Skocz do zawartości

NexStar 8SE - pytania o teleskop i akcesoria


Gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Od tygodnia jestem szczęśliwym posiadaczem teleskopu Celestron NexStar 8SE. Teleskop kupiłem z drugiej ręki, razem z paroma dodatkami. Niestety, nie mam pełnej dokumentacji do niego i nie wszystko jest dla mnie jasne. Liczę, że pomożecie:

 

1. W zestawie jest część, która nazywa się "2x Barlows Lens Fully Multi-Coated". Przeczytałem, że to dwukrotnie przedłuża ogniskową teleskopu. Domyślam się, że odbija się to na jakości obrazu. Kiedy warto to stosować?

 

2. "Fully Multi-Coated" mam też na większości okularów. Co to znaczy?

 

3. Mam w walizce 5 filtrów (6mm, 8, 13, 17, 25) PLOSSL Celestron, 1.25". Czy są to dobre filtry, czy też powinienem zainwestować w coś innego?

 

3a. BTW, na stronie Celestrona ten zestaw ma okular 32mm a nie 25mm...

http://www.celestron.com/browse-shop/astronomy/visual-accessories/eyepieces/125in-eyepiece-and-filter-kit

Pewnie nie wiecie dlaczego.

 

4. Mam też 2 okulary nieopisane, myślę, że to mogły one być kupione pierwotnie w zestawie z teleskopem. Pewnie będę mógł zmierzyć ich ogniskową za pomocą odległego źródła światła. Czy są inne sposoby? Jak się domyślam, tego rodzaju okulary nazywacie "kitowymi" :). Rzeczywiście są co do zasady kitowe (kiepskie)?

Jak można nie opisywać okularów???

 

5. Czy w takich teleskopach należy wykonać kolimację? Jak to zrobić?

 

6. Podłączyłem teleskop (właściwie system GoTo) do komputera (skutecznie), poprzez konwerter RS232-USB. Zastanawiam się, czy da się zastosować konwerter RS232-Bluetooth. A może są jakieś inne patenty na połączenie bezprzewodowego?

 

7. Czy da się w ogóle pozbyć GoTo i sterować teleskopem bezpośrednio z komputera? Czy to ma sens? :)

 

To chyba wszystko póki co.

 

Pozdrawiam,

Gajowy

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. W zestawie jest część, która nazywa się "2x Barlows Lens Fully Multi-Coated". Przeczytałem, że to dwukrotnie przedłuża ogniskową teleskopu. Domyślam się, że odbija się to na jakości obrazu. Kiedy warto to stosować?

Barlowa się stosuje gdy chce się osiągnąć większe powiększenie z danym okularem. Dla 8" maksymalne teoretyczne użyteczne powiększenie to x400 ale nie zawsze używa się aż tyle (duże powiększenia są do Księżyca i planet). Barlow nie obniża jakości obrazu.

 

2. "Fully Multi-Coated" mam też na większości okularów. Co to znaczy?

Powłoki antyodblaskowe/poprawiające transmisję - obecnie to standard.

 

3. Mam w walizce 5 filtrów (6mm, 8, 13, 17, 25) PLOSSL Celestron, 1.25". Czy są to dobre filtry, czy też powinienem zainwestować w coś innego?

Raczej okulary. Z f/10 SCT okulary nie muszą być jakieś specjalne. Te w większości powinny wystarczyć dopóki nie zachcesz czegoś specjalnego.

 

3a. BTW, na stronie Celestrona ten zestaw ma okular 32mm a nie 25mm...

http://www.celestron.com/browse-shop/astronomy/visual-accessories/eyepieces/125in-eyepiece-and-filter-kit

Pewnie nie wiecie dlaczego.

