Skocz do zawartości

NGC 2024, IC 434- Koński Łeb i Płomień


Miszuda

Rekomendowane odpowiedzi

O i taka informacja pozwala na zadanie pytania: co poszło nie tak? ;)

Masz lekko pojechane gwiazdki, pytanie czy jakiś kabel nie ciągnął Ci setupu, ewentualnie (ale to moim zdaniem małe prawdopodobieństwo) może APO 65Q cierpi na znaną przypadłość ściśniętego za bardzo korektora?

 

edit: poza tym: fajny kadr, no i szum (mimo, że jest) ma przyjemny rozkład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wina apo to raczej nie jest, na innych wychodza gwiazdki bardzo ladnie. Problemem jest to, ze przy prowadzeniu, cały czas rozjezdzalo sie w rec... Nie wiem dlaczego. Poki guidowalem bez kola bylo ok, przy dołączeniu koła i wyważeniu teleskopu i montazu pojawia się ten dryf.

 

Dzięluję bardzo za rady:)

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to nie dryf tylko koło powoduje, że leciutko opada Ci aparat przez co część matrycy wychodzi kapkę poza oś optyczną zestawu i pojawia się taki efekt. Taka wolna myśl.

 

Szum ma widoczne poziome pasy - przy odszumianiu mogą być wyraźniejsze więc zwróć na to uwagę jak będziesz się bawił tym materiałem. Co do ilości klatek to fakt - dozbieraj więcej :-)

 

Paweł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee na razie żadne tam rady, tylko spostrzeżenia ;)

 

Hmmm... dodałeś koło filtrowe? Może przeważa na jedną stronę oś deklinacji... ewentualnie wprowadza ugięcie?

 

edit: widzę że wyważałeś teleskop po dodaniu koła, pytanie czy w obu płaszczyznach - nie tylko "przód-tył", ale "lewa-prawa" (nie wiem jak to opisać, jakby co to coś nabazgrolę :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn na wykresie guidingu widać że nie radzi sobie w RA? Bo na zdjęciu gwiazdki wyglądają na rozciągnięte w DEC, jeśli nic nie pomieszałem.

 

Dodanie koła filtrowego nie spowodowało innej organizacji kabli, nie ciągnie nic montażu? Sprawdzałeś czy nie ma luzów w osiach?

 

Co do przeważania osi, to miałem na myśli taką sytuację jak na schemacie - takiego układu bym unikał, bo ciężar osprzętu idzie na jedną stronę, nawet jak wyważysz DEC ustawiając ją poziomo, to im bardziej celuje ona w zenit (przyznaję że przy IC434 to nie ma miejsca :)) tym większy może być problem.

teleskopik.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres pokazuje przesunięcie w rec.

 

Kolo jest manualne, więc żadnych kabli dodatkowych nie było, a i te, które są są ułożone dokładnie tak samo.

 

Sprzęt jest tak podłączony, żeby nie przeważało nic na żadną stronę. Jednakże na TS mam lunetkę celowniczą, ale nie jest ona znowu az taka ciężka.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdki są pojechane stosunkowo delikatnie. Ale nie psuje to zdjęcia.

Napisz proszę jak fokusowałeś w Ha oraz jakim programem i jaką metodą składałeś. Czy robiłeś selekcję klatek pod kątem ostrości i kształtu gwiazdek przed składaniem?

Czy sprawdzałeś jak się ma kierunek pojechania do osi RA-DEC oraz osi ALT-AZ w realu? Czy na wszystkich klatkach kierunek pojechania jest ten sam.

Jakbym miał obstawiać przyczynę ewentualnego pojechania, to do rozważenia dodałbym również brak sztywności mocowania guidera, obluzowaną kamerkę, może poluzowana złączka albo któraś śrubka dociskająca. Na mrozie plastik i metal pracują inaczej, kable robią się sztywne i dają opór w trakcie ruchu. Na dużym mrozie potrafią się dziać różne dziwne rzeczy z mechaniką. Może być też tak, że dodanie koła filtrowego wprowadziło jakieś luzy w mocowaniu które powodują "opadanie" w jedną stronę. Stąd ważne aby stwierdzić jak się ma kierunek pojechania do rzeczywistego położenia sprzętu i osi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Które z połączeń nie są na gwint?

Pochyl się dodatkowo nad absolutnym usztywnieniem wyciągu 80/400. Ten wyciąg jest potencjalnie jednym z najsłabszych punktów w tej konfiguracji (kamerka wisi na sporym ramieniu złożonym z kątówki). Może zamiast kątówki warto rozważyć przedłużkę wyciągu (T2 długości 4-5cm)? Albo ustawienie ostrości guidera raz na zawsze i zaśrubkowanie na stałe.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdki są pojechane stosunkowo delikatnie. Ale nie psuje to zdjęcia.

