Skocz do zawartości

Tranzyt czegoś na tle Księżyca?


matpio7

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!
Dziś postanowiłem pooglądać sobie Księżyc (z racji tego, że lekkie chmurki nawiedziły moją okolicę). Wpatrywałem się w tarczę, gdy nagle, około 19:54 coś przeleciało na jego tle. Niewielkie, raczej nie samolot (przy powerze 100x byłby większy, zdarzało mi się oglądać samoloto w dzień).
Czy ktoś orientuje się, co to było? Próbowałem na stellarium przeglądać, jednak nic nie zauważyłem..

Pozdraiwam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógł być to samolot lub jakiś ptak w oddali.

Z bardziej optymistycznych - ISS. Trzeba by sprawdzić czy nie było tranzytu dla Twojej miejscówki.

 

Edit:

ISS o tej godzinie nie przelatywał. Więc albo samolot, albo ptak.

Edytowane przez AstroLutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile trwał przelot? Ja bym obstawiał ptaka "na wysokiej orbicie" :) One mają podobny rozmiar kątowy, jak np ISS, ale są lekko nieostre (bo są istotnie bliżej :) ). Przelot zarówno ptaka, jak i ISS trwa ułamek sekundy. Inne satelity mogą przelatywać zapewne dłużej, ale to wciąż króciutki czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelot był króciutki. Ktoś kiedyś wrzucał filmik z tranzytu ISS na tle Słońca, to czas tranzytu mojego "czegoś" był podobny. Ale ISS to nie było, bo sprawdzałem. Samolot chyba też nie, bo za małe (no chyba że na bardzo dużej wysokości). Jak już mówiłem, oglądałem samoloty i wyrażnie było widać skrzydła etc. To coś wczoraj było raczej punktem niż samolotem.
Jeśli chodzi o ptaka, to możliwe, aczkolwiek paręnaście minut później widzałem na 100% ptaka - był większy od "czegoś", wyraźnie było widać jak macha skrzydłami, a sam przelot ptaka był dużo dłuższy niż "czegoś".
"Coś przeleciało w miarę poziomo, mniej więcej przez środek tarczy. Niestety tak się podekscytowałem, że nie pamiętam, czy było to z prawej na lewą, czy odwrotnie...

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na dużej wysokości ich prędkość kątowa będzie dużo mniejsza. Ten późniejszy ptak musiał być dużo niżej, a dużo dłużej przelatywał na tle Łysego. Ale nic, skoro nikt nie ma jakiegoś info o tym ewentualnym "czymś", to możemy tylko gdybać...
W każdym razie dziękuję za odzew ;)
Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na dużej wysokości ich prędkość kątowa będzie dużo mniejsza. Ten późniejszy ptak musiał być dużo niżej, a dużo dłużej przelatywał na tle Łysego.

 

Ptaki mają różne rozmiary i poruszają się z różnymi prędkościami. Co więcej, mniejszy wcale nie znaczy wolniejszy, często jest nawet na odwrót. Ja w każdym razie ptaka bym nie wykluczał.

Kilkanaście lat temu podczas wiosennych przelotów ptaków miałem okazję w ciągu godziny zaobserwować kilkadziesiąt takich przelotów. Zarówno rozmiary kątowe jak i prędkości kątowe ptaków były bardzo zróżnicowane, a ich korelacja nie była specjalnie duża.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kosmosie lata kilkanaście tysięcy satelitów i złomu po starych rakietach czy nieaktywnych satelitach.

Wiele razy widziałem po dłuższej obserwacji Księżyca jak coś przelatuje. Tak więc nie przejmuj się, może dojdziesz co to było w Orbitronie? http://www.stoff.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.