Skocz do zawartości

Cyfrowa stacja bolidowa


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Mamy z kolegą pomysł zrobienia cyfrowej stacji bolidowej. Kamery analogowe to już prehistoria i chyba nie ma sensu w nowej stacji takich używać. Myślimy o czymś w rodzaju ASI120 MM, albo innej w podobnej cenie. Tylko pojawia się problem z oprogramowaniem. Polskie stacje (wszystkie?) bazują na kamerach analogowych i do takich są programy. Ale może ktoś zna jakiś program do kamer cyfrowych? Z rejestracją nie ma problemu, ale chodzi o analizę obrazu, automatyczną detekcję zjawisk.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy z kolegą pomysł zrobienia cyfrowej stacji bolidowej. Kamery analogowe to już prehistoria i chyba nie ma sensu w nowej stacji takich używać. Myślimy o czymś w rodzaju ASI120 MM, albo innej w podobnej cenie. Tylko pojawia się problem z oprogramowaniem. Polskie stacje (wszystkie?) bazują na kamerach analogowych i do takich są programy. Ale może ktoś zna jakiś program do kamer cyfrowych? Z rejestracją nie ma problemu, ale chodzi o analizę obrazu, automatyczną detekcję zjawisk.

 

Do cyfrówek używa się zazwyczaj UFOCapture. ASI nie specjalnie z nim współpracuje. PKIM przechodzi obecnie na kamerki DMK. Konkretnie na DMK23GX236. Już sprawdzone w boju.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie wiem czy detekcja ruchu jest do końca dobrym pomysłem bo mimo iż kamera cały czas jest aktywna to rejestracja zaczyna się kilka setnych po rozpoznaniu ruchy -od pewnego momentu rozpoznania ruchu-błysku więc nie zarejestruje się całe zjawisko. Popularne i niedrogie programy ochrony maja możliwość nanoszenia znaczników tam gdzie pojawia się ruch lub jakieś "światełko w ciemności" i łatwo jest wychwycić i analizować dany odcinek, zapis 1-25kl/s w AVI i kodowanie divix i mpeg. Jeśli do celów komercyjnych to znalazłem taki program za free - Ferro CCTV - można podłączyć kilka kamer lub analogowe przez video grabbery.

Pozdro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że widziałem też takie gdzie rejestruje się kilka sekund przed i po wykryciu ruchu

Kamera/soft z funkcja prekognicji :icon_idea:

 

Kamera rejestruje na bieżąco obraz a soft go buforuje w przypadku wykrycia zjawiska w osobnym pliku zapisuje obraz z kilku sekund przed i po jego wykryciu.

Edytowane przez Piotr4d
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Ja do mojego komputera w astrobudce dołożyłem kartę TV, z pracy do testu dostałem kamerę, po kosztach zakupiłem obudowę i będę testował co z tego wyjdzie.

 

Na razie, ciągle chmury, więc ciężko powiedzieć co z tego wyjdzie. Zamontowana kamera to Ganz ZC-NH258P Day/Night.

Czułość to niestety tylko 0,08 lx/F1.2 więc nie wiem, co będzie w stanie zarejestrować.

 

Zainstalowane oprogramowanie to UfoCapture (wersja 30dniowa), teraz tylko czystego nieba potrzeba.

 

DSC_5212.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Do cyfrówek używa się zazwyczaj UFOCapture. ASI nie specjalnie z nim współpracuje. PKIM przechodzi obecnie na kamerki DMK. Konkretnie na DMK23GX236. Już sprawdzone w boju.

Dzięki. A gdzie tą DMK można dostać i ile kosztuje? Bo poza stroną producenta i kilkoma po chińsku nic nie mogę znaleźć :)

 

wydaje mi się że widziałem też takie gdzie rejestruje się kilka sekund przed i po wykryciu ruchu

Tak chyba działa właśnie ufocapture.

 

A jaki obiektyw optymalnie wybrać? Jakie pole widzenia? Bo jest konflikt: pole widzenia vs dokładność. Planujemy na razie jedną kamerę.

 

Zastanawiamy się też, czy jest sens zrobić kamerę ruchomo. Ustawiałoby się ją pod optymalnym kątem z uwagi na aktualne roje meteorów. A jak nie ma roju, to celowałaby tam, gdzie najmniejsze lp.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.