Zmienność zestawu w czasie? :)

 

4. Mam też 2 okulary nieopisane, myślę, że to mogły one być kupione pierwotnie w zestawie z teleskopem. Pewnie będę mógł zmierzyć ich ogniskową za pomocą odległego źródła światła. Czy są inne sposoby? Jak się domyślam, tego rodzaju okulary nazywacie "kitowymi" :). Rzeczywiście są co do zasady kitowe (kiepskie)?

Jak można nie opisywać okularów???

Wrzuć zdjęcia. To pewnie dwa Plossle podobne do tych powyżej (o ile są częścią zestawu Celestrona).

 

5. Czy w takich teleskopach należy wykonać kolimację? Jak to zrobić?

Tak, teleskopy wymagają kolimacji od czasu do czasu. Wykonuje się to korygując trzy śruby z przodu teleskopu - http://www.starrynights.us/Articles/Collimation.gif- opisów w sieci jest na to sporo ;)

 

6. Podłączyłem teleskop (właściwie system GoTo) do komputera (skutecznie), poprzez konwerter RS232-USB. Zastanawiam się, czy da się zastosować konwerter RS232-Bluetooth. A może są jakieś inne patenty na połączenie bezprzewodowego?

Są gotowce bazujące na Bluetooth czy WiFi nawet. Jeżeli wystawiają w systemie odpowiedni interfejs to "powinno działać".

 

7. Czy da się w ogóle pozbyć GoTo i sterować teleskopem bezpośrednio z komputera? Czy to ma sens? :)

GoTo to wyszukanie celu. Nie wiem jakiego softu użyjesz na komputerze ale zawsze żeby goto trafiało w cel trzeba je ustawiać - w pilocie jest ustawianie na gwiazdy.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. To forum nigdy nie zasypia :).

 

Poniżej zdjęcia moich nieopisanych okularów. BTW, do czego służy ten gwint (gumowy) na większym?

 

Czy masz może linki do tych rozwiązań Bluetooth czy WiFi? Widziałem coś na stronach Celestrona, ale u nich taka mała rzecz potrafi dużo kosztować.

 

W tej chwili do pilota podłączam kabelek RS232-USB i przez port USB do komputera. Na razie zainstalowałem sterowniki ASCOM i podłączyłem z oprogramowaniem Carte du Ciel. Chętnie pozbyłbym się pilota, tylko nie wiem, czy jakiś soft bezpośrednio może łączyć się z teleskopem (bez pośrednictwa pilota), w tym przeprowadzać "star alignement". Ale ten temat to w zasadzie drobiazg na przyszłość.

 

Nie zapytałem w poprzednim poście o jeszcze jedną rzecz:

 

Na głowicy (?) teleskopu znajdują się porty AUX oraz Auto Guide. Do czego służą?

 

Pozdrawiam,

Gajowy

 

 

 

Barlowa się stosuje gdy chce się osiągnąć większe powiększenie z danym okularem. Dla 8" maksymalne teoretyczne użyteczne powiększenie to x400 ale nie zawsze używa się aż tyle (duże powiększenia są do Księżyca i planet). Barlow nie obniża jakości obrazu.

Powłoki antyodblaskowe/poprawiające transmisję - obecnie to standard.

Raczej okulary. Z f/10 SCT okulary nie muszą być jakieś specjalne. Te w większości powinny wystarczyć dopóki nie zachcesz czegoś specjalnego.

Zmienność zestawu w czasie? :)

Wrzuć zdjęcia. To pewnie dwa Plossle podobne do tych powyżej (o ile są częścią zestawu Celestrona).

Tak, teleskopy wymagają kolimacji od czasu do czasu. Wykonuje się to korygując trzy śruby z przodu teleskopu - http://www.starrynights.us/Articles/Collimation.gif- opisów w sieci jest na to sporo ;)


Są gotowce bazujące na Bluetooth czy WiFi nawet. Jeżeli wystawiają w systemie odpowiedni interfejs to "powinno działać".

