Skocz do zawartości

M31 - powrót po latach


bas.sic

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Wiem, że obiekt to klasyk, ale daje ogrom radości.

 

W 1996 roku fotografowałem ten obiekt metodą "na świnke", prowadząc przez 30min mojego Zenita 11 na teleskopie "Szukacz komet".

 

Aktualnie wygląda to tak, że względu na miejsce zamieszkania robię zdjęcia bardzo rzadko podczas wyjazdów do rodziców na wieś.

Efekt to moja pierwsza po wielu latach fotka - padło na M31.

Prośba o ocenę i konstruktywną krytykę.

 

Parametry naświetlania:

Light: 13x300s, 4x600s

Dark: 5x300s

Bias: 19x0,008s

 

Sprzęt:

Montaż: Ioptron IQ45

Kamera: Canon 40d niemodyfikowany

Obiektyw: TS APO65Q/f6.5

Guide: Szukaczoguider TS 50/8

Guide Kamera: ZWO ASI 1200MM

 

Software:

DeepSkyStacker 3.3.2: Stackowanie

Gimp 2: obróbka

 

Miejsce:

Roztocze zachodnie

 

no i moja M31:

 

m31_3._final.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł... Hm.... Przyjrzyj się sam - czy jesteś zadowolony z poziomu szumów? Uzyskanej kolorystyki galaktyki? Porównaj z innymi fotkami tego obiektu.

I jeszcze jedno pytanko - ile poświęciłeś czasu na obróbkę? Sądząc z godziny publikacji to oewnie obrobiłeś to szybko po sesji?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem na siłę chciałeś wyciągnąć sygnał, którego nie dało się - bo nie ma z czego. Najlepiej nie sugerować się zdjęciami znalezionymi w necie i nie dążyć do uzyskania podobnych efektów, bo efekt będzie trochę taki jak z tym wstrzykiwanym botoksem ;)

 

Wrzuć lepiej gdzieś surówkę, to zobaczymy co z tego wyjdzie :)

 

Tak czy inaczej fajnie, że walczysz i pokazujesz swoje fotki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest ideał który chciałbym osiągnąć. Sprzęt nie jest jakiś kosmiczny bo taki sam jak mój. Parametry podane więc można się wzorować. Prawdopodobnie dużą rolę odegrała miejscówka.

http://www.astrobin.com/119096/C/

 

Ideał?

 

Tło jak dla mnie jest sztuczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie

@wessel - rzeczywiście trochę się nie postarałem, zmęczenie dało o sobie znać. Obiecuję poprawę.

@Jale - później postaram się wrzucić gdzieś surowego tiffa po stackowaniu

 

Trochę poduczyłem się i poniżej efekt - co sądzicie - idę w dobrym kierunku?

 

m31_5_final.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny naświetlania na podobnym sprzęcie daje (pi razy drzwi) taki efekt:

http://www.piotrkonopka.pl/2014/09/slicznotka-zas.html

 

Nawiasem mówiąc ja przegiąłem z ekspozycją subklatek i mam przepalone jądro. Dobierz czas tak, żeby histogram był kompletny, zbierz 5 godzin materiału, bo Twój aparat szumi ciut bardziej i wyjdzie Ci fota marzenie.

I nie przejmuj się, że to opstrykany obiekt. Każdy astrofotograf swoją Andromedę ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.