Skocz do zawartości

Kamerka ASI 120 MM - problem z konfiguracją setupu


AdamK

Rekomendowane odpowiedzi

Dotychczas wszystkie urządzenia USB wchodzące w skład mojego setupu do astrofotografii były podpięte do jednego huba i wszystko działało. Jednak ostatnio kupiłem kamerkę ASI120MM, która ma służyć do guidingu zamiast kamerki Philips z relayboxem.

Instalacja sterowników przebiegła bezproblemowo, jednak problem pojawia się w chwili gdy podłączam kamerkę do laptopa. Są w nim 4 gniazda USB, jednak mój Windows7 widzi ASI120MM tylko w jednym z nich. Tu kamerka działa, natomiast w pozostałych gniazdach Menedżer Urządzeń mówi, że urządzenia nie można uruchomić, a ikonka kamery wyświetlana jest z wykrzyknikiem. Oczywiście jedyne gniazdo w którym kamerka działa nie jest tym do którego podłączam pozostałe urządzenia przez huba. Niestety, również żaden hub nie chce działać w gnieździe, w którym działa kamerka.

Nie pomaga ponowna instalacja sterowników. Nie wiem co jeszcze mogę zrobić... nie znam się na tym za bardzo.

Czy jest sposób aby spowodować żeby wszystkie urządzenia podpiąć za pomocą jednego huba do komputera jednym przewodem, czy też skazany jestem już na używanie dwóch długich (ok.5m) przewodów USB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o port COM USB. Na jednym porcie usb jest na powiedzmy com3, a na innym gniazdku usb widzi urządzenie już na innym COMie i widzi urządzenie tak jak by nie było sterowników. Trzeba po prostu zainstalować sterowniki jeszcze raz. Czy to instalując je poprzez sterowniki dostarczone do kamery, czy też w menedżerze urządzeń. Ja ze swoim loedestarem miałem tak samo. Dlatego zawsze podłączane do tego samego portu.

 

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez omikron20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze sprawdź to: Menadżer urządzeń->Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej->we właściwościach poszczególnych portów sprawdź czy masz odhaczone (pod zakładką "zarządzanie energia") "zezwalaj komputerowi na wyłączanie tego urządzenia w celu oszczędzania energii".

Jaki masz procesor? Jak AMD to są problemy z praca kamer ASI z tymi procesorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze sprawdź to: Menadżer urządzeń->Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej->we właściwościach poszczególnych portów sprawdź czy masz odhaczone (pod zakładką "zarządzanie energia") "zezwalaj komputerowi na wyłączanie tego urządzenia w celu oszczędzania energii".

Jaki masz procesor? Jak AMD to są problemy z praca kamer ASI z tymi procesorami.

No tak, procesor jest AMD. A napisz skąd masz te informacje o konflikcie procesorów aMD z kamerami ASI?

Może to naprowadzi na sposób eliminacji mojego problemu...

 

Co do Menedżera urządzeń-->Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej--> we właściwościach nie znalazłem zakładki "zarządzanie energią".

U mnie jest Win7, może u ciebie jest inny i może być różnica. Sprawdź proszę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam Win7. Musisz rozwinąć zakładkę "Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej". Wtedy we właściwościach poszczególnych portów będzie zakładka "zarządzanie energią".

Co do problemu z AMD, to temat ten się przewijał na zagranicznych forach. Czy do dzisiaj problem jest rozwiązany to nie wiem, ale ja miałem coś podobnego jak Ty z ta sama kamera na kompie właśnie z AMD. Po zmianie na Intela problem znikł. Jak masz możliwość to sprawdz na innym komputerze (z Intelem oczywiście).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Znalazłem to "zarządzanie energią": wszędzie jest zaznaczona opcja "zezwalaj komputerowi na wyłączanie tego urządzenia w celu oszczędzania energii". Odznaczyłem, ale na sprawdzenie muszę poczekać do jutra, bo za chwilę znowu wychodzę do pracy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkliknięcie opcji "zezwalaj komputerowi na wyłączanie tego urządzenia w celu oszczędzania energii" niestety nic nie dało.