GoTo to wyszukanie celu. Nie wiem jakiego softu użyjesz na komputerze ale zawsze żeby goto trafiało w cel trzeba je ustawiać - w pilocie jest ustawianie na gwiazdy.

 

Okulary1.jpg

Okulary2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dla pełnego wyjaśnienie Zapytania 2.

Opis na okularze FMC określa nam iż wszystkie powierzchnie optyczne zostały pokryte warstwami , natomiast MC oznacza że nie , generalnie lepiej gdy na okularze jest opis FMC , mamy wtedy mniej strat światła na danym okularze niż na takiej samej konstrukcji okularu z warstwami MC.

Dzięki temu transmisja przez dany okular jest lepsza a tym samym , jasność , kontrast , obrazu wzrasta co przekłada się np. na lepsze widoki detalu na planetach , zasięg gwiazdowy , widoki Dsów itp.

 

Poz.3. Twój podstawowy zestaw filtrów wystarczy na początek i powinny dobrze Ci posłużyć np. przy oglądaniu planet , musisz doczytać jaki dany filtr z Twojego zestawu jest dedykowany i najlepiej się sprawdza z daną Planetą , czy też innym ciekawym obiektem na niebie.

 

Soczewkę Barlowa raczej mógłbyś wykorzystać nie mając okularów o krótkiej ogniskowej do oglądania Planet i Księżyca , generalnie też np. do Foto planet kamerką itp.

 

Pozdrawiam Krzysztof.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej zdjęcia moich nieopisanych okularów. BTW, do czego służy ten gwint (gumowy) na większym?

To małe to Barlow wkręcany w okular (krotność 1.5x zapewne), a to duże to jakiś długoogniskowy okular. Guma to muszla oczna - pozwala obserwować przez okular bez problemu że coś będzie świecić/przeszkadzać z boku.

 

Czy masz może linki do tych rozwiązań Bluetooth czy WiFi? Widziałem coś na stronach Celestrona, ale u nich taka mała rzecz potrafi dużo kosztować.

Wszystkie gotowce tego typu są drogie (i rzadko się je raczej stosuje).

 

 

Na głowicy (?) teleskopu znajdują się porty AUX oraz Auto Guide. Do czego służą?

Jedno zapewne dla pilota, drugie do guidingu montażu (opcja w astrofotografii).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Gajowy. Na pierwszy rzut oka wygląda to tak jakbyś się porwał z motyka na słońce. SCT8 to jest spory kawałek teleskopu :)

Jeżeli można coś doradzić. Proponuję ściągnąć z internetu instrukcję obsługi.

Miałem kiedyś nexstara SE, obsługa jest w miarę intuicyjna ale dopiero po przeczytaniu instrukcji :) Będzie tam również rozdział jak wykonać (5).

 

Odpowiadając na (4). Słowo kitowy pochodzi od angielskiego "kit" co oznacza zestaw. W tym wypadku okular kitowy to nie taki "do kitu" ale pochodzący "z kitu" czyli zestawowy :g:

Odpowiadając na (7). Chyba nie do końca łapiesz co to jest goto i skąd się bierze. W dużym skrócie jest to "czarna skrzynka" która ma w sobie zakodowane jak sterować silnikami, odbierać dane z dekoderów, przetworzyć aktualny czas na położenie, wykonać zadanie najazdu na pozycję. To wszystko siedzi w pilocie. Normalnie jest tak, że to pilota podpina się do komputera. Komputer wydaje polecenia pilotowi, zaś ten wykonuje polecenia a następnie jest odpowiedzialny za śledzenie.

Jeżeli chcesz sterować z komputera, podpinasz kabel między pilotem a komputerem i sterujesz z poziomu odpowiedniego softu. U mnie bez problemu śmigało ze Stellarium.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co jest najważniejsze do obsługi tego sprzętu, to nauczenie się jak wykonywać alignację. Od tego musisz zacząć w pierwszej kolejności. To jest montaż alt-az zatem dopiero PO wykonaniu alignacji włącza się tryb śledzenia. Dopóki teleskop nie jest zalignowany, działa w trybie manualnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za odpowiedzi. Trochę minie czasu zanim nauczę się efektywnie użytkować ten teleskop . Ale juz wiem sporo więcej niż wczoraj ☺.

