Skocz do zawartości

Jaka lornetka?


garfild209

Rekomendowane odpowiedzi

Do nieba - Fujonon 10x50 lub 16x70. Ale uniwersalizm las-niebo to szerokie pojęcie. Co konkretnie mu nie odpowiada w takim Nikonie jak Ty masz? Odblaski, pole widzenia, aberracja? Tak na prawdę ideały sprzętu astro i sprzętu do obserwacji dziennych nie są takie same...

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odp konkretnie żona chce koledze kupić lornetkę jako prezent i dlatego konkretów nie wiem to oki lornetka do obserwacji w lesie i terenie bez nieba to która będzie najlepsza - nic nie przeszkadza mu w mojej ale dwie takie same może nie - może znajdzie się inna i może trochę lepsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następny poziom względem Nikona 10x50 EX to lornetki serii BA8 z róznych brandów. Ostrość, kontrast czy korekcja chromatyzmu w centrum pola wspaniała, mechanika w zasadzie pancerna. Dla nie których mankamentem może być waga i raz indywidualne ostrzenie, ale jeżeli obserwujesz od 30-40 metrów, ze względu na dużą głębię ostrości, ustawiasz ja tylko raz. Powyżej tej wartości ostrzy do nieskończoności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich. Proszę o radę. Przymierzam się do amatorskiej astronomii, wczoraj dostałem w prezencie od ukochanej żony lornetkę. Celestron 25*70. Chce poznać wasze zdanie na ten temat. Co to za sprzęt i czy na początek może być. Mam możliwość zwrotu i ewentualnie wymiany na inny. Pozdrowki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Proszę o radę. Przymierzam się do amatorskiej astronomii, wczoraj dostałem w prezencie od ukochanej żony lornetkę. Celestron 25*70. Chce poznać wasze zdanie na ten temat. Co to za sprzęt i czy na początek może być. Mam możliwość zwrotu i ewentualnie wymiany na inny. Pozdrowki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? Rozumiem, że jako prezent od żony lornetka ma dla Ciebie dużą wartość sentymentalną, ale jeśli sprzęt ma służyć do celów astronomicznych i masz możliwość go zwrócić to jak najszybciej bym to zrobił. W mojej ocenie ta lornetka jest ciężka, nieporęczna, ma bardzo małe pole widzenia i daje ciemny obraz, co w mojej ocenie dyskwalifikuje ją do celów, o których wspomniałem. To sprzęt, z którego ze względu na duże powiększenie chętnie korzystają spotterzy do dziennych obserwacji samolotów na wysokościach przelotowych, ale do nocnej astronomii się zupełnie nie nadaje. Takie są moje spostrzeżenia po kilkukrotnych dziennych oraz nocnych obserwacjach tym Celestronem 25x70.

 

Co z tego, że ma duże powiększenie skoro gwiazdy i inne obiekty np. mgławicowe ledwo w niej widać ze względu na ciemny obraz? Poza tym dla mnie cały urok astronomicznych lornetek to oglądanie kosmosu w szerokim polu widzenia, a w tym Celestronie pole widzenia wynosi zaledwie 2,7* co sprawia, że patrząc przez tę lornetkę ma się wrażenie patrzenia przez dziurkę od klucza. Owszem są dobre lornetki astronomiczne o podobnych parametrach, ale w nich małe pole widzenia rekompensuje doskonała jakość optyki.

