Skocz do zawartości

Wyważenie tuby Newtona na Dobsonie


astrokarol

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

mam taki mały problemik.

Mam taką tubę jak na zdjeciu. Te koła umożliwiają założenie tuby na montaż dobsona. Ma on 4 łożyska, to same rozwiązanie co w syntach te biały korki.

Do tuby jest szukacz 6x30 a do wyciagu z przedłużką 2" wkładam ciężkie okulary 2"/1,25" (SW SWA).

Od kąta przechylenia około 45 stopni samoczynie opada mimo, że hamulec jest mocno dociągnięty.

 

Jak ją wyważyć ?

2015-06-23-3201.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może podsyp te łożyska piaskiem? ;)

a już poważniej, to właśnie przez zbyt małe opory przez zastosowanie łożysk, ale u Ciebie łatwo rozwiązać ten problem, po prostu zamontuj jakąs małą przeciwagę (np. od EQ1) na pręcie łączącym obejmy, coś jak w starej wadze medycznej:

 

242652993_4_644x461_stara-waga-labolator

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z zamontowaniem małej masy po przeciwnej stronie jest taki jak widać na obrazku. Masa musi być zamontowana daleko od punktu podparcia, co w dobsonie jest niemożliwe. Owszem ciężarek pomaga, ale do pewnego kąta w którym zaczyna podnosić tubę. Dopiero sprężyna wspomagana przez prawo Hooke'a jest w stanie załatwić sprawę. Jest to stare i sprawdzone rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc jednak już sam wpadłem na pomysł rozwiązania problemu. Będą prawdopodobnie dwie przeciwwagi albo będę przesuwał tubę w obejmach.

Rozwiązanie ukarzę się możliwie szybko na forach gdy tylko zbuduje Dobsona.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pewnie już masz rozwiązanie problemu bo już trochę czasu upłynęło, ale z własnego doświadczenia mogę podpowiedzieć, że łożyska zupełnie się nie sprawdzają (poza łożyskiem meblarskim w podstawie). Lepiej użyć kawałki filcu albo coś podobnego. Nawet teflon się średnio sprawdza. Fajnie, że zrobiłeś takie duże koła - im większe tym lepsze. Mam obecnie GSO 10" i też będę przerabiać montaż bo łożyska w osi poziomej to porażka moim zdaniem (po dociągnięciu hamulca tuba chodzi nieco ciężej ale generują się drgania). Mając SW200/1000 (na zdjęciu) też przesuwałem tubę na obejmach - to wspaniała sprawa, bo nie tylko można wyważyć teleskop ale też ustawić sobie wyciag w dowolnej pozycji. Dlatego obejmy zastosuję też w GSO. Jak zrobię to się pochwalę (tylko kiedy, dlaczego doba nie ma 100 godzin ?).

IMG_5550.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.