Skocz do zawartości

Ręczne ustawianie ostrości


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka.

Mam sprzet jak w stopce, wielu z Was juz o tym wie.

Jak mam podjesc do recznego ustawiania ostrosci.

 

Krece recznie w edku pokretlem 1:10 i co.....

Gdy mam wartosci FWHM i PEAK, to musze je tak regulować aby był odpowienio MIN i MAX?

Stosje ekspozycje w qhy8l LV po 0,5-0,7s.

 

Co ile robic refocusing wzaleznosci od spadku temperatury?

Czy trzeba refocusowac jezeli temp jest stala w czasie nocy?

 

Podrzuccie mi jakies podpowiedzi do tego i rady.

 

pozdr

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest mało skuteczne i niedokładne. Do ręcznego ustawiania ostrości zakup sobie odpowiednią do Twojej optyki maskę Bahtinova.

Refokusowanie ... hm... to zależy od stabilności termicznej Twojej tuby, od spadku temperatury w czasie sesji, od wielu czynników. Słynny FSQ wymaga refokusowania co 2 stopnie spadku temperatury ( tubus aluminiowy) , OS Veloce - w ogóle nie wymaga ( odpowiedni dobór materiału na tubus - układ samokompensujący)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że na LV. Musisz dobrać odpowiednio jasna gwiazdkę, która stworzy wyraźne i czytelne spajki. Rozumiem że wygląd prawidłowo wyostrzonej gwiazdki przez maskę Bahtinova nie jest Ci obcy?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej praktyki: ekspozycja powinna być taka, żeby przy dostępnej jasnej gwieździe mieć czytelne spajki.

Te 0,5-0,7 sek są znacznie wygodniejsze niż 2 sek, szybciej widzisz efekt zmiany pozycji focusera. Seeingiem bym się nie przejmował, jak będziesz miał obraz aktualizowany tak często, to i tak zobaczysz czy środkowy spajk oscyluje pośrodku bocznych, czy nie. Polecałbym też używać bin2 :) No i oczywiście (może wiesz, może nie, wolę napisać) nie inaczej jak subframe wokół gwiazdy na której ostrzysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychu a nie jest tak, że krótszy czas właśnie NIE niweluje wpływu seeingu? Przecież właśnie przy krótkich ekspozycjach obraz gwiazdy może pojawiać się w różnych miejscach (poprzez seeing), a dłuższy czas uśredni te skoki? Na tej samej zasadzie przecież guidujemy, krótkie czasy ekspozycji guidera mogą powodować, że guidujemy seeing... :)

 

Co do bahtinov grabbera: zalecam ostrożność przy pierwszym użytkowaniu. Mam z nim niefajne doświadczenia: to co było ostrością "w punkt" wg bahtinov grabbera, w rzeczywistości było poza punktem ostrości - podkreślam, dla ówczesnego setupu którego używałem. Możliwe że z setupem Tysona będzie to się dogadywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuję, mimo takiego fajnego elementu jakim jest maska bahtinova to sprawdzić poziom FWHM. Ważne jest, że jak dokręcasz śrubę kontrującą - by zablokować wyciąg to sprawdź również ostrość PO tym zabiegu.

Sprawdź jak wygląda poziom FWHM na poszczególnych klatkach i zanotuj jak spadała temperatura. Zobaczysz jak zmienia Ci się ostrość w czasie - wtedy sam ocenisz kiedy musisz refocusować - nie ma gotowego rozwiązania.

Ja dla odmiany stosowałbym raczej dłuższe czasy przy masce. Przy krótkich środkowy spajk będzie mocno pływał na każdej ekspozycji. Przy dłuższych - wyrówna się. Wg mnie optimum to 2-5 sek. Jak widać "co kraj to obyczaj" :-)

moim zdaniem im jaśniejsza gwiazda tym lepiej, krótszy czas naświetlania pozwoli zniwelować wpływ seeingu.

Jeśli używasz maski to tak, jasna będzie dobra - wyraźnie nakreśli spajki. Druga część zdania to chyba Ci się Krzychoo pokićkała :-)

LV to LiveView - czyli podgląd na żywo w lustrzankach :-)

Czy dobrze kombinuje że expozycja na LV powinna byc ok 2s aby zniwelować seeing?

Tayson, jakie LV? gdzie Ty w QHY8L masz LiveView?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli używasz maski to tak, jasna będzie dobra - wyraźnie nakreśli spajki. Druga część zdania to chyba Ci się Krzychoo pokićkała :-)

 

To zależy jak jasną gwiazdę mamy dostępną i jak krótkie czasy możemy na niej ustawić ;) Na rozmazanej seeingiem gwieździe zaczyna cierpieć precyzja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się jeszcze wtrącę ze swoim zdaniem. Mając Canona mogę użyć LV, a ostrość ustawiam na bardzo jasnej gwieździe, żeby mieć czytelny podgląd na żywo. APT ma teoretycznie wgranego Bahtinov grabbera, ale bardziej się sugeruję tym, co widzę od tego, co on pokazuje. I problemów z ostrością w takim układzie nigdy nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.