Btw, ten mały "okular" ze zdjęcia, ma soczewkę rozpaszajaca... To chyba nie moze byc okular, prawda?

 

Pozdrawiam,

Gajowy

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest możliwość sterowania bezprzewodowego. Potrzebujesz Skyportal Wifi Module (wersja II SkyQ Link). Do sterowania potrzebujesz wtedy aplikacji SkyPortal dostępna w Google play i w AppStore (darmowa). Cena SkyQ jedynki to ok 450 zł. Cena dwójki ok 650 zł. Niestety pomimo pokazanej dostępności ma stronach różnych polskich sklepów urządzenie jest obecnie niedostępne. Fajną sprawą jest to, że aplikacja automatycznie aktualizuje pozycje GPS, czas i datę. SkyQ link II w Polsce ma być podobno znowu dostępny podobno pod koniec stycznia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to jakaś opcja. Niemniej poeksperymentowałem kilka dni, poczytałem dokumentację i czekam teraz na konwerter RS232 na Bluetooth, koszt z przesyłką ok. 200 zł. Pochwalę się, czy mi z tym ruszy.

 

Pozdrawiam,

Gajowy

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dostałem zamówiony konwerter RS232 <=> Bluetooth. I dziś też wpadłem w sieci na artykuł, który opisuje to, co chcę zrobić. Co ciekawe, zamówiłem i otrzymałem dokładnie ten sam konwerter co opisany :-). Z budową i eksperymentami będę musiał zaczekać tydzień - jutro rano zabieram dzieciaki na ferie do Zakopanego.

 

Edit: W tym artykule jest także link do strony opisującej jeszcze prostsze i bardziej user friendly rozwiązanie (mniej kabli, połączeń, podłączenie bezpośrednmio do portu AUX). Niestety sam nie tykam się lutownicy, ale jeśli ktoś chciałby spróbować stworzyć takie urządzenie, to chętnie kupię :-)..

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To małe obok tego okularu to może też być reduktor ogniskowej. Miałem podobny GSO. Czyli po wkręceniu, np w nosek kamerki albo okularu, będziesz mieć znacznie większe pole obserwacyjne, kosztem mniejszego powiększenia. To taka odwrotność Barlowa. Ale kiedy sprawdzisz to się wyjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w roli konwertera RS232-Bluetooth nie wystarczy modul HC-06 i przetwornik poziomow napiec MAX3232 + oczywiscie zewnetrzne zasilanie?

Nie bedzie to pelny RS232, ale montazowi RX i TX wystarcza.

 

Za centy mozna kupic skladniki:

http://www.aliexpress.com/item/HC-06-Bluetooth-serial-pass-through-module-wireless-serial-communication-from-machine-Wireless-HC06-Bluetooth-Module/32551751866.html

http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-MAX3232-RS232-to-TTL-Serial-Port-Converter-Module-DB9-Connector-MAX232/32507642315.html

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś dostałem zamówiony konwerter RS232 <=> Bluetooth. I dziś też wpadłem w sieci na artykuł, który opisuje to, co chcę zrobić. Co ciekawe, zamówiłem i otrzymałem dokładnie ten sam konwerter co opisany :-). Z budową i eksperymentami będę musiał zaczekać tydzień - jutro rano zabieram dzieciaki na ferie do Zakopanego.

 

Edit: W tym artykule jest także link do strony opisującej jeszcze prostsze i bardziej user friendly rozwiązanie (mniej kabli, połączeń, podłączenie bezpośrednmio do portu AUX). Niestety sam nie tykam się lutownicy, ale jeśli ktoś chciałby spróbować stworzyć takie urządzenie, to chętnie kupię :-)..

