Skocz do zawartości

Przystosowanie statywu fotograficznego


AoiStar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Niedawno zakupiłem małego maczka 90 ale bez montażu. Zastanawia mnie czy jest jakaś opcja przerobienia statywu fotograficznego, tak, aby można było zamocować na nim teleskop. Można gdzieś kupić jakieś adaptery, czy jedynie robota dla tokarza? Nie ukrywajmy, ceny montażu nawet kategorii az3 a taniego statywu fotograficznego są nieporównywalne. Szczególnie w budżetowych rozwiązaniach.

 

RDPUS7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, problem chyba rozwiązany. Niepotrzebnie w sumie pytałem bo dosłownie w 20 min znalazłem rozwiązanie problemu. Gdyby ktoś był ciekaw to te gwintowane otworki są zrobione w standardzie śruby od statywu fotograficznego, więc nie ma problemu z wkręceniem i przymocowaniem do statywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem to napisać :) Ale nie łudź się, że obserwacje na budżetowym statywie będą komfortowe. To będzie mordęga. Na tanim statywie nie da się nawet zrobić w dzień wygodnie zdjęcia z dłuższym obiektywem, a co dopiero obserwować przez maka. Statyw, który to rozsądnie utrzyma będzie droższy od rozsądnego montażu, który zaoferuje lepszą wygodę, niż ten statyw. Dać się da, ale dobre to to nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega w poście wyżej ma 100% racji. Teoretycznie mozna prowadzić astronomiczne obserwacje małym makiem budżetowym na statywie foto, tylko po co skoro nie dają one praktycznie żadnej satysfakcji? Już samo nacelowanie makiem (który ma długą ogniskową) na planetę na takim statywie jest dużym wyzwaniem, a co dopiero jej śledzenie. Bo trzeba podkreślić, że w makach planety uciekają z pola widzenia naprawdę szybko. Dodatkowo takie budżetowe statywy przy każdej próbie zmiany położenia głowicy generują masakryczne drgania, które na dodatek gasną dosyć długo. Przyłożenie oka do kątówki powoduje je na nowo i tak w kółko. Jako tako sprawdziłyby się tutaj mocne statywy foto z głowicą zębatkową, ale za jeden taki statyw można kupić kilka montaży astro (np. AZ-3), które i tak lepiej spełniałyby swoją rolę, więc taki zakup z ekonomicznego punktu widzenia ma średni sens.Reasumując, Mak 90 i statyw foto to zupełne nieporozumienie, chyba że od biedy w dzień do pleneru. Miałem kiedyś małego maka i też chciałem go w ten sposób używać, więc wiem co piszę .... Minimum pod ten teleskop to AZ-3, ewentualnie jako sama głowica zamocowana na lekkim trójnogu foto.

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale problem ze statywami foto jest taki, że z klasyczną głowicą NIE NADAJĄ SIĘ (bez przeróbek) do obserwacji sprzętem astro przy powiększeniach ponad 50-60x. Wynika to z samej konstrukcji głowicy foto, która nie ma formalnie możliwości wyważenia sprzętu w osi podniesienia (Alt). Powoduje to skokowe opadanie sprzętu o dziesiąte części stopnia po każdej zmianie kąta podniesienia. Przy powiększeniach j.w. skutkuje to ucieczką obiektu (lub np. detalu tarczy Księżyca z pola widzenia Nie ma to nic wspólnego z jakością wykonania statywu, luzami, etc. Ten typ tak ma. Rozwiązaniem są albo mikroruchy, albo głowica z wyważeniem. Pierwsze rozwiązanie zapewnia funkcjonalność montażu typu AZ2, AZ3 (bo tam też głowica niewyważona), drugie takich jak AZ4, Dobson, Porta (w tym ostatnim mikroruchy jako bonus).

Sprawa nie jest jednak beznadziejna. Możesz zrobić na 2 sposoby:

(a) przeciwwagi (trudne w realizacji i regulacji)

(B) za pomocą grubego kątownika powiesić tubę z boku głowicy, tak aby środek cieżkosci wypadał na wysokości osi podniesienia

 

Do realizacji będziesz potrzebował kawałka profilu kątownika Al. (gruby, najlepiej ze 6mm przekrój ścianki), gwintownika 1/4"-20 (1/4 cala) oraz 1-2 śrubek 1/4"-20 (do dostania na allegro). Chodzi o przerobienie głowicy statywu foto na coś w rodzaju AZ4.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.