Skocz do zawartości

M33, 2 problemy


bartek3pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wyszedłem dzisiaj na 2h poobserwować niebo i ustaliłem sobie 5 obiektów jakie chciałem zobaczyć. Skończyło się tym, że męczyłem się ponad godzinę ze znalezieniem M33. Mam dokładny atlas nieba, którym się kierowałem gwiazda po gwieździe i kiedy patrząc na szukacz wiedziałem, że patrzę w dobre miejsce po spojrzeniu w okular nic nie widziałem, żadnej mgiełki, otoczki nic. Obserwowałem teleskopem GSO 10" i okularem Hyperion 13mm. Myślę, że to mogła być też wina tego, że bardzo szybko mi się oczy męczą, nie muszę długo obserwować, żeby oczy mi zaczęły łzawić i nie wyraźnie widzieć. Jeśli chodzi o magnitudo tej galaktyki to wynosi ono 5,7 m czyli jest osiągalna spokojnie przez lornetkę. Jeszcze jeden czynnik, który mógł na to wpłynąć to księżyc w wieku 10,5 dnia.

 

PS: Mam jeszcze problemy (radzę sobie) z namierzaniem obiektów teleskopem, ponieważ obraz jest odwrócony. Znaczy przyzwyczajam się z obserwacji na obserwację, ale czy są na to jakieś ćwiczenia, czy raczej to samo "wejdzie" po wielu obserwacjach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M33 to jeden z najciemniejszych messierów. Mimo dużej sumarycznej jasności = 5,7m, jest ona powierzchniowo bardzo ciemna. Jasność powierzchniowa wynika z jasności sumarycznej podawanej w atlasie i rozmiaru obiektu i to właśnie ona decyduje o widoczności obiektu w teleskopie. Dlatego galaktyka np 3x mniejsza, niż M33, ale o jasności również 5,7m będzie w teleskopie znacznie jaśniejsza i łatwiejsza w zobaczeniu. M33 przy Księżycu to już bardziej wymagający obiekt. A jak dodamy do tego słabe niebo(hipotetycznie), to już katastrofa. U mnie w 8" pod średnim niebem bez Księżyca była słabo widoczna, choć raczej oczywista.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M33 to jeden z najciemniejszych messierów. Mimo dużej sumarycznej jasności = 5,7m, jest ona powierzchniowo bardzo ciemna. Jasność powierzchniowa wynika z jasności sumarycznej podawanej w atlasie i rozmiaru obiektu i to właśnie ona decyduje o widoczności obiektu w teleskopie. Dlatego galaktyka np 3x mniejsza, niż M33, ale o jasności również 5,7m będzie w teleskopie znacznie jaśniejsza i łatwiejsza w zobaczeniu. M33 przy Księżycu to już bardziej wymagający obiekt. A jak dodamy do tego słabe niebo(hipotetycznie), to już katastrofa. U mnie w 8" pod średnim niebem bez Księżyca była słabo widoczna, choć raczej oczywista.

Dzięki za wyczerpującą odpowiedźv teraz już wiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13mm i galaktyka w Trójkącie - mistrz :D Na galaktykę M33 to co najmniej 25mm i bezksiężycowe niebo.

Wiesz po to chyba jest forum - żeby zadawać pytania i znaleźć odpowiedź. Skąd mogłem wiedzieć, że ta galaktyka w rzeczywistości jest ciemniejsza niż magnitudo na to wskazuje :/

 

PS: okularem 28 mm też patrzyłem i nie zobaczyłem... Przez powyższe odpowiedzi innych użytkowników już wiem czemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13mm i galaktyka w Trójkącie - mistrz :D Na galaktykę M33 to co najmniej 25mm i bezksiężycowe niebo.

 

To są mity (tzn. o tych okularach). 25mm owszem, ale tylko do samego odnalezienia jej, ale M33 warto traktować każdym powiększeniem jakie się posiada, żeby wyłowić różne rzeczy. A właściwie to nie należy jej szukać w okularze tylko w szukaczu musi być widoczna. Jeśli zaś nie jest tam widoczna to znaczy, że mamy zbyt zaświetlone niebo lub kiepską przejrzystość powietrza.

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie masz konkretnie niebo ale ta galaktyka z jednej strony jest trudna -" no bo jak ? ma 5,7 mag a taka słaba ?" ale z drugiej strony dla mnie na moim niebie (niezbyt dobrym ale też nienajgorszym) widoczna bez problemu w szukaczu 30 mm (gdy nie mam Księżyca). Kwestia przyzwyczajenia się do tego, że DS to z reguły słabe mgiełki. Nie każdy M33 widzi od razu. Znajomy za drugim razem zobaczył ją (8"). Namierzam, patrzę jest a On że nie. Patrzę, jest. Mówię, że jest, że taka plamka. Patrzy, widzi :P Używam okularu 17 mm który daje mi 1,1 stopnia pola widzenia. Ale i przy 125x też widać.

 

PS: Mam jeszcze problemy (radzę sobie) z namierzaniem obiektów teleskopem, ponieważ obraz jest odwrócony. Znaczy przyzwyczajam się z obserwacji na obserwację, ale czy są na to jakieś ćwiczenia, czy raczej to samo "wejdzie" po wielu obserwacjach?

 

Raczej przychodzi to z czasem. Teraz ja zawsze jak patrzę w atlas to jak mam obiekt naprawo od gwiazdy to od razu mówię sobie "na lewo od tej gwiazdy".

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.