Skocz do zawartości

teleskop w mieście


dawid87

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Przeczytaj temat "Zanim zadasz pytanie" przyklejony na tym podforum. Jest kilka informacji, których nie zamieściłeś.

Co chcesz obserwować? Jakie duże jest to miasto? Jaki duży masz balkon? To wszystko ma znaczenie.

 

Nie wiem co to znaczy, że jesteś leniwy- mam nadzieję że teleskop udźwigniesz a wiedzę na temat astronomii będziesz chciał zdobywać- inaczej się nie da ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakbys podwoil swoj budzet, to byloby super :-)

cos kolo tego http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-8-goto,d2012.htmllub zamiast 8" to 6", tylko z miejscem (wymiarami) moze byc slabo....

System GOTO jest niezastapiony, chyba ze chcesz pol godziny celowac w jeden obiekt zanimi go zaobaczysz :-)

 

z jakiego miasta jestes?

warto jechac do jakiegos najblizszego sklepu z teleskopami (nie hipermarket!) i zobaczyc jak to wyglada na live gabarytowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakbys podwoil swoj budzet, to byloby super :-)

cos kolo tego http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-8-goto,d2012.htmllub zamiast 8" to 6", tylko z miejscem (wymiarami) moze byc slabo....

System GOTO jest niezastapiony, chyba ze chcesz pol godziny celowac w jeden obiekt zanimi go zaobaczysz :-)

 

z jakiego miasta jestes?

warto jechac do jakiegos najblizszego sklepu z teleskopami (nie hipermarket!) i zobaczyc jak to wyglada na live gabarytowo.

No znając balkony w blokach to raczej to mu się nie zmieści. Tutaj chyba lepiej się sprawdzi jakiś paralaktyk lub AZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,jeśli do miasta i na balkon to tylko księżyc i planety,na ds-ach kolega nie zawalczy.Maczek 102 lub lepiej 127 na montażu azymutalnym byłby tu najlepszym wyborem,z syntą na dobsonie dałbym sobie spokój no chyba że kolega dysponuje tarasem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i osobiście nie polecam GoTo. Według mnie z tą drogą zabawką obserwacje nie są takie owocne. Owszem, obiekt masz praktycznie od razu w polu widzenia, ale w mojej opinii samodzielne odnalezienie pożądanego obiektu daje o wiele więcej frajdy z obserwacji. Poza tym łatwiej nauczyć się nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System GOTO jest niezastapiony, chyba ze chcesz pol godziny celowac w jeden obiekt zanimi go zaobaczysz :-)

 

 

Nie zgadzam się kompletnie.

 

1. Jasne obiekty Messiera są bardzo łatwe w odnalezieniu. Na początku można nawet wziąć laptopa ze Stellarium na obserwacje, bo i tak nie będziemy szukać galaktyk 12mag na pierwszy ogień.

2. GoTo wcale nie gwarantuje poprawnego znalezienia obiektu

3. Wyszukując obiekt samodzielnie uczymy się nieba, dzięki czemu łatwiej jest znajdować coraz słabsze obiekty, polegając na GoTo możemy się "przejechać"

4. GoTo jest drogie. Kolega dawid87 jasno określił, ile ma do wydania, więc propozycje "Dobrze by było gdybyś podwoił budżet" są nie na miejscu

 

Kupiłem teleskop na Dobsonie mając 15 lat, nie miałem nigdy GoTo, nieba się nauczyłem. Moim zdaniem jest to zbędna rzecz, jeśli ktoś ma odrobinę cierpliwości i jest w stanie poświęcić trochę czasu na naukę nieba i przygotowanie do obserwacji.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,jeśli do miasta i na balkon to tylko księżyc i planety,na ds-ach kolega nie zawalczy.Maczek 102 lub lepiej 127 na montażu azymutalnym byłby tu najlepszym wyborem,z syntą na dobsonie dałbym sobie spokój no chyba że kolega dysponuje tarasem.

 

Mak 102mm to to samo co refraktor 70mm. Refraktorek 70/700 jest mały, mobilny i... kilkakrotnie tańszy. A ze względu na aperturę i długość ogniskowej nie trzeba się u niego obawiać aberracji chromatycznej.

