Skocz do zawartości

Rozdzielenie zasilania 12V - filtracja napięcia.


Killerus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Dotychczas do zasilania montażu, kamery, focusera itd. używałem osobnych zasilaczy 12V.

 

Chciałbym jednak zastosować jeden zasilacz z Xboxa model CPA09-011A, dający natężenie prądu 10,83A.

 

"Stacja rozdzielcza" będzie zamknięta w obudowie plastikowej, podłączenie urządzeń do zasilania będzie się odbywało poprzez złącze JACK (duży JACK). (coś podobnego jak zrobił Alien)

 

Zasilanie.jpg

 

Dodatkowo każde wyjście zasilające będzie zabezpieczone przed zwarciem bezpiecznikiem topikowym.

 

 

I teraz pytania. Czy napięcie z zasilacza trzeba jeszcze filtrować (myślałem o wpięciu kontensatorów 100nF i 2,2uF) oraz czy np. podwyższenie napięcia kondensatorem 4700uF do 13,6V nie uszkodzi urządzeń zasilanych 12V (kamera, montaż) ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jack to średni pomysł do zasilania, bo robi zwarcie w czasie wpinania i wypinania.

 

Raczej wszystkie urządzenia astro działają przy 13.6V, bo gdzieś tyle daje max akumulator, a do tego są przystosowane.

 

Sprawdzałem mając teraz wtyczke i gniazdo w ręku i nie robi.. ale pewnie to wyjdzie w praniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacki u mnie zwarcia też nie robiły ale przy ruszaniu kablami notorycznie zdarzało się że na chwilę przestaje łączyć. Po tym jak kilka razy mnie krew zalała już ich nie mam.

 

Hmm, troche mnie tym zmartwiłeś.. sprawdzę jak będę w domu, czy robią się jakieś przerwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Hmm, troche mnie tym zmartwiłeś.. sprawdzę jak będę w domu, czy robią się jakieś przerwy.

Najlepsze jest to że "te lepsze" gniazdo i wtyczka większe problemy u mnie robiły. Najlepiej działały najtańsze plastikowe gniazda z blaszką z boku. Chinche będą pewniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam złącza na https://sklep.avt.pl/gniazdo-wtyk-na-panel-c091-2pin-l-46-6mm-fi-pinow-2-5mm.htmlrozna ilość pinów w zależności od podłączonych urządzeń. Tak wykombiniwal Ilu i jest ok. Do tego złącze skrecane i nie ma mowy o przypadkowym wypieciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak spojrzałem na Twoje zdjęcie to mnie "oświeciło" - ja nie miałem "jack'ów" tylko standardowe wtyczki od zasilaczy, które pierniczyły robotę. Za bardzo jestem chyba zmęczony po pracy. Przepraszam za zamieszanie.

 

Edit:

Te co proponuje Tayson używałem do podłączania silników krokowych w różnym sprzęcie (4 i 5 pinowe) i potwierdzam że połączenie jest pewne, bezpieczne i niezawodne.

Edytowane przez kuba_527
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz pytania. Czy napięcie z zasilacza trzeba jeszcze filtrować (myślałem o wpięciu kontensatorów 100nF i 2,2uF) oraz czy np. podwyższenie napięcia kondensatorem 4700uF do 13,6V nie uszkodzi urządzeń zasilanych 12V (kamera, montaż) ?

 

1. kondensatory nie podwyższą napięcia stabilizowanego, a jedynie złagodzą tętnienia

2. filtrowanie będzie konieczne ale same kondensatory nie wystarczą. Można to zrobić na kilka sposobów. Najprościej w szereg podłączyć dławik. 10mH powinno wystarczyć do większości zastosowań (może być zwykły ferryt i kilka zwojów przewodu) ale można też użyć gotowych filtrów (pamiętając o dostosowaniu prądu znamionowego)

3. bezpieczniki topikowe sobie odpuść. Nie wyobrażam sobie wymiany takiego bezpiecznika po ciemku na mrozie -10o

4. gniazda dla rożnych napięć powinny być różne. W nocy łatwo o pomyłkę, która może się skończyć dymkiem z jakiegoś urządzenia

 

pozdrawiam

 

EDIT

 

złącza mikrofonowe jak w hubie powyżej będą znacznie lepsze

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie stacja zasilania/rozdzielacz jest zrobiony.

 

DSC_5219.JPG

 

Wyłącznik który widać na zdjęciu odłącza poprzez przekaźnik 2 wyjścia.

 

Dlaczego tylko 2 ? Ano dlatego, że do nich będą podłączone kamery (na razie jedna), które będę mógł wyłączać (montaż w budce działa u mnie cały czas).

 

I teraz przychodzi trudniejsza rzecz.

 

Dlaczego przekaźnik, a więc dlatego, że chce zrobić możliwość załączania kamery zdalnie z poziomu windowsa, przy pomocy Arduino.

 

Dodatkowo wymyśliłem sobie jeszcze coś takiego, że skoro w środku będzie arduino, to mógłbym jeszcze dołożyć np. sterowanie serwem, które to sterowało by maską bahtinova coś takiego jak na tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=F3RskFEp8pk

 

Wczoraj próbowałem przysiąść do VB, kopiując nawet gotowe przykłady, ale w VB ciągle mi wyskakiwały jakies błędy i nie potrafie tego ogarnąć.