 

Po niemal dobie walki z konwerterem dochodzę do wniosku, że albo z nim jest coś nie tak albo ze mną ;). Zachowuje się nieprzewidywalnie i niepowtarzalnie, nawet w najprostszym połączeniu 2 PCtów przez terminal.

 

Będę reklamował i spróbuję na innym egzemplarzu.

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczęka mi opadła. Wczoraj warunki miałem "w mairę", bez żadnej rewelacji, miejsce obserwacji też takie sobie, własny ogródek, domem osłonięty od oświetlonej drogi tylko, w około inne domki... W powietrzu mgła zauważalna dopiero jak się wiązkę światła z ledowej latarki puściło.

W końcu połączyłem Nikona D5000 z moim nowym-używanym NexStar 8SE - tylko by się nauczyć to łączyć i uruchamiać. Oj, wiele kosztowało mnie ustawienie aparatu i tylko trochę mniej walczenie z pierścieniami (chyba to muszę jakimś WD-40 nasmarować... Można?).

Jowisz 10 stopni nad horyzontem od strony Poznania (łuna!), zrobiłem 30 sek ujęcie. Obraz poruszony, nie nadaje się do żadnej publikacji, ale... na zdjęciu znalazłem ślady gwiazd pow. 12 mag!!! Ustawiona czułość to ISO 3200. Skierowałem później aparat na bardziej ciemne niebo i dostrzegłem gwiazdy 14 mag!!! Nie spodziewałem się takiego wyniku :D.

Sporo gorzej było natomiast w nagrywaniu ciągłym, a to jest moje główne wyzwanie.

Nie potrafiłem poradzić sobie ze star alingmentem pod GoTo - po wykonanie tej procedury demontowałem kątówkę diagonalną i montaowałem pierścień pod Nikona... Oczywiście wszystko się rozjeżdżało, także dlatego, że musiałem użyć siły i trochę się poszarpać. Dopiero później wpadłem na to by star alingment robić od razu z zamontowanym aparatem.

 

 

Oczywiście jako wciąż niedoświadczony użytkownik zestawu mam kilka problemów, z którymi nie mogę sobie poradzić. Np. nie jestem pewny czy silniki działają prawidłowo. Niby trzymają tubę wycelowaną mniej więcej w zadany obiekt, no ale on jednak ucieka. Po godzinie już go nie będzie raczej w polu widzenia. Starałem się alingment zrobić jak najprecyzyjniej. Ustawienia współrzędnych są też raczej poprawne. Co do wypoziomowania... myślę, ze też okej, choć to mało oczko z pęcherzykiem powietrza nie wygląda na zbyt precyzyjne. Czy teleskop z takim mechanizmem GoTo można gdzieś oddać do serwisu w celu sprawdzenia/poprawy pracy silników? Czy trzeba to jakoś konserwować? Czy to się z czasem zużywa? Czy ręczne przesuwanie tuby może spowodować uszkodzenia silników lub szybsze ich zużywanie?

 

Pzdr,

Gajowy

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gajowy masz wersję z klinem czy bez? Być może masz źle ustawiony klin na polarną? Tak btw, z tego co piszesz to mieszkasz w okolicach Poznania, mam podobny sprzęt do Ciebie - SCT 11" w razie czego możemy się spotkać, służę poradą oraz pomocą w kolimacji sprzętu :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby super :). Mam urządzenie bez klina. Estetyczną fotografią nie zamierzam się zajmować, ale wiadomo, im dokładniej podążający względem gwiazd sprzęt tym lepiej. No i będzie problem jak będę chciał złapać jakiś słąby obiekt i GoTo nie będzie mi celowało... Byłbym Ci bardzo zobowiązany za wszelkie rady i wszelką pomoc :-). Odezwę się na PW.

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.