 

Nie mówię, że nic nie będzie widać przez Maka 102, bo będzie. Ale osobiście nie widzę sensu wydawania takiej kasy, skoro za znacznie mniejsze pieniądze zobaczymy to samo w refraktorze 70/700, no chyba, że MAk 102 nam się podoba, wówczas nie ma rady i trzeba go kupić ;)

 

Za te pieniądze (a nawet w dalszym ciągu znacznie mniejsze) to kupiłbym refraktor 90/1000 http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=852&lunety=Teleskop_Celestron_AstroMaster_90_AZ_R-90/1000 - chyba najkorzystniej wychodzi, ale to tylko na duży balkon, więc raczej odpada w tym wypadku taka bądź co bądź kolubryna.

Jeśli taka długa tuba na balkon się nie zmieści, to trzeba dozbierać na jakiś tani montażyk AZ i kupić maka 127 o jak najdłuższej ogniskowej (więc Bresser 127/1900 :)http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_35&products_id=2747&lunety=Tuba_optyczna_Bresser_MAK_MC_127/1900_f/15_OTA). Tubę można kupić poniżej 1500 zł Montaż - osobiście kupiłbym tylko EQ ale to już pozostawiam do samodzielnego przemyslenia.

 

BTW sam ostatnio mocno myślałem w podobnej sytuacji i zdecydowałem się na tego Maka Bressera. Miałem (a nawet jeszcze mam w kartonie) Skyluxa 70/700 i na balkonie mieścił się spokojnie. Dokupiłem później SW 90/910 i było już gorzej, szczególnie jak trzeba było patrzeć wysoko nad horyzontem. Pozbyłem się tego SW 90/910, chociaz nie był taki zły i kupiłem okazyjnie Lirę Bressera 70/900 EQ. Problem pozostał, bo tuba zbyt długa (aczkolwiek łatwiej ja chwycic w dłoń), ale z sentymentu do jakości obrazu (w zasadzie zero aberracji chromatycznej) i możliwość działania okularami Kellnera (oczytwiście ni tylko), dającymi razem z tym refraktorem doskonałe obrazy (i w sumie powiększenia jak w SW 90/910, bo działam tymi samymi okularami) zostawiam go sobie i... dokupuję właśnie MAKa 127/1900,... urzeczony jakością wypływającą z długości :)

 

PS1 I jeszcze kwestia turbulencji powietrza na balkonie- koniecznie trzeba zamykać w czasie obserwacji drzwi balkonowe! U mnie róznica w jakości obrazu jest kolosalna, wiec kombinowanie, ze "będę sobie stał w otwartych drzwiach, aby zmieścił się sprzęcik" odpada! No chyba, ze wychłodzimy pokój do temperatury zwenętrznej ;), co zimą może być przykre.

 

PS2 Można pomysleć o mocowaniu głowicy montażu na balustradzie - zyskuje się ok. 30 centymetrów, więc dla balkonów o szer. ok. 100cm, metrowej długości tuba jakoś by wlazła.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Czyli wychodzi na to że rozsądnym wyborem z małego balkonu, za tą cenę będzie mak 102? A jeśli przerzucił bym się całkowicie na plener (mam działkę poza miastem) ale sprzęt musiałby być w miarę lekki tak aby żonka z synem też mogli sobie zrobić wypad w plener, to co polecicie?

Przepraszam że jestem taki upierdliwy ale nie chce zrobić wtopy tym bardziej że chce w synu zaszczepić jakieś zainteresowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem refraktora 70/700 w rękach ale coś mi się nie widzi żeby to był mały mobilny sprzęt jak to kolega JSC określił.Co innego maczek 102,lekka króciutka tubka w sam raz na balkon a i na wyjazd w plener jest jak znalazł.Jedyna przewaga tego 70/700 to moźliwość stosowania małych powiększeń a co za tym idzie duże pola widzenia do obserwacji gromad otwartych lub rozległych mgławic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,jeśli do miasta i na balkon to tylko księżyc i planety,na ds-ach kolega nie zawalczy.Maczek 102 lub lepiej 127 na montażu azymutalnym byłby tu najlepszym wyborem

 

Na allegro pojawiła się fajna opcja - Mak 127 na AZ5 + parę pierdółek za 1700zł:

 

http://allegro.pl/teleskop-bkmak-127-statyw-akcesoria-igla-i5565533201.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.