Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mówię też na własnym przykładzie , kiedyś używałem kolorowych kamer , ale detal zawsze miałem jakiś nie ostry - czytaj miękki.

 

Po złożeniu RGB czy LRGB też mięknie , ale chyba jednak jest nieco ostrzejszy .

 

Oczywiście jest więcej zachodu , ale dla mnie to też nie wyścigi tylko hobby , ale to nie znaczy żeby sobie nie podnosić poprzeczki .

 

Dobry sprzęt , kolimacja , seeing , umiejętności złożenia to podstawowe kwestie.

 

Jeżeli ktoś kogoś chwali za kiepskawe fotki żeby go zmobilizować to rozumiem , sory jeśli kogoś uraziłem .

 

Oczywiście widziałem fajne foty z kolorowych kamer , ale z reguły były to większe apertury i dobry seeing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że animacja króluje, a efekty coraz bardziej spektakularne. :icon_smile:

 

Ja się jednak skupiam na detalu a seing mamy jaki mamy czyli 2-3 razy do roku taki który pozwala uzyskać dobre efekty.

Najlepszym sposobem na kiepski seing jest filtr IR-Pass który skutecznie wyciąga detale .

Używam go prawie zawsze jako luminancję i dołączam do podciągnięcia detalu jako kanał L do RGB

I tak zrobiłem na fotce którą możecie oglądać parę postów wstecz.

Jednak to nie jest najlepsze rozwiązanie gdy trafi się dobry materiał.

Po dołączeniu luminancji z tego filtra podbijamy kontrast ale tracimy prawdziwy detal, w każdym razie ja mam takie spostrzeżenia.

Dla przykładu poniższa `fota zrobiona jako RGB. Wydaje się bardziej naturalna.

Jak widać najostrzejszy jest kanał R potem G i B. W naszych warunkach pogodowych ze wzgl na kiepski seing, kanał niebieski

to koszmar i jak nie daje się go wyostrzyć to ja daje sobie spokój z sesją.

Paę danych co do tego materiału:

Newton 300/1500

Kamera DMK 21 618

3 X 1200 klatek na każdy kanał przy 30 na sekundę to daje po 40 sek na kanał plus ręczne przełączanie filtrów i podastrzanie na każdym z filtrów

więc czas od rozpoczęcia do zakończenia to około 2,5 do 3 minut materiału.

wpuszczam to do AutoStakkerta defoltnie, wyostrzam w nim z automatu no i WinJupos obowiązkowo.

Koncówka to bardzo delikatnie w PS żeby artefaktów nie było.

Podstawa to seing ! Kurcze, a narzędzia to tylko narzędzia ,nie da rady nic zrobić jak pliki kiepskie.

Moim marzeniem jest tak ostry kanał niebieski jak czerwony, a to możliwe...

 

 

 

 

Waldek , mogę powiedzieć super.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję taką metodę: szukam w necie najlepszych zdjęć z podobnego do posiadanego sprzętu, wykonywanych w porównywalnych warunkach geograficznych. To przyjmuję jako punkt odniesienia. Celem jest dojść do podobnych efektów, a jeśli się uda to i lepszych. Póki nie osiągnę tego celu nie myślę o zmianie sprzętu na mocniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiejsza animacja, 27 klatek

seeing typowy dla ostatnich dni choć przeszkadzały dymy z pieców CO

MAK180, PGR Chameleon, Baader R/IR pass

lekki resize około 30%

 

jup_19_03_2016_v2.gif

 

i losowo wybrana jedna klatka obrobiona w Fitswork (wyostrzanie, dekonwolucja, rozmycie)

 

Jup_001022_v1.jpg

 

pozdrawiam

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój najlepszy Jowisz z sesji 16.03.

Beznadziejny.

Poniżej porównanie z obrazkiem z 2014 roku, też nie najlepszym bo uczyłem się wtedy obróbki.

 

Jowisz 16_03_2016.jpg

 

16_03_2016 20_15.png

 

comp.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój najlepszy Jowisz z sesji 16.03.

Beznadziejny.

Poniżej porównanie z obrazkiem z 2014 roku, też nie najlepszym bo uczyłem się wtedy obróbki.

attachicon.gifJowisz 16_03_2016.jpg

 

attachicon.gifcomp.jpg

 

Faktycznie tragedia tam pod Wa-wą nawet Jowisz w druga stronę zaczął wirować ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam podobne spostrzeżenia co Maciek. Kupiłem nową kamerkę głównie z myślą o Jowiszu, a warunków to albo nie ma bo chmury, albo są tak kiepskie że jakościowo efekt z tego roku jest podobny do zdjęć kiedy zaczynałem z NexImage5 ( jedynie w skali różnica). Mam nadzieję że warunki jeszcze się polepszą, w przeciwnym razie będę żałował decyzji o zakupie kamerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam podobne spostrzeżenia co Maciek. Kupiłem nową kamerkę głównie z myślą o Jowiszu, a warunków to albo nie ma bo chmury, albo są tak kiepskie że jakościowo efekt z tego roku jest podobny do zdjęć kiedy zaczynałem z NexImage5 ( jedynie w skali różnica). Mam nadzieję że warunki jeszcze się polepszą, w przeciwnym razie będę żałował decyzji o zakupie kamerki.

Polepszyć to się nie polepszą bo Jowisz coraz niżej schodzi na ekliptyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.