Jestem dość zdesperowany żeby ten problem rozwiązać, więc po wielu próbach, kombinacjach podczas których odrzuciłem jako niepewne: jeden przewód USB oraz jeden konwerter RS<-->USB, po wielokrotnych próbach z reinstalacją sterowników, w końcu udało mi się doprowadzić do pożądanej sytuacji, że na jednym przewodzie USB łączącym setup z laptopem, via hub mogę bez konfliktu podłączyć kamerę ASI oraz comy. Udaje się to zrobić jedynie w tzw. gnieździe eSATA/USB, które nie jest w standardzie USB 3.0 ale najpewniej 2.0. Na forum producenta kamer ZWO wyczytałem, że daje ono o połowę mniejszą szybkość transferu niż pozostałe trzy gniazda USB 3.0 znajdujące się w moim laptopie, na których kamera niestety działać do tej pory nie chce.

Jest to pewne wyjście z sytuacji, ale nie daje pełnej satysfakcji i max rezultatu (szybkość transferu).

Wobec tego temat zostaje otwarty, jeśli ktoś ma jakieś pomysły żeby problem rozwiązać to proszę bardzo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerka ASI MM na usb2 jest niekompatybilna z usb3.

Kamerka ASI MM-S usb3 jest kompatybilna wstecz z usb2

 

Wiec tej na usb2 nie ma szans aby zadziałała na usb3 w laptopie.

 

U mnie nie działała.

 

 

Tak, faktycznie dowiedziałem się czegoś nowego.

Do tej pory było jasne, że jeśli urządzenie z USB2 wtykam do gniazda USB3, to oba działają jako USB2.

No ale jeśli jest tak jak pisze Alien7107, to cieszę się, że Dell w moim laptopie umieścił jedno gniazdo eSATA/USB,

w którym kamerka działa doskonale.

 

Jednak natrafiłem na taki tekst: http://astronomy-imaging-camera.com/manuals/Trouble%20Shooting.pdf

gdzie w punkcie 7 opisano taki właśnie przypadek.

Napisano tam, że:

"This problem probably happens when connecting camera with USB3.0 on some AMD PC or

laptop. It can be solved by upgrading camera's firmware, but the speed may be slower on most

computers.

Please reference article 9 about how to upgrade the firmware."

 

W punkcie 9 krótko opisano jak zrobić upgrade firmware:

"Download our firmware upgrade tool for here: http://www.zwoptical.com/Eng/software/index.asp

(poszukać zakładki "ASI SDK&other tools", a tam FW Upgrade Tool)

Uncompress it to a folder, then launch FWupdate.exe"

 

Nie wiem do jakiego foldera rozpakować tego zipa?

Co dalej zrobić z plikami, po pomyślnym upgrade - pliki, które tam są mają zupełnie inne rozszerzenia (.iic),

niż te które są w folderach gdzie zainstalowana jest kamerka i jej drivery?

 

 

Edytowane przez AdamK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerka ASI MM na usb2 jest niekompatybilna z usb3.

Kamerka ASI MM-S usb3 jest kompatybilna wstecz z usb2

 

Wiec tej na usb2 nie ma szans aby zadziałała na usb3 w laptopie.

 

U mnie nie działała.

 

 

Jeśli faktycznie tak jest, to jest to dosyć ciekawe. Kompatybilność wstecz działa właśnie na odwrót, tzn. urządzenie w standardzie USB 2.0 działa na porcie USB 3.0 (inaczej musiałbyś wymieniać myszkę, klawiaturę czy telefon, żeby podłączyć do nowego komputera), ale urządzenie USB 3.0 nie musi działać na USB 2.0, choćby z powodu niższego prądu, jaki może wystawić USB 2.0. Pomijam już kwestię dużo niższego transferu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.