Skocz do zawartości

Alternatywny materiał na zwierciadło głowne


Crushnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

taka mysl: czy sa stosowane jakies inne materiały na zwierciadła poza szkłem?

 

Czy są stosowane np. metale lub tworzywa sztuczne, ktora są posrebrzane (galwanicznie lub PVD)? Taki materiały łatwiej i szybciej sie obrabia mechanicznie. Szuakm w internecie jakchś źródeł, ale nie znajduje nic konkretnego, znalazłem tylko badania nt. trwałości, sprawności powłok srebrzanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popularny staje się Akryl i inne żywice syntetyczne. Akryl jest łatwy w obróbce i są różne twardości, używane sa trochę inne środki ścierne niż do szkła ale proces podobny i 10 razy szybszy :)

Robi się z nich wysokiej jakości soczewki i zwierciadła do obiektywów fotograficznych, soczewki do laserów, głowic laserów w napędach optycznych, w myszkach, szkła do okularów, szkła kontaktowe, pryzmaty i ziwerciadła :) Ma wysoką transmisję światła i można akryl domieszkować aby uzyskać filtry albo normalnie napylać powłoki. Niektóre mogą pracować w temperaturach -200 do +200. Można odlewać "plastry miodu", obrabiać CNC i tworzyć z kawałków wielkie kilkumetrowe zwierciadła mozaikowe. Łatwo można też odtworzyć uszkodzony fragment zwierciadła. Co tylko dusza zapragnie :)

Widziałem program w którym pokazywali jak zakład optyczny robi z akrylu okulary i soczewki kontaktowe na receptę dla osób z kilkoma wadami, np. dla krótkowidza z astygmatyzmem - zrobione w kilka godzin - CNC.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy ten akryl. Znalazłem interesujący artykuł: http://www.photonics.com/EDU/Handbook.aspx?AID=25487

Możliwa dokładność powierzchni 40 Å = 4 nm RMS brzmi nieźle. Są i przeszkody, np. taki polimer może mieć, w porównaniu ze szkłem, 20 razy większą zmianę współczynnika załamania z temperaturą.

 

Z innych materiałów mamy jeszcze beryl (JWST ma takie zwierciadła).

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ambitne konstrukcje rolleocasterów (takie szyny z wózkami w wesołych miasteczkach) robi się z drewna. Ono mało reaguje na zmiany temperatury. To może być jakiś trop, choć pewnie na samo drewno nie można nic napylać tylko trzeba jeszcze nanieść cos pośredniego i "doszlifować" to coś.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z materiałem o wiele mówiącej nazwie "invar"?

Stop metali, więc na pewno da się super wypolerować, pewnie nie trzeba potem niczym napylać, toczenie CNC pewnie bez większych problemów, cóż więcej? :)

Invar ma bardzo niski współczynnik rozszerzalności cieplnej, z tym, że w dużej mierze zależy on od zawartości niklu. Przy zawartości niklu 46% współczynnik rozszerzalności cieplnej jest mniej więcej taki, jak w przypadku szkła. Jeszcze ciekawsze właściwości ma super invar, który dzięki domieszce kobaltu ma praktycznie zerową rozszerzalność cieplną. Precyzyjna obróbka invaru włącznie z polerowaniem jest jak najbardziej możliwa. Natomiast z uwagi na dużą zawartość niklu nie będzie raczej możliwe uzyskanie powierzchni lustrzanej o wystarczającym współczynniku odbicia światła. Tak więc bez napylania raczej się nie obejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten akryl zaproponowany przez dj_peterka mnie zainteresował. Chyba ciężko dostać teraz blank szklany do ATM, więc może byłaby to dobra alternatywa? Kiedyś czytałem jakiś wątek o lustrze z żywicy epoksydowej (ktoś chyba znalazł artykuł w "Młodym techniku" na ten temat) ale szybko odwiedli go inni od tego pomysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wspomniał właśnie o Invarze. Też wcześniej podczas szukania informacji na ten materiał trafiłem. Tak mnie zainteresował, że chciałbym wykonać na nim testy.

 

Czy mamy tutaj jakiegoś eksperta od powłok?

Przy okazji zapytam, gdzie/u kogo mogę sprawdzić wsp. odbicia światła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.