Skocz do zawartości

Filtr Słonczeny ND5.0 czy 3.8


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie zamówiłem ND3,8 i czytając ten wątek nie jestem pewien czy dobrze zrobiłem.

Nie mam teleskopu, filtr ma być zainstalowany na obiektywie Pentax 55-300, ale przy domknięciu przysłony do f8 myślę, że będzie jednak ok.

Ale inna rzecz nie daje mi spokoju - jak ja mam kadrować ?

Bo chyba nie przez wizjer, skoro folia ta nie może być użyta do wizualu, a tak właśnie będzie przy kadrowaniu.

Pytanie może śmieszne, ale pytam :)

Na myśl mi przychodzi Live View, którego nie cierpię, albo zainstalować dodatkową folię na wizjerze, ale to już mi wygląda dziwnie.

Z pewnością nie jeden z szanownych kolegów fotografował Słońce lustrzanką i zwykłym tele - jak kadrowaliście z ND3,8?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej bylo ND5 wybrac, bo na 3,8, jak zauwazyles nie dasz rady focic na pelnej dziurze. Tak, w okolicy f/8 juz dasz rade uzyskac nieprzepalone zdjecie. Co do ostrzenia, to krotkie patrzenie przez wizjer Cie nie zabije :) Zawsze mozesz kadrowac majac wcisniety przycisk podgladu glebi ostrosci, ktory przymknie przyslone i przyciemni obraz. Ale liveview to tez dobry pomysl, choc ostrosc to ustawisz na af przeciez.

Folia na wizjer to bezsens, bo dwie folie dadza calkowicie czarny obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zamówiłem ND3,8 i czytając ten wątek nie jestem pewien czy dobrze zrobiłem.

Nie mam teleskopu, filtr ma być zainstalowany na obiektywie Pentax 55-300, ale przy domknięciu przysłony do f8 myślę, że będzie jednak ok.

Ale inna rzecz nie daje mi spokoju - jak ja mam kadrować ?

Bo chyba nie przez wizjer, skoro folia ta nie może być użyta do wizualu, a tak właśnie będzie przy kadrowaniu.

Pytanie może śmieszne, ale pytam :)

Na myśl mi przychodzi Live View, którego nie cierpię, albo zainstalować dodatkową folię na wizjerze, ale to już mi wygląda dziwnie.

Z pewnością nie jeden z szanownych kolegów fotografował Słońce lustrzanką i zwykłym tele - jak kadrowaliście z ND3,8?

 

Wg mnie dobrze zrobiłeś. Tego typu obiektywy mają najlepszą rozdzielczość gdzieś w okolicy f/8 wiec z folią ND3.8 będzie w sam raz. W razie czego dokupisz do obiektywu zwykły filtr szary nakręcany na gwint (filtr użyjesz też do innych celów) i będziesz miał uniwersalne rozwiązanie.

 

U mnie przy MAKu f/10 miałem z folią ND3.8 czasy ekspozyzji 1/250 - 1/400.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wskazówki, zobaczymy jak to będzie działać, na tym obiektywie optymalna jakość obrazu jest właśnie na f8, więc nie powinno być za jasno.

LibMar, ND3,8 kupiłem na teleskopy.pl, ale teraz nie mogę go znaleźć w żadnym dziale, Poponuję zadzwonić i zapytać, bo ten filtr 3,8 znalazłem w jakimś innym dziale niż ND5, co mnie zdziwilo -wydawało mi się że w foto akcesoria, ale teraz nie widzę. Folia doszła dzisiaj, jutro zmontuje filtr.

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.