:54 ]

Nie widać a w 114mm Newtonie na całym obwodzie i nie ma tu zwiazku jasne niebo bo to planety :salu:

No dobrze Hamalu ale za kilka razy wyższą cenę... Poza tym szczegóły powierzchni Księżyca, planet etc. nawet wyrażniej widać w tańszym soczewkowym refraktorku ZRT niż w lustrze bardziej rozmywającym obrazy ... zależy co kto lubi.

 

 

Co Ci rozmywa obraz? Widzialeś w ZRT Ksieżyc 300x z dobrym obrazem? Aberracja chromatyczna zjadła by wszystkie detale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.