Skocz do zawartości

Atik Infinity


DexterX

Rekomendowane odpowiedzi

Stałem się szczęśliwym posiadaczem tego sprzętu. To jest zrzut z teraz z livestack 6x30 s na NEQ5 bez guidingu i przy 2/3 Księżyca w odległości 20 - 30 stopni przez cirrusy z 5 km od centrum sporego miasta. Bez żadnych filtrów tylko flattener x0.8. Myślałem, że bez sensu wystawiam teleskop z kamerą ale efekty po prostu mnie zaskoczyły. Podpiąłem do zacnego tripletu Apo 100mm F6.3 kupionego na forum. Szczerze mówiąc wcześniej myślałem, że nic nie będzie widać... Cóż - po prostu technika idzie do przodu ...

M33Infinity.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

N koniec dodam, że ten łuk to nie odblask na teleskopie tylko "tęcza" Księzyca na cirrusach. Wiem, bo też to zobaczyłem na pierwszych zdjęciach i zainstalowałem karimatę na odrośniku - przedłużyłem o 30 cm i na pojedynczych klatkach odblask też nie znikł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na koniec Mgławica Irys - coś co myślałem ,że nie jest z tego miejsca uchwytne, dzisiaj warunki kiepskie, a proszę ... Oczywiście bez flata i sporo wyciągnięte na krzywych w opcjach Atika - podgląd z livestack, więc pyłek też się znalazł ...

Irys900s.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj - ale te JPG obcinają -na żywo wygląda dużo lepiej. Za bardzo wyciągałem i za dużo szumu. Przynajmniej widać, że Irys - u mnie na północy (Irys jest na Północy) jest gigantyczna łuna od miasta.

Livestack to podgląd na żywo - teleskop stoi i zbiera zdjęcia a Ty widzisz już zdjęcia zestackowane (odszumione przez połączenie iluś klatek) na bieżąco. Allignemt klatek też jest robiony na bieżąco, ale ja mam zwykle w miarę dobrze ustawiony statyw na polarną (HEQ5), więc przesunięć nie mam dużych.

Można nagrywać jednoczśnie FITSy na dysk i potem zrobić lepszą obróbkę np. w Deep Sky Stacker. Dołączam jeszcze jeden plik - lepiej wyciągnięty i dłużej naświetlony ...

 

 

Irys3240.jpg

Edytowane przez DexterX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ogarniacie idei video astronomii ;) DexterX dorzuć chociaż filtr LP i będzie rewelacja :)

Może i nie ograniamy :) , choć są to dla mnie cenne informacje, bo też myślałem nad tym zakupem.

 

Poczekam jeszcze na więcej testów, ale jak na razie przyznam, że liczyłem na więcej.

 

Podam kontrowersyjne porównanie, bo ja również wczoraj wycelowałem do Kraba, więc warunki pogodowo-Księżycowe były zbliżone.

 

Załączam zdjęcie zrobione z APO 80 TS (więc mniejszej średnicy niż kolega DexterX) z kamery ATIK 414 Ex, czyli z takiej samej matrycy, ale z chłodzeniem i z innym softem. Jest to stack z 2 razy po 600 sek czyli trochę mniej niż zdjęcie kolegi. Dodatkowo robiłem przez "ciemny" filtr Ha. Zdjęcie jak zwykle w moim wykonaniu bez klatek kalibracyjnych.

 

Czy takie porównanie ma rację bytu?

M1 1200 sek jpg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzuć filtr i wtedy ma sens. Atik infinity nie kosztuje również tyle co 414EX, nie jest to kamera typowo DS'owa do robienia ładnych zdjęć tylko do podglądu live. Nie wiem czy ma sens stackowanie dłużej niż kilka minut, nie do tego ta kamera służy.

Jak rozumiem z tego wywodu, podgląd live może być kiepskiej jakości, byle by był. To chciałeś powiedzieć?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem zdania że efekty są wątpliwe ale wierze że Dexter jeszcze ogarnia sprzęt i pokarze coś więcej i tu prośba abyś nie poprzestawał na prezentacjach.

Sam również się nad tą kamerą zastanawiałem ciężko i postanowiłem poczekać bo dla mnie wstępnie wyglądało to na krok wstecz - duży szum, mniejsza czułość.

Łukasz twoje zdjęcie jest wąskopasmowe a Dexter jak rozumiem prezentuje OSC, mimo wszystko powinien móc osiągnąć podobny efekt jeśli użyje filtrów wąskopasmowych.

Dexter jeśli możesz udostępnij M1 bez kompresji, fits albo coś innego.

Edytowane przez MrOD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zwróciliście uwagę na kilka rzeczy: brak jakiegokolwiek filtra, brak kalibracji itd. Oczywiście nikt Wam nie broni do video astronomii używać kamer typowo DS'owych. Szkoda tylko że wówczas połowę czasu spędzicie czekając na transfer klatek z kamery na dysk ;) Infinity to alternatywa dla lodestar x2.

