Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop kompletny problem z obsługą


Chellios

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Kupiłem teleskop i mam problem z ostrością, patrzę w dzień to może wina tego.

 

Jest to mój pierwszy teleskop dlatego nawet nie wiem czy dobrze zamontowałem (tragedia wiem) i mam pytania :

-Najpierw montuje lustro, potem na to okular?

-Do czego służy barlow achro x2? Mam go założyć?

- W teleskopie dziwnie widać, nierówne oświetlenie, dopiero jak ustawie głowę jest dobrze tak ma być?

- gdzie ustawia się ostrość? Co to za pokrętła lock unlock a między nimi 30,60,90?

- i tam gdzie 0 1 2 3 4...?

- i 10 pod tym 14,,, 9 pod tym 15?

Ehh instrukcja zniknęła (sama..)

Ogólnie bez instrukcji nie poradzę sobie ale jeszcze mam was, proszę o pomoc!!

post-29427-0-02164400-1439391316_thumb.jpg

Edytowane przez Chellios
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki to teleskop? W systemie Newtona?
Wstaw zdjęcie albo link z Internetu. Ciężko zlokalizować R9.

 

1. Lustra się nie montuje. Ono musi być cały czas zamontowane na dole tubusa :)

2. Okular montuje się (wkłada) w wyciągu okularowym

3. Barlow, to soczewka Barlowa, która powiększa przybliżenie, w tym wypadku dwukrotnie. Barlow do wyciągu, a okular do barlowa. Możesz go zakładać jak masz ochotę na większe powiększenie, ale wnioskuję, że jest słabej jakości, więc nie spodziewaj się po nim dobrych obrazów.
4. Ostrość ustawia się takimi pokrętełkami na wyciągu okularowym
5. Te numerki, to nie wiem co to jest. Zdjęcie potrzebne.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Kupiłem teleskop i mam problem z ostrością, patrzę w dzień to może wina tego.

 

Jest to mój pierwszy teleskop dlatego nawet nie wiem czy dobrze zamontowałem (tragedia wiem) i mam pytania :

-Najpierw montuje lustro, potem na to okular?

-Do czego służy barlow achro x2? Mam go założyć?

- W teleskopie dziwnie widać, nierówne oświetlenie, dopiero jak ustawie głowę jest dobrze tak ma być?

- gdzie ustawia się ostrość? Co to za pokrętła lock unlock a między nimi 30,60,90?

- i tam gdzie 0 1 2 3 4...?

- i 10 pod tym 14,,, 9 pod tym 15?

Ehh instrukcja zniknęła (sama..)

Ogólnie bez instrukcji nie poradzę sobie ale jeszcze mam was, proszę o pomoc!!

 

 

"Co to za pokrętła lock unlock a między nimi 30,60,90?" - odblokuj, ustaw na 50 i zablokuj

 

Luneta po złożeniu tak wygląda?:

https://www.astrozakupy.pl/images/products/zoom/Teleskop-Bresser-MESSIER-AR-90-90-900-EXOS1.3034.jpg

jeśli tak złożyłeś to:

wyciag.jpg

opis:

1. włóż okular 26mm (lub dowolny z jak największą cyfrą na nim)

2. tymi pokrętłami (zaznaczyłem jedno, ale powinny być dwa) ustaw na jakiś b. odległy cel (drzewo, dach, cokolwiek)

3. tym pokrętłem kręcąc ustawisz ostrość w okularze (nr.1)

 

"- i tam gdzie 0 1 2 3 4...? - i 10 pod tym 14,,, 9 pod tym 15" na razie zignoruj

 

Teraz ustawimy lunetkę celowniczą.

jeśli już masz ostry obraz w okularze, to teraz popatrz przez lunetkę celowniczą

lunetka.jpg

i zaznaczonymi pokrętłami (np. czerwonymi, jak potrzeba to niebieskimi) ustaw to co widzisz w okularze tak, aby w lunetce to samo było widać na środku (zapewne jest tam krzyż nitek wyglądający jak "+" lub "x")

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, bardzo mi pomogliscie. Natomiast gwiazdy widziałem bez szału, wydaje mi się ze coś jest nie tak..

 

A czego się spodziewasz? Gwiazdy wyglądają przez teleskop tak samo jak gołym okiem, tyle że więcej ich widać.

 

Jeśli chcesz oglądać kolorowe, doskonale widoczne mgławice i galaktyki to niestety się rozczarujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, bardzo mi pomogliscie. Natomiast gwiazdy widziałem bez szału, wydaje mi się ze coś jest nie tak..

Barwy gwiazd powinieneś widzieć wyraźnie. One są punktowe nawet w 5-metrowym teleskopie bo są bardzo daleko.

Ogólnie przez teleskop nie zobaczysz barwnych obrazków takich jak na zdjęciach bo zdjęcie to efekt wielu godzin naświetlania + obróbka a oko rejestruje materiał "na bieżąco".

Poczekaj na księżyc, popatrz na Saturna, a potem skorzystaj z http://astropolis.pl/topic/22620-tabela-wimmera/ .

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Jowisza w teleskopie to musi kolega poczekać minimum trzy miesiące,będzie widoczny i to na porannym niebie.Na dzień dzisiejszy na niebie wieczornym jest widoczny Saturn nisko nad południowo-zachodnim horyzontem oraz Uran i Neptun górujące około trzeciej nad ranem.

Edytowane przez Jacek160
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Jowisza w teleskopie to musi kolega poczekać minimum trzy miesiące,będzie widoczny i to na porannym niebie.Na dzień dzisiejszy na niebie wieczornym jest widoczny Saturn nisko nad południowo-zachodnim horyzontem oraz Uran i Neptun górujące około trzeciej nad ranem.

Na szybko co na dzisiejszą noc do obserwacji, spokojnie z położeniem sobie poradzę, tylko co widać? Od 21 do 2?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamiętaj że światło z ekranu utrudni ci odnajdywanie obiektów, a nawet może uniemożliwić.

Najlepiej kupić obrotową mapę nieba i czerwoną latarkę ( obrotowa mapa nieba+atlas kosztuje 25zł), a jak ci się nie chce kupować to zawsze możesz sobie wydrukować taką mapę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamiętaj że światło z ekranu utrudni ci odnajdywanie obiektów, a nawet może uniemożliwić.

Najlepiej kupić obrotową mapę nieba i czerwoną latarkę ( obrotowa mapa nieba+atlas kosztuje 25zł), a jak ci się nie chce kupować to zawsze możesz sobie wydrukować taką mapę. :)

Mam tryb gdzie wszytko jest czerwone
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.