 

Sam schemat podłączeń do arduino widziałbym tak.

 

Schemat.jpg

 

 

Przyciskami on/off można by było poza sterowaniem załączać/wyłączać przekaźnik.

 

 

Edytowane przez Killerus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie prosty program na Arduino napisałem. Poprzez monitor portu COM, można wydać polecenia "ON", "OFF", "OPEN", "CLOSE", co powoduje odpowiednio, zapalenie/zgaszenie diody (przekaźnika) oraz odsunięcie maski bahtinova, lub jej ustawienie przed teleskop.

 

Przykład jak to działa na filmiku z linku.

 

https://www.youtube.com/watch?v=fpAQOv-hWog

 

 

Teraz jedynie potrzebowałbym program w windowsie, by nie trzeba było pisać poleceń, tylko klikać w przyciski w aplikacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo wymyśliłem sobie jeszcze coś takiego, że skoro w środku będzie arduino, to mógłbym jeszcze dołożyć np. sterowanie serwem, które to sterowało by maską bahtinova coś takiego jak na tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=F3RskFEp8pk

Moim zdaniem pomysł z maską jest zbędny. Dlaczego? Bo taką samą/lepszą dokładność ostrzenia można uzyskać za pomocą np FocusMaxa lub autofocusa w innych programach, które nie potrzebują maski. Maska przydaje się do ostrzenia ręcznego, a skoro chcesz mieć to w obserwatorium, to rozumiem, że stawiasz na autofocus. Brak maski to jedno źródło problemów mniej. Zamiast maski możesz w analogiczny sposób zrobić zdalne zamykanie dekielka, to już się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem ostrzenia na focuserze w Maximie i nie za bardzo mi to zdawało egzamin. Maska bahtinowa łatwo i szybko mi się ostrzy, a przy pracy zdalnej, może być to fajna sprawa z sprawdzeniem ustawienia ostrości.. lub tak jak mówisz można te funkcje wykorzystać do przykrywania teleskopu dekielkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maska implikuje obsługę ręczną. Ze wszystkimi tego pozytywami i negatywami.

Jeżeli w zestawie jest już zamontowany silnik krokowy, to warto wykorzystać potężny potencjał automatyzacji sesji.

 

Mój zestaw rozdzielający pod zasilacz XBOXa wygląda tak. Gniazda zwykłe 2.1/5.5 bo takie miałem pod ręką. Aczkolwiek po prawie roku eksploatacji również myślę aby wymienić na takie zakręcane jak kilka postów wyżej.

http://astropolis.pl/topic/49387-astropudelko-z-jolofocuserem-v20/?p=578736

W walizce widać osobne pudełko z dwoma przekaźnikami sterowanymi z poziomu USB. Umożliwia to zdalne wyłączenie zestawu po sesji, Mam również kupiony dodatkowy przekaźnik sterowany z arduino do włączania kamery. Czeka na pomysł jak go zainstalować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc jest .. wszystko zmontowane i zabudowane.. pozostanę jednak przy tej masce bahtinowa, bo akurat siedzę w domu i przez TeamViewera podglądam co się dzieje w obserwatorium i widzę, że coś mi z ostrością się rozjechało, więc zdalnie mógłbym dać maskę na telep i to sprawdzić.

 

Dołożyłem przyciski aby można było bez załączonego komputera właczyć/wyłączyć zasilanie, lub dać maskę do wyostrzenia.

 

Filmik z działania w linku https://www.youtube.com/watch?v=Isr-NgE5paE

 

 

W zasadzie projekt można w każdej chwili rozbudować.... może kiedyś dojdzie sterowanie alarmem, lub, np. otwieranie/zamykanie dachu :P

 

 

 

Edytowane przez Killerus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc jest .. wszystko zmontowane i zabudowane.. pozostanę jednak przy tej masce bahtinowa, bo akurat siedzę w domu i przez TeamViewera podglądam co się dzieje w obserwatorium i widzę, że coś mi z ostrością się rozjechało, więc zdalnie mógłbym dać maskę na telep i to sprawdzić.

Wystarczy, że dasz w maximie okienko information, najedziesz na gwiazdę i zobaczysz wartość fwhm. Maska w zdalnym setupie na prawdę nie ma sensu. Ja bym się zajął na Twoim miejscu rozwiązaniem problemu, dlaczego autofocus w Maximie jest słaby, a nie próbował obejść problem. Możesz też użyć FocusMax, który działa lepiej i szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam w to nie wierze, ale udało się napisać program w Visual Studio Express, do kontrolowania płytki Arduino, a co za tym idzie załączaniem i wyłączaniem zasilania na wybranych wyjściach zasilania i sterowania serwem :)

 

A tak wygląda program w czasie działania na windowsie:

 

 

PowerBOX.jpg

 

Teraz tylko muszę przygotować kable i mogę boxa montować w budce :)

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

wszystko co zrobimy sami o wiele bardziej cieszy niz zakup gotowego sprzetu :-)

 

 

. Aczkolwiek po prawie roku eksploatacji również myślę aby wymienić na takie zakręcane jak kilka postów wyżej.

 

ja proponuje takie zlacza, sa 3 rodzaje rozmiarowo

http://www.piekarz.pl/pl/?item=39890

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.