Skocz do zawartości

Bootydy czerwcowe


dobsonme

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś w nocy przekonałem się jak mało wiemy o dynamice tego roju.

Samo jego istnienie jest dość ciekawe gdyż jego kometa macierzysta 7P/Pons-Winnecke, ma peryhelium w odległośći 1.24 j.a. czyli tylko jakieś dalekie wyrzuty materii do nas docierają. Co więcej kometa 30 stycznia tego roku zaliczyła kolejne zbliżenie do Słońca i wyprodukowała kolejną porcję materii, która jest dla nas zagadką. W dodatku wygląda na to, że wysokie ZHR w latach 1998 i 2004 pochodziły z innej orbity niż ta po której kometa porusza się obecnie co też nie wróży dobrze zarówno przewidywaniom jak i żywotowi roju.

W tym roku rój powinien zakończyć swoją aktywność tydzień temu, co jak na niego jest dość dawno, a tu dzisiaj w nocy udało mi się jednego zaobserwować.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Czy są jakieś aktualizacje, jak wyglądała aktywność roju przez ostatnie lata? Może w ostatniej dekadzie na tym polu się poprawiło i jest spora szansa na to, by w tym roku zaobserować chociaż kilka. Czy jest jakaś strona www zbierająca dane w całość i udpostępnia je później?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wprawdzie jest już po maksimum roju, ale chciałbym podzielić się obserwacjami z ostatniej nocy. Nie były one celem obserwacji. Dostrzegłem je przypadkiem patrząc akurat w ten rejon nieba. Między godziną 23 a 1 dostrzegłem dwa meteory spalające się w atmosferze. Pierwszy to bardzo jasny (możliwe że poniżej -4 mag.), smukły bolid, ale z widocznie szerszą komą względem warkocza o pięknej barwie żółto-pomarańczowo-białej. Warkocz barwy brudnej bieli. Widoczny przez około 2 do 3 sekund. Drugi zdecydowanie ciemniejszy - w zasadzie tylko barwy szarej - widziany przez około 2 sekundy. Oba leciały niemal pionowo w dół od mniej więcej połowy konstelacji Węża przez Wagę/Skorpiona. Możliwe że meteoroidy pochodziły z roju czerwcowych bootydów, jednak możliwe jest również, iż należą do całorocznego roju Antyhelion. Jak sądzicie?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, grzegorz15 napisał(a):

Wprawdzie jest już po maksimum roju, ale chciałbym podzielić się obserwacjami z ostatniej nocy. Nie były one celem obserwacji. Dostrzegłem je przypadkiem patrząc akurat w ten rejon nieba. Między godziną 23 a 1 dostrzegłem dwa meteory spalające się w atmosferze. Pierwszy to bardzo jasny (możliwe że poniżej -4 mag.), smukły bolid, ale z widocznie szerszą komą względem warkocza o pięknej barwie żółto-pomarańczowo-białej. Warkocz barwy brudnej bieli. Widoczny przez około 2 do 3 sekund. Drugi zdecydowanie ciemniejszy - w zasadzie tylko barwy szarej - widziany przez około 2 sekundy. Oba leciały niemal pionowo w dół od mniej więcej połowy konstelacji Węża przez Wagę/Skorpiona. Możliwe że meteoroidy pochodziły z roju czerwcowych bootydów, jednak możliwe jest również, iż należą do całorocznego roju Antyhelion. Jak sądzicie?

W granicach godziny 1 też jednego wczoraj widziałem - bardzo szybki z okolic zenitu w kierunku Wegi, więc może to był ten drugi o którym piszesz. Lokalizacja płd Wlkp.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, grzegorz15 napisał(a):

Możliwe. Skupiłem się na obiektach w Strzelcu i Skorpionie, więc wysoko w górę nie patrzyłem, stąd nie zaobserwowałem ich pełnej trajektorii.


Czy to jest ten pierwszy, którego widziałeś? :)

 

https://www.facebook.com/skytinel/videos/1157041745337059

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, GroundhoppingWLKP napisał(a):

W granicach godziny 1 też jednego wczoraj widziałem - bardzo szybki z okolic zenitu w kierunku Wegi, więc może to był ten drugi o którym piszesz. Lokalizacja płd Wlkp.

Bootydy czerwcowe są bardzo wolne, więc to meteor z innego roju lub sporadyczny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, grzegorz15 napisał(a):

/.../ Oba leciały niemal pionowo w dół od mniej więcej połowy konstelacji Węża przez Wagę/Skorpiona. Możliwe że meteoroidy pochodziły z roju czerwcowych bootydów, jednak możliwe jest również, iż należą do całorocznego roju Antyhelion. Jak sądzicie?

Jeśli pamiętasz ich trasy wśród gwiazd, to naszkicuj je w atlasie Brno (mapka 5 lub 9)

http://ftp.pkim.org/data/www.imo.net/brno/

i sprawdzimy, czy Twoje kreski celują w radiant.

Poniżej mapka z zaznaczonym radiantem JBO (współrzędne 14:55 +48st):

brno5.jpg.c96155cccba7116596d009758b25c4df.jpg

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.