 

Niestety, w tym przypadku tak nie jest. Jakośc optyki w lornetkach serii SkyMaster ogólnie bowiem nie powala. Na pierwszy rzut oka wydaje się OK, ale gdy w dzień porównamy taką lornetkę z inną, chociażby z mniejszą, ale lepszą optycznie lornetką 10x50 w podobnym przedziale cenowym to okaże się, w ww. Celestronie obraz jest mocno zażółcony, a w nocy wcale nie widać więcej na niebie mimo większego powiększenia i większych obiektywów. Zresztą lornetki z tej serii ogólnie słyną z tego, że ich parametry w rzeczywistości są gorsze od tych na papierze. Do tego dochodzi dość duża aberracja chromatyczna, co najczęściej oznacza fioletową obwódkę na Księżycu i dość kiepska - w powszechnej opinii coraz gorsza od egezemplarzy z wczesniejszych lat - jakość wykonania. A to oznacza, że po kilku latach intensywnego użytkowania ta lornetka po prostu może się rozlecieć. Tak samo jak po pierwszym niewielkim uderzeniu, które równie dobrze nie musi się skończyć fizycznym uszkodzeniem, lecz np. utratą kolimacji. A lornetki SkyMaster są ogólnie wyjątkowo podatne na rozkolimowanie.

 

Weź też pod uwagę, że ze względu na dużą wagę i przede wszystkim powiększenie 25x ta lornetka zupełnie nie nadaje się do obserwacji z ręki (w nocy zygzaki zamiast punktowych gwiazd), co wiąże się z koniecznością wydania dodatkowych pieniędzy na statyw (przy założeniu, że takiego jeszcze nie masz). Dlatego lepszym rozwiązaniem według mnie będzie zwrot tej lornetki i kupienie w zamian mniejszej, ale lepszej optycznie lornetki 10x50 (względnie 12x50). Można też przemysleć zastąpienie jej mniejszym, ale nieco lepszym w mojej ocenie modelem Celestron 15x70 (który jednakże ma wiele wad modelu 25x70), jednak osobiście wolałbym dobrą, jasną i poręczną lornetkę 10x50. Nawet jesli sama lornetka 10x50 wyjdzie drożej od SM 25x70, to jeśli odliczymy koszty statywu do tej drugiej finansowo wyjdzie pewnie na to samo. Gwarantuję, że poręcznej, dobrej optycznie lornetki 10x50 będziesz używać częściej niż tego Celestrona 25x70. A najlepszy sprzęt to taki, który jest często używany. Aha, w Celestrona SkyMaster 20x80 też się nie pchaj :icon_wink:

Edytowane przez lumen
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak twoje zdanie o nikon 10/50 EX? To bardzo ciekawe. Myslalem, ze im wieksza .... moc tym lepiej. Moze masz jakieś pomysly co do firmy lornetek... tak do 500.pozdro

 

Jesli mają być nowe, w miarę budżetowe i 10x50 (ze względu na najbardziej uniwersalne parametry), to wybrałbym jedną z tych trzech:

 

1. Delta Optical Silver 10x50

2. Nikon Action EX 10x50

3. Ecotone/Kamakura 10x50 WP 2

 

- ze wskazaniem na tę ostatnią. Nikon EX jest fajny ale jak na mój gust daje za duże odblaski np. na Księżycu. W Ecotone jest pod tym kątem dużo lepiej, dlatego wybrałbym właśnie ją. Zauważyłem na innym forum, że kolega Polaris http://astropolis.pl/user/1643-polaris/robił niedawno profesjonalne porównanie ww. lornetek Nikon i Ecotone/Kamakura, więc możesz się do niego zwrócić o podpowiedź, którą z nich wybrać (ewentualnie inną lornetkę, może Ci nawet doradzi coś bardziej sensownego). Ja wybrałbym Ecotone, ale po bardzo szybkim, powierzchownym porównaniu które może nie być miarodajne. Nie ma to jak dokładne testy. A z lornetkami jest trochę tak jak z samochodami. To że ŻUK jest duży i ma duże koła to jeszcze nie znaczy, że jest lepszy od Porshe Carrera. :icon_wink:

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odebrałem Nikon Action EX 10/50. Celestrona odesłałem. Zatem jak pogoda pozwoli to zaczynam. A jak będzie? Zobaczymy. Pozdrówka dla lumena za fachowość w doradztwie sprzętu i poświęcony czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.