Napisz proszę jak fokusowałeś w Ha oraz jakim programem i jaką metodą składałeś. Czy robiłeś selekcję klatek pod kątem ostrości i kształtu gwiazdek przed składaniem?

Czy sprawdzałeś jak się ma kierunek pojechania do osi RA-DEC oraz osi ALT-AZ w realu? Czy na wszystkich klatkach kierunek pojechania jest ten sam.

Jakbym miał obstawiać przyczynę ewentualnego pojechania, to do rozważenia dodałbym również brak sztywności mocowania guidera, obluzowaną kamerkę, może poluzowana złączka albo któraś śrubka dociskająca. Na mrozie plastik i metal pracują inaczej, kable robią się sztywne i dają opór w trakcie ruchu. Na dużym mrozie potrafią się dziać różne dziwne rzeczy z mechaniką. Może być też tak, że dodanie koła filtrowego wprowadziło jakieś luzy w mocowaniu które powodują "opadanie" w jedną stronę. Stąd ważne aby stwierdzić jak się ma kierunek pojechania do rzeczywistego położenia sprzętu i osi.

 

 

Focusowałem ręcznie. Nie posiadam jeszcze żadnego robofocusa. Składane są w DSS z użyciem wszystkich klatek kalibracyjnych. Wszystkie klatki użyte były do złożenia, ale każda z nich była tak samo delikatnie pojechana w tym samym kierunku. Ze zdjęć wychodzi jednak że nie jest to rec, jak pokazywały mi wykresy w PHD, a dec...

 

 

Które z połączeń nie są na gwint?

Pochyl się dodatkowo nad absolutnym usztywnieniem wyciągu 80/400. Ten wyciąg jest potencjalnie jednym z najsłabszych punktów w tej konfiguracji (kamerka wisi na sporym ramieniu złożonym z kątówki). Może zamiast kątówki warto rozważyć przedłużkę wyciągu (T2 długości 4-5cm)? Albo ustawienie ostrości guidera raz na zawsze i zaśrubkowanie na stałe.

 

A więc tak. Jeśli na gwint rozumiemy przymocowane za pomocą odpowiednich przejściówek, to tylko aparat do koła za pomocą t2-2". Przedłużka będzie, ale na razie brak środków, stąd zastępcza kątówka.

 

Ułożenie koła filtrowego OK, na podłączeniu kamer katówkami się nie znam, lunetkę bym wywalił, to dodatkowe niepotrzebne gramy z boku tuby. I w dodatku oddalone od niej w bok, więc mogą mieć znaczenie.

 

A celowanie?

 

Jeżeli można coś doradzić. Zastąp kątówkę przedłużką. Nawet jeżeli nie jest to problemem w tej chwili, to lada moment może nim być.

 

Jak wyżej.

 

 

 

Skąd może się brać rozminięcie się w rec a dec w PHD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak. Jeśli na gwint rozumiemy przymocowane za pomocą odpowiednich przejściówek, to tylko aparat do koła za pomocą t2-2".

Na gwint rozumiemy przejściówki wkręcane :) Wszystko inne (czyli clamping ring, docisk śrubkami) to ryzyko nieosiowości.

 

A celowanie?

Aaa wybacz :( Założyłem z automatu, że używasz go-to. Nie wiem czy jakiś inny soft to umożliwia (APT?) ale jeśli masz Maxima i pinpointa, to zapominasz o lunetce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na gwint rozumiemy przejściówki wkręcane :) Wszystko inne (czyli clamping ring, docisk śrubkami) to ryzyko nieosiowości.

 

Aaa wybacz :( Założyłem z automatu, że używasz go-to. Nie wiem czy jakiś inny soft to umożliwia (APT?) ale jeśli masz Maxima i pinpointa, to zapominasz o lunetce.

W zasadzie używam go-to, ale nie ustawiam na gwiazdki. Tylko na polarną, i wyważenie w poziomie. Później tylko używam pilota do slewów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym jeszcze jedna sprawa. Podczas guidowania z czasem 0.2-0.5 s jedna oś się rozjeżdża, a przy 1s już jest ok. Czy odpowiedzialny jest za to seeing? W zasadzie mógłby, ale seeing nie przesuwa gwiazdki ciągle w jedną stronę, a jest raczej losowym rzutowaniem pozycji gwiazdki dookoła celu. Co więc może być przyczyną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.