Skocz do zawartości

Obserwacje 21-22.07.2015 + zdjęcia


McGoris

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj była przepiękna noc. Pojechałem z kolegą i bratem na naszą miejscówe - do Rzepisk. Przejrzystość wczoraj była super. Drogę mleczną widać było aż do samych Tatr. Zasięg gwiazdowy ok 6 mag, w zenicie do ok 6,5 nawet. Jedynie nad północnym niebem była lekka łuna od Nowego Targu i Białki.

 

Wystawiamy teleskop do obserwacji(Synta 8") i aparat fotograficzny. Pierwsze zabraliśmy się za robienie zdjęć Drogi Mlecznej nad Tatrami. Jakoś super nie wyszło, ale zawsze coś :)

 

DSC_6406.JPGDSC_6406 - nazwy.jpgDSC_6411.JPGDSC_6412.JPGDSC_6412 - nazwy.jpg

 

 

Potem rozpoczęliśmy obserwacje. Na pierwszy strzał poszły mgławice w Strzelcu. Najpierw poszła Mgławica Omega M17. Pięknie było widać. Podłużna mgiełka i obok taka słabsza.

Potem poszliśmy na Mgławicę Orzeł - M16. W 30mm było widać fajną otoczkę dookoła gromady gwiazd. Następnie przenieśliśmy się w stronę Mgławicy Laguny M8 i M20. Laguna była prześliczna. Taki letni Orion można by powiedzieć :) Na M20 było widać zerkaniem ciemne rozdzielenie. Potem przenieśliśmy się na gromadę kulistą M22, która była pięknie widoczna, prawie jak M13 w Herkulesie, którą też myśmy widzieli :). Obok M13 było widać słabą galaktykę - NGC 6207. Później obserwowaliśmy niebo w losowych miejscach przez Drogę Mleczną i podziwialiśmy tamtejsze mrowisko gwiazd. I pomyśleć, że odległości od tych gwiazd są ogromne. Mieliśmy też do dyspozycji lornetkę Auriol 10-30x60 czyli tzw. lidletkę. Potem przenieśliśmy się w stronę koziorożca. Znalazłem mgławicę planetarną - mgławicę Saturn (NGC 7009). W teleskopie w mniejszym powiększeniu widać było wyraźną - jak my to nazywamy - zgniecioną gwiazdę. W większym pow było widać fajną sporą, jasną plamkę. Obserwowaliśmy potem planetarki. Później wbiłem na Mgławicę Mrugającą w Łabędziu. Ktoś początkujący miałby problemy z odróżnieniem jej od gwiazdy w małym powiększeniu. W większym pow było widać lekkie kształty i poszarpania. Jak się znudziły nam planetarki to poszliśmy na Galaktykę Andromedy, która troszkę już wyżej wzeszła. Super jej nie było aż tak widać, bo jeszcze i tak była dość nisko - widoczny wyraźny 1 ciemny pas materii, drugi można było zerkaniem chwycić. I oczywiście jej sąsiadki - M32 i M110.

 

Widzieliśmy także jeszcze kilka skarbów. Spojrzeliśmy na mgławicę Veil w Łabędziu - pozostałość po supernowej. Widoczny był dość wyraźnie palec boga oraz miotłę wiedźmy(czy jakoś tak - taka podłużna). W 30mm cudownie było ją widać. Piękny dłuuugi welon. Potem spojrzałem na obiekt, który mnie muszę przyznać zaskoczył. Mgławica Kokon. Ale nie ona mnie zaskoczyła, tylko ta ciemna mgławica, która od niej odchodzi. Była widoczna w teleskopie! :0

 

 

To była piękna noc, można było posiedzieć, pogadać, pożartować i podziwiać piękno naszego Wrzechświata.

 

Na koniec - zagadka! Na czwartym zdjęciu jestem gdzieś widoczny na zdjęciu. Spróbujcie mnie znaleźć :)

Edytowane przez McGoris
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec - zagadka! Na czwartym zdjęciu jestem gdzieś widoczny na zdjęciu. Spróbujcie mnie znaleźć :)

 

Dzięki za relację z wizualnej sfery naszego hobby.

Przypuszczam, że do tej zagadki należy podejść "klasycznie". Gdy w astrofotografii czegoś wypatrujemy to najpierw chwytem na odwracanie kolorów.

Pozdrawiam

re.jpg

re2.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec - zagadka! Na czwartym zdjęciu jestem gdzieś widoczny na zdjęciu. Spróbujcie mnie znaleźć :)

 

Jak patrzę na ten temat to jeszcze trochę i po stackowaniu, wyciąganiu krzywych i kilku innych niecnych praktykach dowiemy się jaki masz kolor oczu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.