Skocz do zawartości

Prowadzenie ręczne a ogniskowa


Szymek_O

Rekomendowane odpowiedzi

Myśle, że niewielka ilośc montazy paralaktycznych zwłaszcza tych tańszych nie pozwoli na uzyskanie dobrego zdjęcia przy dluzszych czasach naswietlania i ogniskowych wiekszych niż 500 mm. Dokładność prowadzenia przy wyższych ogniskowych musi być niemal idealna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sprawdzić z jaką dokładnoscią potrafisz prowadzić, tzn jak duże są odchyłki kątowe w lewo i prawo od środka krzyża (zakładam, ze ustawisz oś biegunową dokładnie na Gwiazdę Polarną). Potem wystarczy obliczyć jaka długość śladu odpowiada tym odchyłkom na kliszy po wywołaniu i będziesz znał odpowiedź. Przypuśćmy, że potrafisz prowadzić z dokładnością +/- 1', czyli w sumie 2'. Pole widzenia obiektywu 300mm wynosi ok. 7st (w poziomie; aparat analogowy). Taki błąd prowadzenia będzie odpowiadał rozmyciu obrazów gwiazd na odbitce 10x15cm: [2'/(7x60')]/150mm = 0.7mm, czyli gwiazdy powinny jeszcze niewiele różnić się od punktów. Dotyczy to oczywiscie rozmiarów gwiazd na równiku. Dla innych deklinacji musisz pomnożyć wynik przez cos(dekl).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy ten wzór jest dobry cos mi małe wyniki wychodza

 

[ Add: Pią 20 Sie, 2004 ]

Już wiem tam gdzie jest /150 ma być *150

 

Jasne, że tak, sorki :Kwiatek:

 

Ogólnie mozna to zapisać tak:

 

L = EDcos(dekl) / F

 

Gdzie: L - rozmiar gwiazdy na odbitce, D - rozmiar odbitki, E - amplituda błędu prowadzenia, dekl - deklinacja obiektu, F - pole widzenia obiektywu w poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw teorię i weź się od razu za praktykę. Jak nabędziesz wprawy, nie potrzebne Ci będą żadne wzory, bo sam określisz swój błąd prowadzenia. Ja np. z lunetą o pow. 50x. prowadze z dokładnością +- 5", co pozwala fotografować z ogniskową do 100 cm. na kliszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi dokładnie odpowiedzieć, musisz to sobie jakoś wyobrazić. Jak bedzie wyglądał na zdjęciu ślad słabej gwiazdy długi na pół milimetra? Czy wydłużenie będzie wyraźne? Będzie widoczne, ale raczej nie będzie jeszcze raziło. Myślę, że 0.5mm to górna granica.

Innymi słowy dasz radę, jezeli np. obiektyw 300mm będziesz prowadził z dokładnoscią do ok. +/- 40" (dla obiektów na równiku).

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pentacona 2,8/135 Auto jak by co to sprzęt mam w stopce napisany

 

No tak. Z taką ogniskową nie masz co się stresować. MUSI wyjść dobrze.

Też kiedyś fotografowałem tym obiektywem, w sumie niezłe szkło, tylko fatalne warstwy przeciwodblaskowe. Jak już nabierzesz wprawy, to na nastepny zakup polecam Taira-3 300/4.5. Można go dostać za pół-darmo, a to kawał solidnego ruskiego obiektywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.