 

Albo odpowiedzcie sobie na pytanie po co uprawiać wizual, przecież to tylko kiepskiej jakości szare plamki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja - sprzęt jeszcze ogarniam. Sprzęt był ustawiony na szybko i włączony program który robi za użytkownika prawie wszystko. Podoba mi się w tej kamerze to, że od razu wyświetla rzeczy, których w tym miejscu (zaświecone niebo) nawet na większym sprzęcie nie dałoby się zobaczyć w wizualu. Dlatego myślę, że Infinity może być dobrą propozycją dla początkujących z trochę większym portfelem, którzy przy bardziej zaawansowanym sprzęcie mogli by się do astronomii zrazić. Nie można przecież w kółko oglądać Księżyca i Jowisza ...

 

Co do ostrości- najpierw ustawiłem przy pomocy maski bahtinowa. Możliwe, że po drodze mi się gdzieś rozjechała, ale ta plackowatość to chyba po prostu efekt przepalenia gwiazd, możliwe że również sposobu stackowania ... Jak będę miał trochę czasu to postaram się jeszcze zobaczyć jak wygląda surowy materiał zrzucony z kamerki i czy coś lepszego da się z niego wyciągnąć przy innej obróbce.

 

Zdjęcie Łukasza z 414EX jest bez porównania lepsze, ale to jednak inna filozofia. Na razie na takie zdjęcia patrzę z podziwem i zazdrością. Tamto to astrofotografia a to wideo-astronomia.

Nie wiem jakie on miał wczoraj warunki pogodowe, ale u mnie przez większość nocy były widoczne cirrusy. Poranek za to był przepiękny, wiatr jest północno - zachodni, więc możliwe, że i dobra pogoda przyszła właśnie z zachodu.

Ogólnie, przy przeglądaniu mapek pogodowych mam wrażenie, że w moim rejonie jest jedna z gorszych sytuacji pogodowych w Polsce. Przez 2 miesiące były może 3 przyzwoite noce (podczas jednej strzeliłem np. Oriona, ale kamerką OSC i z guidingiem). Też masa błędów i to na jednym z najłatwiejszych obiektów, ale przynajmniej coś widać. Załączam go do postu.

 

Ogólnie - to co umieściłem to są efekty jakie z tej kamerki może uzyskać na szybko niedoświadczony użytkownik w kiepskich warunkach. Sprzęt mam ok, ale wiem, że do przyzwoitych efektów jeszcze długa droga przede mną.

Proszę więc mnie za ten wątek nie bić ;)

M42stackedGBRGcut.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zwróciliście uwagę na kilka rzeczy: brak jakiegokolwiek filtra, brak kalibracji itd. Oczywiście nikt Wam nie broni do video astronomii używać kamer typowo DS'owych. Szkoda tylko że wówczas połowę czasu spędzicie czekając na transfer klatek z kamery na dysk ;) Infinity to alternatywa dla lodestar x2.

 

Albo odpowiedzcie sobie na pytanie po co uprawiać wizual, przecież to tylko kiepskiej jakości szare plamki.

Powolutku..tez mnie to ciekawi i interesuje i nie w tym problem. Po prosto oceniam to co widzę i jesli o mnie chodzi to poczekam. Głęboko wierzę, że kiedys zasiądę przed ekranem zrobię goto i zobaczę coś, co mi się spodoba tak jak astrofotografia w dzisiejszym sensie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gwiazdy sa jak placki.

czy ostrosc na pewno byla prawidlowa?

Olśniło mnie właśnie. Pod wpływem postu Taysona zacząłem myśleć nad tym jaki błąd mogłem popełnić.

 

Beznadziejna ostrość i plackowate gwiazdy to efekt źle ustawionego flattenera!

 

Przypomniało mi się, że w kamerce OSC miałem identyczny problem dopóki nie dobrałem prawidłowej odległości flattenera od matrycy. Tu złożyłem wszystko na hurra bez zastanowienia i pędem na dwór! Cóż, nauczka na przyszłość - śpiesz się powoli. Jak za następne dwa miesiące złapię kawałek pogodnego nieba to sprawdzę możliwości kamerki po dokładniejszym ustawieniu sprzętu ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby troszkę się zrehabilitować po wrzuceniu na to forum takich potworków jak poprzednie zdjęcia zamieszczam jeszcze w tym temacie Trąbę Słonia (fragment IC1396) z tej samej kamerki. Robione dzisiaj przed 18 (potem nagle naszły chmury).

 

APO 100/f6,3 + flattener 0,8 Long Perng, stack z 18 ujęć po 120 s każde. Zero darków, flatów itp. - zgrałem tylko to co sam program od kamerki zapisał.

Tym razem filtr Lumicon Deep Sky 1,25" wrzucony za flattenerem i filtr UV/IR CUT 2" przed flattenerem. Odległość flattener ->matryca zwiększona do około 60 mm (wcześniej było poniżej 40).

 

Nie wiem czy taka kombinacja ma sens (czy ten UV/IR jest jeszcze potrzebny)? Poza tym nie jestem pewien jakości tego flattenera.

Zdjęcia robione programem ININITY, ale potem wyciągnąłem FITy i zestackowałem w DSS.

 

Do dobrych zdjęć jeszcze sporo brakuje, ale mam nadzieję, że jest pewna poprawa.

TrSloniaStack-1.jpg

Edytowane przez DexterX
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.