Skocz do zawartości

Pierwszy Aparat


Creeper783

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym się poradzić w sprawie lustrzanki do astrofotografii. Nie moge wiele na nią przeznaczyć i nie zależy mi na zapierających dech w piersiach wynikach - chciałbym fotografować Księżyc, planety, jaśniejsze gromady i mgłąwice. Jestem w tych sprawach raczej zielony, więc nie wiem, od czego zależy jakość zdjęć - słyszałem tylko, że zależy to też od czasu naświetlania. Mój teleskop to 10-calowy Dobson Sky-Watcher. Zastanawiam się nad Canonem EOSem 30D i Olympusem E-420. Wiem, że te aparaty nie są jakimiś specjalnie dobrymi aparatami i że nie mają się co mierzyć z ich odpowiednikami powyżej 1000 zł, ale staram się zmieścić w 6 stówkach. Widziałem, że dużo ludzi fotografuje Canonem EOSem 350D, więc jeśli dawałby znacznie lepsze efekty byłbym w stanie na niego dołożyć. Ale jak już wspomniałem nie znam się na tym zbyt dobrze i chciałem się poradzić na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że musisz się dobrze zastanowić, co tak chcesz robić. Może się okazać, że aparat to tylko jeden z elementów układanki.

Kupując aparat będziesz miał szansę porobić zdjęcia Słońca (tylko z odpowiednim filtrem!) i Księżyca. Planety już raczej z mizernymi efektami.

Podstawowe sprawy moim zdaniem:
- Czy kupujesz aparat "codzienny", a przy okazji do astrofotografii czy szukasz czegoś głównie do astrofoto?
- Fotografia DSów będzie wymagała prowadzenia teleskopu za ruchem nieba, przy astrofotografii planetarnej będzie to bardzo wskazane. Być może potrzebujesz platformy paralaktycznej, która bardzo ułatwi astrofotografię planetarną i pozwoli w pewnym zakresie (choć prawdopodobnie z niezbyt długimi czasami naświetlania) robić podstawowe DSy. Robienie zdjęć DSów taką tubą to już spore wyzwanie. Na tym forum DarX86 robił dość dużo zdjęć z platformy, poczytaj jego tematy, zobacz, co udało mu się osiągnąć i z czym miał problemy.
- Fotografia planet dobrym webcamem (nie mówiąc już o lepszej kamerce) ma większy sens, niż robienie tego lustrzanką.

Powyższe przy założeniu, że chcesz robić zdjęcia z użyciem swojego telskopu, a nie na przykład szersze kadry aparatem ze zwykłym obiektywem.

Podsumowując: dobrze zastanów się, co przede wszystkim chcesz robić i czy sprzęt ma też robić zdjęcia w dzień, bo być może lustrzanka nie jest tym czego potrzebujesz lub nie jest jedynym z elementów "układanki". ;)

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, tego aparatu chciałbym używać i w astrofotografii i w normalnej fotografii - kupię raczej od razu z obietywem.
Mam do aparatu statyw, a do teleskopu planuję kupić złączkę projekcyjną okularową z pierścieniem T2.

@Tayson : No właśnie, ma służyć nie tylko do fotografii nieba nocnego, więc raczej modyfikacją nie jestem zainteresowany.

@Iluvatar : Spróbuję jakoś znaleźć ten aparat w granicach 600 złotych razem z obiektywem.
@dziki_rysio_997 Tak jak wspomniałem wyżej, planuję go używać do tego i do tego. Nie zależy mi na fotografowaniu jakichś ciemnych mgławic, głównie na gromadach, chociaż sądzę, że będę próbował się nauczyć śledzić ruch nieba. Wiem, że na paralaktyku jest to łatwiejsze, ale jak już zdecydowałem się na teleskop na dobsonie, to sądzę, że nie będę fotografował jakichś szczególnie ciemnych obiektów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.